Michał Kołodziejczak

Środa, 4 grudnia 2024 (14:07) Aktualizacja Środa, 4 grudnia 2024 (14:15)
Michał Kołodziejczak to polski rolnik, polityk i założyciel ruchu społeczno-politycznego Agrounia. Jego działalność polityczna i aktywizm na rzecz rolników przyniosły mu duże uznanie, szczególnie wśród mieszkańców wsi i osób związanych z rolnictwem.
Michał Kołodziejczak - najważniejsze informacje
Michał Kołodziejczak /Tomasz Jastrzębowski /Reporter

Michał Kołodziejczak - najważniejsze informacje

  • Kraj:

    Polska

Michał Kołodziejczak urodził się 14 września 1988 roku w Sieradzu. Od 2023 roku Kołodziejczak pełni funkcję posła na Sejm X kadencji, a także sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Wczesne lata i działalność zawodowa

Michał Kołodziejczak dorastał w województwie łódzkim, gdzie ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu w 2007 roku. 

Po ukończeniu szkoły średniej zdecydował się na pracę w gospodarstwie rolnym, które prowadził w rodzinnych stronach. 

To doświadczenie bliskie codziennym problemom rolników ukształtowało jego późniejsze zaangażowanie w działalność na rzecz rolnictwa i polityki. 

Początki kariery politycznej

Pierwsze kroki w polityce Michał Kołodziejczak stawiał w 2014 roku, kiedy to z ramienia Prawa i Sprawiedliwości zdobył mandat radnego miasta i gminy Błaszki. 

Jego polityczna droga związana była z problemami rolnictwa, zwłaszcza w kontekście wyzwań związanych z epidemią afrykańskiego pomoru świń (ASF) oraz niskimi cenami skupu płodów rolnych. 

Kołodziejczak zyskał rozpoznawalność organizując protesty rolników przeciwko polityce rządu, co doprowadziło do jego wykluczenia z Prawa i Sprawiedliwości. 

Opuścił partię, ale nie wycofał się z życia publicznego. 

Powstanie Agrounii

Po opuszczeniu struktur PiS, w 2018 roku Michał Kołodziejczak założył stowarzyszenie Unia Warzywno-Ziemniaczana, które miało na celu zjednoczenie rolników i walkę o ich interesy. 

Organizacja ta stała się fundamentem przyszłego ruchu społeczno-politycznego Agrounia, który Kołodziejczak zarejestrował w grudniu 2018 roku jako fundację. 

Główne cele Agrounii skupiały się na obronie interesów rolników, organizacji protestów i zwracaniu uwagi na trudne warunki ekonomiczne w polskim rolnictwie. 

Michał Kołodziejczak szybko zyskał reputację charyzmatycznego lidera, porównywanego przez media do Andrzeja Leppera, twórcy Samoobrony. 

Jego organizacja organizowała liczne demonstracje, które miały na celu zwrócenie uwagi na problemy rolników i zmuszenie rządu do dialogu z tym środowiskiem. 

Działalność polityczna i start w wyborach

Po serii działań mających na celu utworzenie partii politycznej, Michał Kołodziejczak ogłosił w 2021 roku powstanie partii Agrounia. Ugrupowanie to miało reprezentować interesy rolników i mieszkańców wsi na arenie politycznej. 

W 2022 roku partia została oficjalnie zarejestrowana, a jej celem było zwiększenie wpływu środowisk rolniczych na politykę państwa. 

W 2023 roku Kołodziejczak stanął przed kolejnym wyzwaniem, związanym z budowaniem sojuszy politycznych. W obliczu braku porozumienia z niektórymi ugrupowaniami, jak Polska 2050, ogłoszono, że Michał Kołodziejczak i jego kandydaci z Agrounii wystartują w wyborach parlamentarnych z list Koalicji Obywatelskiej. 

Kołodziejczak został liderem listy KO w okręgu konińskim, co spotkało się z dużym zainteresowaniem mediów oraz wyborców. 

W wyborach do Sejmu w 2023 roku Michał Kołodziejczak zdobył imponującą liczbę głosów - 44 062, co pozwoliło mu uzyskać mandat poselski. W Sejmie X kadencji zasiadł w Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, co umożliwiało mu bezpośredni wpływ na politykę rolną kraju. 

Rola w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi

W grudniu 2023 roku Michał Kołodziejczak został mianowany sekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jego nominacja była wyrazem uznania dla jego doświadczenia w sprawach rolnictwa oraz zaangażowania w walkę o interesy tego sektora. 

Jako sekretarz stanu Kołodziejczak koncentruje się na rozwiązywaniu kluczowych problemów rolników, w tym na wspieraniu stabilnych cen płodów rolnych oraz na walce z ASF, które nadal stanowi istotne zagrożenie dla polskiego rolnictwa. 

Inwigilacja Pegasusem i działalność na arenie międzynarodowej

W styczniu 2022 roku Michał Kołodziejczak znalazł się w centrum kontrowersji związanych z inwigilacją przy użyciu oprogramowania Pegasus. 

Interdyscyplinarne laboratorium Citizen Lab działające na University of Toronto ujawniło, że telefon Kołodziejczaka był monitorowany przez to oprogramowanie szpiegowskie. 

To wydarzenie wywołało szeroką dyskusję na temat nadzoru nad politykami i aktywistami w Polsce, a także wzmocniło pozycję Kołodziejczaka jako lidera, który walczy o sprawiedliwość dla rolników. 

Temat Michał Kołodziejczak znajdziesz również w serwisie:

Michał Kołodziejczak - Wiadomości

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »