Donald Tusk zapowiedział budowę komponentu satelitarnego. W finansowaniu ma pomóc EBI

Premier Donald Tusk wziął udział w uroczystości z okazji 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino oraz ustanowienia Święta 2. Korpusu Polskiego w Krakowie. Podczas swojego przemówienia szef rządu poruszył kwestie związane z "wielowymiarowym" bezpieczeństwem Polski. Premier przedstawił założenia planu obrony i odstraszania "Tarcza Wschód", który ma pochłonąć 10 mld zł. Zapowiedział również budowę komponentu satelitarnego, który miałby być finansowany ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego. W tym celu Polska miałaby otrzymać kredyt w wysokości 500 mln zł.

Polska jest bezpieczniejsza i silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej w nowożytnej historii - powiedział w sobotę premier Donald Tusk w Krakowie. Jak dodał, to zasługa żołnierzy, ich dowódców, całego polskiego narodu i mądrej wizjonerskiej polityki prowadzonej od 35 lat. Przedstawił również inwestycje, które w najbliższym czasie mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa Polski, w tym m.in. budowę "Tarczy Wschód" oraz komponentu satelitarnego, w którego finansowaniu miałby pomóc EBI

Reklama

Inicjatywa, nazywana europejską tarczą antyrakietową, została zaproponowana przez Niemcy w 2022 r. Początkowo przystąpiło do niej 15 państw. Obecnie w inicjatywie uczestniczy 21 krajów. 

Donald Tusk zapowiada powstanie komponentu satelitarnego. Polska ma uzyskać środki z EBI

Podczas swojego przemówienia premier mówił o czterech wymiarach bezpieczeństwa Polski. Jak wyjaśnił, jednym z nich jest bezpieczeństwo polskiej przestrzeni powietrznej. - To jest ta europejska kopuła, którą Polska ma zamiar budować z innymi państwami Zachodu, z innymi państwami Unii Europejskiej - powiedział Donald Tusk. Stwierdził, że Polska jest inicjatorem tego pomysłu, ponieważ doświadczenia Izraela i Ukrainy pokazały, że "jedno państwo nie jest w stanie podołać temu wysiłkowi jakim jest bezpieczna kopuła i bezpieczne niebo".  

- Między innymi dlatego podjęliśmy decyzję o budowie tego komponentu satelitarnego. To nie będzie tylko obrazowanie tego wszystkiego co dzieje się na ziemi i element bezpieczeństwa w kosmosie, bo przecież wojny przyszłości będą także odbywały się w tej przestrzeni ponad nami. Ale to także będzie część tego wielkiego projektu, który musimy koordynować razem z innymi partnerami, czyli tej bezpiecznej kopuły. Bezpiecznej dla całego kontynentu, ale przede wszystkim dla naszego kraju - powiedział szef rządu podczas sobotniego przemówienia na krakowskim rynku. 

Kredyt w wysokości 500 mln zł. W poniedziałek rozmowa premiera z EBI

Premier przedstawił również kwestie dotyczące środków i technologii wymaganych do budowy komponentu satelitarnego. - Właśnie w poniedziałek będę rozmawiał o finalizowaniu procesu finansowania tego komponentu satelitarnego Europejskim Bankiem Inwestycyjnym - powiedział Donald Tusk. 

- Otrzymamy ten kredyt, który zwiększy nasze bezpieczeństwo - pół miliarda złotych. Mam nadzieję, że w poniedziałek ten meldunek państwu będę mógł złożyć - dodał. 

Jeszcze w lutym w tej sprawie wypowiadał się szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Podczas sejmowej komisji obrony przyznał, że w przyszłości ma powstać w Polsce również komponent satelitarny. Dodał, że powołanie takiego komponentu miałoby nastąpić po pozyskaniu zamówionych satelitów zwiadowczych.

Premier Donald Tusk przedstawił również założenia planu obrony i odstraszania "Tarcza Wschód". - Podjęliśmy decyzję, aby zainwestować w nasze bezpieczeństwo, a przede wszystkim w bezpieczną wschodnią granicę 10 mld zł. Rozpoczynamy wielki projekt budowy bezpiecznej granicy, w tym systemu fortyfikacji, a także takiego ukształtowania terenu, decyzji środowiskowych, które spowodują, że ta granica będzie nie do przejścia dla potencjalnego wroga - powiedział Tusk.  

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Donald Tusk | Europejski Bank Inwestycyjny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »