Dwucyfrowy wzrost wynagrodzeń. Średnia krajowa mocno w górę
W listopadzie 2023 roku średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 7670,19 zł brutto - podał Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to nominalny wzrost w ujęciu rok do roku o 11,8 proc. W ujęciu miesięcznym płace wzrosły o 1,7 proc.
Średnia krajowa w Polsce konsekwentnie pnie się w górę. Przypomnijmy, że w październiku średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 12,8 proc. w ujęciu rok do roku i o 2,2 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca.
Utrzymywanie się tego trendu oznacza, że wzrost płac cały czas przegania wzrost cen. Od czerwca br. dynamika wzrostu wynagrodzeń przewyższa wskaźnik inflacji.
Prezentowane przez GUS dane dotyczą podmiotów o liczbie pracujących wynoszącej 10 i więcej osób.
W listopadzie inflacja w Polsce wyniosła 6,6 proc. rok do roku. Oznacza to, że za średnią pensję można sobie kupić przeciętnie towary i usługi o wartości o 5,2 proc. większej niż rok temu.
W porannych raportach ekonomiści z czołowych banków zgodnie spodziewali się, że wzrost płac w skali roku utrzyma się na dwucyfrowym poziomie. Jednocześnie eksperci przewidywali, że zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw ponownie zmniejszy się nieznacznie w stosunku rok do roku.
Przewidywania te znalazły odzwierciedlenie w danych - jak podał GUS, zatrudnienie w tym sektorze rdr spadło w listopadzie o 0,2 proc. W ujęciu miesiąc do miesiąca zatrudnienie pozostało bez zmian. W liczbach bezwzględnych wyniosło 6,494 mln osób.
Jak napisał GUS w komentarzu do danych, "największy nominalny wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w stosunku do poprzedniego miesiąca wystąpił w sekcji Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 27,2 proc)."
Z kolei najwyższą wartość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w listopadzie 2023 r. - podobnie jak w ubiegłym miesiącu - odnotowano w sekcji Górnictwo i wydobywanie (było to 16 688,36 zł). Najniższą wartość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia stwierdzono w sekcji Zakwaterowanie i gastronomia (5 444,54 zł).
Ekonomiści Pekao zauważyli, że na wzrost wynagrodzeń w ujęciu rocznym wpłynęły wcześniejsze wypłaty premii barbórkowych i premie w energetyce. "Po wyłączeniu wspomnianych sekcji, dynamika płac oscylowała w ostatnich miesiącach w okolicy 10,5 proc." - napisali w serwisie X.