Duże zmiany w taksówkach na aplikację. Pasażerowie mają czuć się bezpieczniej

W życie weszło nowe prawo dotyczące taksówek na aplikację. Po serii gwałtów i wykryciu nieprawidłowości u popularnych w Polsce przewoźników, Sejm przy ponadpartyjnej zgodzie przyjął nowe przepisy. Weryfikacja kierowcy czy zaświadczenie o niekaralności to tylko niektóre zmiany. Ma być bezpieczniej – przede wszystkim dla pasażerów taksówek. Kolejne rozwiązania zostaną wprowadzone w 2024 roku.

 • W życie wchodzą nowe przepisy mające zwiększyć bezpieczeństwo pasażerów w przewozach na aplikację.
 • Nowe prawo przyjęte przy ponadpartyjnej zgodzie zakłada m.in. weryfikację kierowców, identyfikator ze zdjęciem, a już wkrótce wymóg posiadania polskiego prawa jazdy.
 • Zmiany zostały wprowadzone po serii przypadków przemocy seksualnej w stosunku do kobiet oraz wykryciu szeregu nieprawidłowości u kierowców i firm przewozowych.
 • Uber, Bolt czy FreeNow zapowiadają dodatkowe zabezpieczenia.
 • Pierwsze przepisy dotyczące taksówek na aplikację weszły w życie 17 września, następne zaczną obowiązywać 1 października, a kolejne zapowiedziano na 2024 rok.

Reklama

W życie wchodzą nowe przepisy mające zwiększyć bezpieczeństwo klientów popularnych w Polsce taksówek na aplikację. Kierowca będzie musiał być zweryfikowany, posiadać zaświadczenie o niekaralności, a każdą taksówkę będzie mógł prowadzić tylko jeden kierujący.

 

Dla nowych kierowców przepisy zaczęły obowiązywać w niedzielę 17 września, a tych, którzy już jeżdżą na taksówkach, obejmą wraz z początkiem października. Właściciele firm mieli sporo czasu na przygotowanie się do zmian. Nowe przepisy zostały przyjęte przez parlament w kwietniu.  

W taksówkach na aplikację ma być bezpieczniej. W życie wchodzi nowe prawo

W taksówkach na aplikację ma być bezpieczniej - temu służyć mają nowe przepisy, który zaczęły obowiązywać od tego tygodnia. Co się zmieni? 

 • Kierowca taksówki na aplikację będzie musiał stawić się na osobistą weryfikację w platformie przewozowej, w której zamierza pracować, w celu wykonania fotografii oraz sprawdzenia uprawnień do kierowania pojazdu. Do tej pory weryfikacja możliwa była również zdalnie.
 • Identyfikator ze zdjęciem kierowcy będzie musiał wisieć w widocznym miejscu w taksówce i będzie to jedyny dokument, którym kierujący będzie mógł posługiwać się podczas przejazdów.
 • Co najmniej raz na 50 kursów będzie dokonywana weryfikacja kierowcy w czasie rzeczywistym, czy przejazd wykonuje rzeczywiście ta osoba, której zlecono kurs.
 • Kierowca będzie musiał posiadać zaświadczenie o niekaralności

To niejedyne zmiany w taksówkach na aplikację. W 2024 roku w życie wejdą kolejne - każdy kierowca będzie zobowiązany do posiadania polskiego prawa jazdy. Tylko dokument uprawniający do kierowania pojazdami wydany w naszym kraju będzie uprawniać to przewożenia osób na taksówkach.

Weryfikacja kierowcy czy zaświadczenie o niekaralności. Nowe prawo po serii gwałtów w taksówkach na aplikację

Zmiana przepisów w przewozach na aplikację została wprowadzona po serii gwałtów dokonywanych przez kierowców na kobietach, a także wykryciu przez służby nieprawidłowości w autach, u kierowców czy przedsiębiorców pośredniczących w przewozach.  

W ciągu ostatnich miesięcy policja przeprowadziła kontrole w wielu polskich miastach (m.in. w Szczecinie czy Warszawie). Głównym problemem był np. brak ważnego przeglądu technicznego pojazdu, zezwolenia na pobyt czy stan trzeźwości kierowcy

Poważnym problemem było zapewnienie bezpieczeństwa kobietom - w samej Warszawie, tylko w 2022 roku, doszło do 35 przypadków przemocy seksualnej w taksówkach na aplikację, a problem dotyczy całej Polski. To właśnie te wydarzenia, o których pisały media, skłoniły polityków do podjęcia działań. 

Uber, Bolt czy FreeNow z dodatkowymi środkami bezpieczeństwa. Nowe prawo przy ponadpartyjnej zgodzie

Najpopularniejsze firmy przewozowe na aplikację w Polsce - Uber, Bolt oraz FreeNow - zapewniają, że zdążyli wprowadzić nowe przepisy na czas. Co więcej, przewoźnicy wprowadzają dodatkowe środki bezpieczeństwa.

Każda firma przewozowa zapowiada inne zabezpieczenia zwiększające bezpieczeństwo pasażerów. Wśród nich są m.in.: 

 • Możliwość udostępnienia trasy bliskim,
 • przycisk alarmowy w aplikacji, który pasażer będzie mógł użyć w razie niebezpieczeństwa,
 • czy możliwość nagrywania dźwięku w trakcie przejazdu samochodem. 

Zmiany w przewozach na aplikację zostały przejęte w kwietniu 2023 roku przy ponadpartyjnej zgodzenie.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: taksówki | zmiany w prawie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »