Brakuje pieniędzy na Czyste Powietrze. Beneficjenci alarmują: Nie dostajemy środków

Czyste Powietrze na zakręcie? Rządowy program boryka się z opóźnieniami w wypłatach środków na dotacje. Beneficjenci programu skarżą się, że mimo pozytywnych decyzji o przyznaniu dotacji, wciąż nie otrzymali pieniędzy. Polski Alarm Smogowy sugeruje, że za problemem mogą stać opóźnienia w transferach środków na Krajowy Plan Odbudowy (KPO). Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uspokaja, że środki będą przekazywane sukcesywnie.

Jak donosi Polski Alarm Smogowy, brakuje pieniędzy na wypłaty środków z rządowego programu Czyste Powietrze. Program jest jednym z kluczowych z punktu widzenia ochrony środowiska, ponieważ zakłada dofinansowanie do wymiany starych i nieefektywnych systemów grzewczych, m.in. tzw. kopciuchów, a także pieniądze na termomodernizację budynków.

Czyste Powietrze. Opóźnienia w wypłatach środków. NFOŚiGW: Nie ma zagrożenia dla wypłat dotacji

O opóźnieniach w wypłatach środków z Czystego Powietrza coraz głośniej alarmują beneficjenci programu, którym środki zostały przyznane, ale wciąż nie mogą się doczekać na wypłatę pieniędzy. - Sytuacja jest poważna, bo najwyraźniej na realizację tego kluczowego programu zabrakło pieniędzy - powiedział w rozmowie z portalem businessinsider.com Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.

Reklama

Do sprawy odniósł się już Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), który nie zaprzecza, że pewne problemy występują. - Środki finansowe przekazane są sukcesywnie do poszczególnych Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW), zgodnie ze składanymi do NFOŚiGW wnioskami o płatność i możliwościami finansowymi NFOŚIGW - poinformowała BI Ewelina Steczkowska, rzeczniczka NFOŚiGW.

Za brak środków na wypłatę dotacji mogą odpowiadać opóźnienia w wypłacie unijnych środków na Krajowy Plan Odbudowy (KPO). Program Czyste Powietrze cieszy się w Polsce coraz większą popularnością, dlatego PAS ma nadzieję, że to jedynie przejściowe problemy.

- Najpierw walczyliśmy o to, by w KPO w ogóle znalazły się pieniądze na walkę ze smogiem. Ostatecznie zapisano na ten cel 3 mld euro i teraz walczymy, aby te pieniądze zaczęły do Polski płynąć. Wszyscy ci, którzy przekonywali, że damy sobie radę bez środków unijnych, teraz mogą zobaczyć efekty braku funduszy - mówi Guła. 

W tej sprawie jeszcze w tym tygodniu głos zabrać ma ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Czyste Powietrze. Kto może dostać środki na wymianę "kopciuchów"?

Program Czyste Powietrze zakłada redukcję szkodliwego wpływu człowieka na środowisko naturalne poprzez wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na takie, które spełniają najwyższe normy jakościowe i środowiskowe.

Pieniądze można otrzymać do wymiany starych pieców (tzw. kopciuchów) na nowoczesne piece (np. na pellet), pompy ciepła, wymianę okien czy kompleksową termomodernizację budynków. W październiku ogłoszono zmiany w programie; dofinansowanie nie jest już przyznawane do niskich jakościowo pomp ciepła. Wszystko przez nieuczciwych sprzedawców, którzy wykorzystywali rządowe dotacje i zawyżali ceny pomp.

Ile pieniędzy z Czystego Powietrza można otrzymać? Najwyższe dofinansowanie, nawet do 136 200 zł, można uzyskać w przypadku przeprowadzenia kompleksowej termomodernizacji budynku.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »