Dwa miliony dowodów osobistych do wymiany. Za brak dokumentu grozi kara
W 2023 roku ważność stracą ponad dwa miliony dowodów osobistych - wynika z danych Cyfryzacji KPRM. Za brak aktualnego dokumentu grozi do 5 tys. zł grzywny.
Łącznie 2,15 mln dowodów osobistych straci ważność w 2023 roku - wynika z danych Cyfryzacji KPRM przytaczanych przez Business Insidera. W przybliżeniu oznacza to, że co dziewiętnasty obywatel będzie musiał wymienić swój dokument tożsamości.
Posiadanie aplikacji mObywatel nie wystarczy, aby w świetle prawa zastąpić fizyczny dokument. Należy pamiętać, że w rządowej aplikacji wgrany jest skan dowodu - jeżeli jego plastikowa wersja straci ważność, to samo stanie się z cyfrową.
Brak ważnego dowodu osobistego może skończyć się karą. Choć na co dzień rzadko używamy tego dokumentu, to w przypadku kontroli policji, kiedy okaże się, że jego ważność upłynęła, może to się skończyć grzywną do 5 tys. zł.
Dowód osobisty jest wydawany w Polsce na 10 lat. Oznacza to, że w bieżącym roku ważność stracą dokumenty, które odebrano z urzędów w 2013 r. czyli w momencie, gdy pełnoletność uzyskiwały osoby urodzone w 1995 r.
Dla niektórych może to być dopiero drugi raz, kiedy będą składać wniosek o wyrobienie dokumentu. Przepisy w tym zakresie uległy zmianie w 2015 r. Wniosek można złożyć w każdym urzędzie miasta lub gminy na terenie Polski, a nie w tym właściwym dla miejscu zameldowania, jak miało to miejsce wcześniej. Należy również pamiętać, że wniosku nie można złożyć internetowo ze względu na konieczność pozostawienia w urzędzie odcisku palca i wzoru podpisu.
Obywatel ma obowiązek złożyć wniosek o wyrobienie nowego dowodu nie później niż 30 dni przed upływem terminu ważności dotychczasowego dokumentu.
Oprac. Alan Bartman