Dodatkowe pieniądze dla posłów. Zwiększono stawki, to co najmniej 3200 zł co miesiąc

Zasiadający w ławach sejmowych posłowie mogą liczyć na dodatkowe pieniądze, które zostały im przyznane z uwagi na inflację. I choć nie chodzi tu o podwyżki uposażeń poselskich, rozdysponowanie środków może budzić pewne kontrowersje. Kancelaria Sejmu zdecydowała o zwiększeniu ryczałtu na wynajem mieszkań - z 3500 do 4000 zł oraz prowadzenie biura poselskiego - z 19000 do 22 200 zł. Oznacza to, że każdy poseł zyska 3200 zł, a ci korzystający z dofinansowania na wynajem mieszkania 3700 zł miesięcznie.

Takie działania są efektem zapowiadanej już pod koniec grudnia ubiegłego roku podwyżki dla parlamentarzystów, którzy wynajmują mieszkania i utrzymują biura poselskie. O sprawie informuje "Fakt". 

500 zł więcej na wynajem mieszkania w stolicy

Z informacji przekazanych przez dziennik wynika, że posłowie, którzy nie mieszkają w Warszawie, dostali więcej pieniędzy na wynajęcie mieszkania w stolicy. Pod koniec ubiegłego roku wiceszef Kancelarii Sejmu tłumaczył, że właściciele mieszkań mieli prawo do inflacyjnej podwyżki, wskutek czego koszty wynajmu poszybowały w górę. Dlatego zaproponowano zwiększenie limitu kwoty zakwaterowania o 14,4 proc. - To kwota, która wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego - dodał wówczas Michał Deskur. 

Reklama

Do niedawna Kancelaria Sejmu pokrywała koszty zakwaterowania do 3 500 zł miesięcznie. "Po uchwaleniu ustawy budżetowej ryczałt został podniesiony do 4 000 zł miesięcznie, czyli aż o 500 zł" - zauważa "Fakt". 

Więcej pieniędzy dla parlamentarzystów

To jednak nie wszystko. Podrożał nie tylko wynajem mieszkań, dlatego Kancelaria Sejmu podjęła decyzję podwyższeniu ryczałtu na utrzymanie biur poselskich. Kroki te zostały podjęte w odpowiedzi na apele posłów.  

- Do mnie trafiło bardzo dużo próśb związanych z funkcjonowaniem biur poselskich i wynagrodzeń pracowników biur poselskich - mówi szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki, którego słowa przytacza dziennik. - W tych prośbach posłowie czy przewodniczący klubów wskazywali na problem rosnących kosztów związanych z wynajmem, energią elektryczną - dodaje. 

Ile więcej dostaną posłowie na utrzymanie swoich biur? Kwota ryczałtu wzrosła do 22 200 zł miesięcznie, czyli o ponad 3 000 zł. Wcześniej było to 19 000 zł.

Zwiększenie stawek oznacza, że posłowie będą mogli liczyć na dodatkowe 3200 zł miesięcznie (każdy z nich ma obowiązek prowadzenia biura poselskiego). Jeżeli parlamentarzysta korzysta także z ryczałtu na wynajem mieszkania w Warszawie, zyska o 500 zł więcej, czyli 3700 zł. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: posłowie | biuro poselskie | wynajem mieszkania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »