Dwa miliony dowodów osobistych do wymiany. Za brak dokumentu grozi kara

​W 2023 roku ważność stracą ponad dwa miliony dowodów osobistych - wynika z danych Cyfryzacji KPRM. Za brak aktualnego dokumentu grozi do 5 tys. zł grzywny.

Łącznie 2,15 mln dowodów osobistych straci ważność w 2023 roku - wynika z danych Cyfryzacji KPRM przytaczanych przez Business Insidera. W przybliżeniu oznacza to, że co dziewiętnasty obywatel będzie musiał wymienić swój dokument tożsamości.  

mObowytel nie wystarczy

Posiadanie aplikacji mObywatel nie wystarczy, aby w świetle prawa zastąpić fizyczny dokument. Należy pamiętać, że w rządowej aplikacji wgrany jest skan dowodu - jeżeli jego plastikowa wersja straci ważność, to samo stanie się z cyfrową.

Brak ważnego dowodu osobistego może skończyć się karą. Choć na co dzień rzadko używamy tego dokumentu, to w przypadku kontroli policji, kiedy okaże się, że jego ważność upłynęła, może to się skończyć grzywną do 5 tys. zł.  

Reklama

Jak złożyć wniosek o dowód?

Dowód osobisty jest wydawany w Polsce na 10 lat. Oznacza to, że w bieżącym roku ważność stracą dokumenty, które odebrano z urzędów w 2013 r. czyli w momencie, gdy pełnoletność uzyskiwały osoby urodzone w 1995 r.  

Dla niektórych może to być dopiero drugi raz, kiedy będą składać wniosek o wyrobienie dokumentu. Przepisy w tym zakresie uległy zmianie w 2015 r. Wniosek można złożyć w każdym urzędzie miasta lub gminy na terenie Polski, a nie w tym właściwym dla miejscu zameldowania, jak miało to miejsce wcześniej. Należy również pamiętać, że wniosku nie można złożyć internetowo ze względu na konieczność pozostawienia w urzędzie odcisku palca i wzoru podpisu. 

Obywatel ma obowiązek złożyć wniosek o wyrobienie nowego dowodu nie później niż 30 dni przed upływem terminu ważności dotychczasowego dokumentu.  

Oprac. Alan Bartman 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dowód osobisty | mObywatel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »