Reklama

Dodatek węglowy 2022. Od kiedy, gdzie złożyć wniosek, komu przysługuje

Sezon grzewczy za pasem, a ceny surowców szaleją. Jako pierwsi na pomoc państwa mogą liczyć ci, którzy opalają domy węglem. Ustawa przeszła przez Sejm i teraz trafi do podpisu prezydenta. Gospodarstwa domowe używające do ogrzewania innych paliw muszą jeszcze poczekać. Według zapowiedzi rządu, Sejm zajmie się tą propozycją dopiero we wrześniu.

Sejm poparł w piątek część poprawek, jakie do ustawy o dodatku węglowym zgłosił Senat. Nie przyjął jednak tych poprawek, które miały rozszerzać wsparcie na wszystkie gospodarstwa domowe, niezależnie od tego, czym są ogrzewane. Ustawa trafi do podpisu prezydenta. Prezydent ma na to maksymalnie 21 dni.

Wydatki na sam dodatek węglowy wyniosą do 11,5 mld zł. Pieniądze mają pochodzić z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19. Fundusz zasilony zostanie częścią zysku Narodowego Banku Polskiego - resort finansów szacuje, że NBP na ten cel przeznaczy ok. 9,5 mld zł. 

Reklama

Rząd zaproponował odrębne rozwiązania dla wykorzystujących inne paliwa, jak LPG, olej opałowy, drewno czy dla korzystających z ciepła systemowego. Zostaną one opracowane w osobnym projekcie, którym Sejm ma się zająć we wrześniu. 

Zgodnie z zapowiedziami używający pelletu mieliby otrzymać 3 tys. zł, oleju opałowego - 2 tys. zł, drewna kawałkowego - 1 tys. zł, a LPG - 500 zł. 

Z kolei odbiorcom ciepła systemowego zagwarantowano, że podwyżki nie będą większe nić 40 proc. Różnica między ceną przewidzianą dla gospodarstw domowe a kosztami ponoszonymi przez dostawców ciepła pokryta zostanie z budżetu państwa.

Dla kogo jest dodatek węglowy?

Dodatek węglowy przeznaczony jest dla gospodarstw domowych, w których głównym źródłem ogrzewania jest:

  • kocioł na paliwo stałe, 
  • kominek, 
  • koza, 
  • ogrzewacz powietrza, 
  • trzon kuchenny, 
  • piecokuchnia, 
  • kuchnia węglowa 
  • piec kaflowy na paliwo stałe zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Co istotne, przy wypłacie dodatku nie ma kryterium dochodowego. Przy składaniu wniosku nie trzeba więc wykazywać dochodów swoich ani członków rodzin. 

Dopłaty nie dostaną osoby, które zdążyły kupić węgiel po cenie gwarantowanej, wyznaczonej we wcześniejszej ustawie. Gwarantowała ona dopłaty dla sprzedawców węgla, a nie jego konsumentów. W zamian za wyrównanie od rządu firmy miały sprzedawać węgiel po cenie maksymalnie 966,6 zł za tonę.

Dodatek węglowy 2022. Od kiedy składać wnioski i do kiedy jest na to czas?

Aby dostać dodatek węglowy w wysokości 3 tysięcy złotych, konieczne jest złożenie wniosku do gminy. Czas na złożenie dokumentu upływa 30 listopada 2022 roku. Z kolei sama gmina będzie miała na wypłatę środków 30 dni. Od kiedy będzie można składać wnioski? To zależy od podpisu prezydenta Andrzeja Dudy i ogłoszenia nowego prawa w Dzienniku Ustaw. 

Dodatek będzie zwolniony od podatku, nie będzie też możliwe jego zajęcie.

Wniosek może złożyć tylko jedne osoba reprezentująca konkretne gospodarstwo domowe. Gdy zgłoszeń będzie więcej, rozpatrzony zostanie wniosek złożony najwcześniej.

Gdzie złożyć wniosek o dodatek węglowy i czy można to zrobić online?

Wniosek o dodatek węglowy należy złożyć w gminie właściwej dla miejsca zamieszkania osoby, która zgłasza się po wsparcie. Możliwe jest zarówno złożenie wniosku na piśmie, jak i drogą elektroniczną przez system ePUAP. 

Wniosek musi być opatrzony podpisem elektronicznym lub być uwierzytelniony z wykorzystaniem profilu zaufanego.

O przyznaniu dodatku węglowego dowiemy się mailowo, jeśli podamy swój adres e-mail. Wówczas wójt, burmistrz lub prezydent miasta prześle informację zwrotną na wskazany adres poczty elektronicznej. Jeśli nie - wnioskodawca może odebrać informację osobiście.

Dodatek węglowy i deklaracja CEEB. O co chodzi?

Warunkiem otrzymania dodatku węglowego będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Od 1 lipca 2021 roku każdy mieszkaniec lub zarządca budynku ma obowiązek złożyć deklarację do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W systemie informatycznym są umieszczone informacje o rodzaju ogrzewania stosowanego w budynkach.

Ustalono, że na złożenie deklaracji obywatele mają 12 miesięcy dla budynków, które już istnieją, co oznacza, że ostateczny termin składania deklaracji upłynął 30 czerwca 2022 roku. W przypadku nowo powstałych budynków czas na zgłoszenie wynosi 14 dni od uruchomienia nowego źródła ciepła.

morb

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »