Dobry wyniki testów na odwiercie gazu łupkowego k. Gdańska

San Leon Energy pomyślnie zakończył testy przepływu gazu łupkowego w odwiercie Lewino 1G2 w ramach koncesji Gdańsk W. Zdaniem ekspertów pomyślne wyniki nie są przełomowe dla poszukiwań gazu z łupków, ale dają szansę na osiągnięcie sukcesu w przyszłości.

Długotrwały przepływ gazu wyniósł 45.000-60.000 stóp sześciennych dziennie, mimo że otwór nie był jeszcze w pełni oczyszczony z płynów szczelinujących.

Firma szacuje, że przepływ może wynieść 200.000-400.000 stóp sześciennych dziennie po oczyszczeniu otworu.

Spółka zdecydowała się wstrzymać proces czyszczenia do czasu, gdy uzyska potrzebne dane do planowania programu dalszych prac.

- To jest najbardziej zachęcające pionowe wiercenie w poszukiwaniu gazu łupkowego w Polsce do tej pory - poinformował prezes firmy Oisin Fanning.

Reklama

Poziome wiercenie zostanie wykonane i przetestowane tak szybko, jak to będzie możliwe.

Dennis McKee, prezes United Oilfield Services, firmy współpracującej z San Leon przy realizacji odwiertu Lewino 1G2, poinformował podczas konferencji prasowej, że wykonanie wiercenia poziomego oraz zebranie pierwszych danych o komercjalizacji odwiertu jest możliwe do jesieni tego roku.

- San Leon złożył już wniosek o pozwolenie na wykonanie odwiertu poziomego. Teraz wszystko zależy od tempa, w jakim zostanie ono wydane, ale mamy nadzieję, że z nowym ministrem środowiska i dzięki naciskom ze strony rządu na przyspieszenie tych procesów, uda się to przeprowadzić sprawnie - powiedział McKee.

- Nasze wiertnie są wolne od 1 lipca, może wcześniej, jeśli inni nasi partnerzy będą elastyczni. Prace nad wykonaniem odwiertu mogą potrwać do 45 dni, a szczelinowanie kolejnych 10. Dlatego na początku października powinniśmy otrzymać dane dotyczące komercjalizacji odwiertu, które pokażą nam czy eksploatacja jest opłacalna - dodał.

McKee poinformował, że dane uzyskane już z odwiertu pionowego są bardzo obiecujące i wskazują, że gaz ten ma wysoką kaloryczność i dużą czystość.

Do końca ubiegłego roku wykonano w Polsce ok. 50 odwiertów w poszukiwaniu gazu łupkowego.

Firma United Oilfield Services szacuje, że w tym roku w Polsce zostanie wykonanych ok. 30 odwiertów za gazem z łupków.

- W zeszłym roku prowadziliśmy działalność od 1 kwietnia, więc tylko przez osiem miesięcy. W Polsce wykonano 12 odwiertów wraz ze szczelinowaniem hydraulicznym. Spośród nich my zrealizowaliśmy dziewięć, co stanowi duży udział w rynku - powiedział na konferencji McKee. - W tym roku spodziewamy się 30 odwiertów. Wiem, że Ministerstwo Środowiska przewiduje 40, ale my podchodzimy bardziej konserwatywnie. Bazując na tych 30, powinniśmy utrzymać 70-75 proc. udział w rynku - dodał

Na pytanie, czy spółka jest dalej zainteresowana przetargami na koncesje na Ukrainie, McKee odpowiedział: - Bierzemy udział w odbywających się tam przetargach, ale Ukraina jest na razie problematyczna. Nie możemy kierować naszych ludzi i sprzętu w regiony, które nie są stabilne polityczne. Nie chcemy ryzykować, a Ukraina jest teraz obszarem wysokiego ryzyka i na razie nie widać szans na poprawę.

San Leon Energy to międzynarodowa spółka notowana na londyńskiej giełdzie AIM. Oprócz Polski posiada aktywa w kilku krajach Europy (Albania, Francja, Niemcy, Irlandia, Włochy, Rumunia, Słowacja i Hiszpania) oraz w Maroku. W Polsce spółka ma udziały w koncesjach poszukiwawczych, obejmujących zarówno złoża konwencjonalne, jak i niekonwencjonalne.

Eksperci rynkowi uważają, że pozytywne wyniki przepływu gazu w odwiercie Lewino 1G2 na koncesji należącej do San Leon nie stanowią przełomu dla poszukiwań gazu łupkowego w Polsce, ale dają szansę na osiągnięcie sukcesu w przyszłości.

- Informacje ogłoszone przez San Leon dają nadzieję na to, że przełom, jeśli chodzi o łupki w Polsce, może nastąpić. Uzyskiwane do tej pory wyniki potwierdzały obecność gazu i ropy, ale nie dawały przekonania co do komercyjności ich wydobycia - powiedział Paweł Poprawa z Instytutu Studiów Energetycznych.

Dodał, że rynek czeka na wyniki testu wykonanego w poziomym otworze wielokrotnie szczelinowanym. - To docelowa informacja, na którą czekamy. To, co zrobiono dotychczas to pionowe, nieduże szczelinowanie, można powiedzieć fragment szczelinowania - wyjaśnił.

Według szacunków Poprawy, można wstępnie ocenić, że test odwiertu poziomego wielokrotnie szczelinowanego w tym miejscu dałby przepływ na poziomie 50-100 tys. m sześc. na dobę. - Taki wynik dawałby duże prawdopodobieństwo komercyjności projektu - poinformował ekspert.

Dodał jednak, że aby można było mówić o przełomie, konieczna byłaby większa skala pozytywnych odwiertów. - Taka informacja musiałaby powtórzyć się w kolejnych lokalizacjach - wskazał.

Według niego dotychczasowe obserwacje wskazują, że na zachód od Gdańska znajdują się najlepiej rokujące tereny. - Tak duży obszar, jaki jest poddawany badaniom w Polsce, nie może być jednolity. Powoli następuje selekcja tego obszaru. Więcej terenów wydaje się być negatywnych, niż się wcześniej spodziewano - poinformował.

Również analityk UniCredit Flawiusz Pawluk uważa, że pozytywne informacje z jednego odwiertu nie mogą być uznane za przełom. - Gdyby było kilka udanych wierceń, można byłoby to poważnie traktować. Na ten moment wydaje się, że jest za wcześnie na ogłaszanie sukcesu, jeśli chodzi o poszukiwanie gazu łupkowego w Polsce. Szczególnie, że przedstawiciele resortu środowiska informowali w ostatnim czasie, że komercyjne wydobycie to perspektywa kilku lat - powiedział.

Dodał, że w tej branży liczy się też szczęście, szczególnie że struktura geologiczna w Polsce jest poszatkowana i skomplikowana. - Przed nami jeszcze dużo pracy - ocenił.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Dowiedz się więcej na temat: odwierty | Leon | San | Leon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »