336 zł dodatku do emerytury. Wypłaty zaczną się 1 marca

Dodatek do emerytury w wysokości 336 zł zacznie obowiązywać już od 1 marca. Dotąd wprowadzone w ubiegłym roku świadczenie wypłacane było w kwocie 300 zł, a do listopada 2023 roku po wypłatę pieniędzy zgłosiło się prawie 35 tys. emerytów. Mowa o świadczeniu sołtysowym, po które występować mogą osoby pełniące w przeszłości funkcję sołtysa.

  • Dodatek do emerytury w postaci sołtysowego przeznaczony jest dla byłych sołtysów, jednak nie wszystkich.
  • Pełniący funkcję sołtysa przez przynajmniej dwie kadencje, mogą dostać pieniądze. Wniosek trzeba złożyć w KRUS.
  • Wypłata w ubiegłym roku wynosiła 300 zł. Przez waloryzację emerytur wartość świadczenia od 1 marca wzrośnie do 336,36 zł.

Dodatek do emerytury, jakim jest sołtysowe, wypłacany jest od 1 lipca 2023 roku w kwocie 300 zł. 1 marca 2024, czyli już w piątek, przelew wzrośnie do 336,36 zł. To waloryzacja emerytur jest odpowiedzialna za zwiększenie się kwoty świadczenia.

Reklama

Już nie 300 zł, a 336,36 zł dodatku do emerytury. Oni dostaną wyższe świadczenie

Wypłata dodatku do emerytury w kwocie 336,36 zł ruszy już od piątku. Aby otrzymać wyższe świadczenie sołtysowe, nie trzeba składać żadnych dodatkowych wniosków. Po samo sołtysowe należy się jednak zgłosić, a zrobić to można gdy już spełnimy warunki konieczne do otrzymania świadczenia. Ten dodatek do emerytury wypłacany jest pod określonymi warunkami.  By dostać świadczenie, należy:

  • przekroczyć powszechny wiek emerytalny (kobiety - 60 lat, mężczyźni - 65 lat),
  • otrzymywać emeryturę z ZUS,
  • sprawować funkcję sołtysa przez dwie kadencje, czyli 8 lat (ten okres nie musi przebiegać ciągiem).

Co ważne, z puli beneficjentów świadczenia sołtysowego wykluczeni są ci, którzy zostali skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, które popełnione zostało w związku z pełnieniem funkcji sołtysa.

Istotne jest również, by beneficjent występujący po świadczenie był sołtysem na podstawie przepisów ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Oznacza to, że jeśli sprawowaliśmy funkcję sołtysa wyłącznie przed 1990 rokiem, świadczenia nie dostaniemy. Jeśli jednak byliśmy sołtysem w kadencji, która zaczęła się jeszcze w PRL, a skończyła już po 8 marca 1990 roku, mamy szansę na sołtysowe.

Dodatek do emerytury dla sołtysów. Gdzie złożyć wniosek?

Instytucją odpowiedzialną za obsługę świadczenia sołtysowego jest Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). To właśnie tam powinniśmy składać wnioski o dodatek do emerytury, który po pozytywnym rozpatrzeniu zostanie przyznany od miesiąca zgłoszenia.

Zainteresowanie sołtysowym jest ogromne. Tylko do końca listopada 2023 roku po pieniądze do KRUS zgłosiło się 34 373 osoby, którym wydano 31,5 tys. decyzji dotyczących wypłaty sołtysowego.

Wniosek o dodatek do emerytury. Trzeba dołączyć do niego dwa dokumenty

Właściwe zgłoszenie po dodatek do emerytury w postaci świadczenia sołtysowego to nie tylko sam wniosek złożony w KRUS. Ten należy uzupełnić jeszcze o dwa dokumenty. Chodzi o zaświadczenie potwierdzające okres pełnienia funkcji sołtysa, wydawane przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta oraz o oświadczenie wnioskodawcy o niekaralności.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »