Dodatek emerytalny dla właścicieli psów. Można dostać dodatkowe 510 zł

Dodatek emerytalny na psa mogą dostać niektórzy właściciele tych czworonogów. To nawet 510 zł na pupila i wcale nie ma konieczności, by beneficjent świadczenia sam był na emeryturze. Dodatek należy się bowiem w tym wypadku psu, a nie człowiekowi. Którzy właściciele mogą dostać to nietypowe świadczenie?

 • Dodatek emerytalny w wysokości 510 zł dla psa i aż 840 zł na konia to realne wsparcie dla właścicieli wybranych zwierząt.
 • Nie dotyczy to jednak wszystkich czworonogów. Świadczenie dostać mogą jedynie te zwierzęta, które pracowały w służbach.
 • Wysokość wparcia przekazywana opiekunom zależy nie tylko od rozmiaru zwierzęcia, ale także od pory roku.

Dodatek emerytalny 510 zł to wsparcie, które otrzymać mogą niektórzy właściciele tych zwierząt. Wypłata tego benefitu dotyczy jednak nie tylko psów, ponieważ uprawnione są do niego także konie. Rozwiązanie jest stosunkowo nowe, wprowadzone w poprzedniej kadencji Sejmu. Pierwszemu psu taki dodatek przyznano na początku 2022 roku.

Reklama

Dodatek emerytalny na psa. Właściciele mogą dostać pieniądze, ale nie wszyscy

Przepisy wprowadzające wsparcie dla psów i koni, które służyły w służbach, obowiązują od niedawna. Jednak mimo to już grupa zwierząt, którym przyznano wsparcie, liczy kilkaset czworonogów. Wsparcia finansowe uzyskać mogą zwierzęta, które służyły w takich służbach jak:

 • Policja,
 • Straż Graniczna,
 • Służba Ochrony Państwa,
 • Straż Pożarna.

Jeśli jesteśmy opiekunami zwierzęcia, które służyło w jednej z wymienionych służb, możemy otrzymać odpowiedni ryczałt. Pieniądze są przekazywane właścicielom, by zapewnić godne warunki utrzymania byłym czworonożnym pracownikom mundurówki. Dodatek na emerytowanego zwierzaka-pracownika służb otrzymać może również jednostka danej formacji, gdzie pracowało zwierzę lud odpowiednia organizacja opieki, ale tylko w sytuacji, gdy właściciel zwierzęcia nie może się nim zaopiekować.

Ile zwierząt ma przyznany dodatek emerytalny?

Obecnie wsparcie trafia do kilkuset zwierząt. Najwięcej emerytowanych zwierząt jest po pracy w Policji. W lipcu ubiegłego roku ówczesny wiceminister spraw wewnętrznych zabrał głos w sprawie. W rozmowie z "Faktem" ujawnił liczby emerytowanych zwierząt:

 • Policja: 154 psy, 4 konie,
 • Straż Graniczna: 79 psów, 1 koń,
 • Służba Ochrony Państwa: 2 psy,
 • Straż Pożarna: 4 psy.

Dodatek emerytalny na zwierzę otrzymać można w momencie, gdy przekroczy wyznaczony wiek emerytalny. W przypadku psów to 9 lat, a w sytuacji koni wiek emerytalny wyznaczono na 15 lat. Jeśli jesteśmy opiekunami takich zwierząt, możemy otrzymać wsparcie finansowe.

Ile dodatku może odebrać właściciel? To zależy od wielkości zwierzęcia

Ryczałt przyznany właścicielom emerytowanych psów i koni zależy od wielkości zwierzęcia, ale i pory roku. Wysokość dodatku emerytalnego uzależniona jest wprost od wagi czworonoga. Jeśli pies waży do 20 kg, otrzymuje 7 zł dziennie lub 9 zł, jeśli podniesiona została jego norma wyżywienia. W okresie zimowym stawki rosną kolejno do 10 zł i 13 zł.

W wypadku większych psów ryczałt już w okresie letnim wynieść może 10-13 zł dziennie, a w sezonie zimowym od 13 do 17 zł. Oznacza to, że duże psy mogą liczyć nawet na 510 zł dodatku emerytalnego w okresie zimowym.

Koń, który jest znacznie większym zwierzęciem od psa, ma szansę dostać jeszcze więcej. W wypadku tych zwierząt stawka ryczałtu wynosi od 23 do 28 zł dziennie. Oznacza to nawet 840 zł świadczenia przyznanego opiekunowi takiego konia.

Ryczałt to jedno. Opiekun może dostać zwrot kosztów

Właściciele emerytowanych czworonożnych funkcjonariuszy, mogą liczyć nie tylko na wsparcie finansowe w utrzymaniu zwierząt. Zawsze, gdy konieczna jest opieka weterynaryjna wobec takiego psa lub konia, opiekun zwierzęcia może liczyć na pełny zwrot kosztów.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dodatek | PSY (Park Jae-Sang) | świadczenie | emerytura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »