Dopłaty dla rolników. Rząd położył na stole konkretną propozycję

W resorcie rolnictwa przygotowano rozporządzenie dotyczące dopłat do sprzedaży zbóż; konsultowane jest ono z rolnikami - wynika z wypowiedzi wiceministra rolnictwa Michała Kołodziejczaka na antenie Polsat News.

Michał Kołodziejczak wieczorem we wtorek 2 kwietnia na antenie Polsat News poinformował o przygotowaniu rozporządzenia dotyczącego dopłat do sprzedaży zbóż.

- Z rolnikami rozmawiamy o konkretnym rozporządzeniu, które jest w tej chwili przygotowane. Czekamy jeszcze na odpowiednie procesy, które spowodują, że to rozporządzenia będzie mogło wejść w życie (...) Są to rekompensaty dla tych, którzy sprzedawali i będą sprzedawać zboże - powiedział Kołodziejczak.

Reklama

Jeszcze pod koniec marca, podsumowując na konferencji prasowej sto dni rządu z perspektywy resortu rolnictwa, Kołodziejczak stwierdził, że rynki rolne w Polsce nie tylko zostały rozregulowane, ale wręcz zniszczone. Jego zdaniem, polscy rolnicy powinni w tej sytuacji otrzymać doraźną pomoc.

W prezentacji przygotowanej na wspomnianą konferencję ministerstwo rolnictwa podało też, że wielkość zapasów zbóż w Polsce na koniec czerwca 2024 r. "będzie rekordowa i szacowana jest na ok. 9 mln ton" - napisano. W poprzednim roku zapasy wyniosły 8,7 mln ton.

Dopłaty do sprzedanego zboża. Jakie stawki dla rolników?

We wtorek Izba Zbożowo-Paszowa informowała, że podaż ziarna na rynku jest mała i nie ma zainteresowania zakupem zbóż przez przedsiębiorców. Zwrócono ponadto uwagę, że rolnicy czekają na zapowiedziane przez rząd dopłaty do sprzedaży ziarna.

Izba podała także, że na ograniczoną sprzedaż ziarna przez rolników wywarły też wpływ trwające prace polowe, jak również okres świąteczny. W efekcie jedynie niewielkie partie zbóż znajdują nabywców.

Według zapowiedzi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, za sprzedane zboże w okresie od 11 marca do 31 maja br. rolnik ma otrzymać dopłatę w wysokości 300 zł za tonę, a za zboże sprzedane pomiędzy 1 stycznia a 10 marca br. - 200 zł za tonę.

W zależności od regionu Polski, ceny pszenicy konsumpcyjnej pod koniec marca br. oferowanej przez przetwórców z dostawą w marcu/kwietniu br. kształtowały na poziomie 720-800 zł/t; pszenica paszowa była skupowana w cenie 630-700 zł/t, żyto konsumpcyjne 520-600 zł/t, kukurydza 660-740 zł/t, a rzepak 1830-1920 zł/t.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: dopłaty | dopłaty dla rolników | Michał Kołodziejczak | zboże
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »