Dynamika produkcji przemysłowej w październiku 2013 r.

Produkcja przemysłowa w październiku wzrosła o 4,4 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 6,0 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła w październiku o 3,8 proc., a w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrosła o 0,2 proc. Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się w październiku wzrostu produkcji o 4,7 proc. rdr oraz wzrostu o 6,3 proc. mdm.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 3,8 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,2 proc. wyższym w porównaniu z wrześniem br.

W stosunku do października ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 26 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji wyrobów z metali - o 11,5 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 11,0 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny - o 10,5 proc., urządzeń elektrycznych - o 10,2 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 9,7 proc., metali - o 9,4 proc. oraz mebli - o 9,0 proc..

Reklama

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z październikiem ub. roku wystąpił w 8 działach, m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 8,5 proc., maszyn i urządzeń - o 7,1 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 4,4 proc. oraz w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 0,8 proc..

W okresie styczeń-październik br. produkcja sprzedana przemysłu była o 1,7 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku.

Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych), obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym, zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób, była w październiku br. o 3,2 proc. niższa niż przed rokiem, a w porównaniu z wrześniem br. o 14,3 proc. wyższa. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie o 6,1 proc. niższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku, a w porównaniu z wrześniem br. wzrosła o 2,3 proc..

W stosunku do października ub. roku spadek produkcji wystąpił w jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności jest wznoszenie budynków - o 8,7 proc., w specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 1,5 proc., a w podmiotach zajmujących się głównie robotami budowlanymi specjalistycznymi odnotowano wzrost o 3,5 proc..

W porównaniu z wrześniem br. wzrost produkcji odnotowano we wszystkich działach budownictwa, przy czym w przedsiębiorstwach, których podstawowym rodzajem działalności jest budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 19,4 proc., w jednostkach specjalizujących się we wznoszeniu budynków - o 14,9 proc., a w wykonujących głównie roboty budowlane specjalistyczne - o 5,1 proc.,

Wskaźniki cen produkcji sprzedanej przemysłu oraz produkcji budowlano-montażowej

Według wstępnych danych, ceny produkcji sprzedanej przemysłu w październiku 2013 r. były o 0,5 proc. niższe niż w poprzednim miesiącu. Spadek cen zanotowano w przetwórstwie przemysłowym (o 0,6 proc.), w tym najbardziej obniżono ceny w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 3,2 proc.). Spadły również ceny w produkcji m.in. komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 0,8 proc.), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 0,6 proc.), chemikaliów i wyrobów chemicznych, pozostałego sprzętu transportowego, napojów (po 0,5 proc.), artykułów spożywczych, wyrobów z metali, mebli, odzieży (po 0,4 proc.), urządzeń elektrycznych, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych, wyrobów tekstylnych (po 0,3 proc.), metali, wyrobów z gumy i z tworzyw sztucznych (po 0,1 proc.).

Ceny produkcji wyrobów farmaceutycznych ukształtowały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego w poprzednim miesiącu. Wzrosły natomiast ceny m.in. w produkcji papieru i wyrobów z papieru (o 0,1 proc.), maszyn i urządzeń, wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (po 0,2 proc.), skór i wyrobów skórzanych (o 0,6 proc.), poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji (o 0,9 proc.).

Obniżono ceny w sekcji górnictwo i wydobywanie (o 0,4 proc.), w tym w górnictwie rud metali o 3,5 proc., przy wzroście cen w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) - o 1,8 proc.. W sekcji dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja ceny obniżono o 0,1 proc.. W sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę ceny ukształtowały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem.

W porównaniu z grudniem poprzedniego roku ceny produkcji sprzedanej przemysłu spadły o 0,4 proc.. Najbardziej obniżono ceny w górnictwie i wydobywaniu o 8,5 proc., w tym w górnictwie rud metali o 15,2 proc. oraz w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) - o 5,7 proc..

Spadek cen zanotowano również w sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 1,6 proc.). W przetwórstwie przemysłowym ceny wzrosły o 0,2 proc., w tym m.in. w produkcji skór i wyrobów skórzanych (o 6,8 proc.), wyrobów farmaceutycznych (o 5,9 proc.), wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (o 1,7 proc.), maszyn i urządzeń (o 1,4 proc.), papieru i wyrobów z papieru (o 1,3 proc.), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (o 1,0 proc.), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, pozostałego sprzętu transportowego, napojów (po 0,8 proc.), artykułów spożywczych (o 0,5 proc.). Spadły natomiast ceny m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych, mebli (po 0,3 proc.), metali, chemikaliów i wyrobów chemicznych (po 0,6 proc.), koksu i produktów rafinacji ropy naftowej, urządzeń elektrycznych (po 0,9 proc.), wyrobów z metali (o 1,1 proc.), pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (o 1,2 proc.). W sekcji dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja ceny podniesiono o 1,6 proc..

W październiku 2013 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były o 1,3 proc. niższe niż przed rokiem. Obniżono ceny w sekcjach: górnictwo i wydobywanie (o 10,5 proc.), wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 1,6 proc.) oraz przetwórstwo przemysłowe (o 0,7 proc.). Podniesiono natomiast ceny w sekcji dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja (o 1,7 proc.).

Szacuje się, że ceny produkcji budowlano-montażowej w październiku 2013 r. były o 0,1 proc. niższe niż w poprzednim miesiącu. Zanotowano spadek cen budowy budynków (o 0,2%). Ceny budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej ukształtowały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem. Podniesiono natomiast ceny robót budowlanych specjalistycznych (o 0,1%).

OPINIE:

Ekonomista banku Pekao, Wojciech Matysiak o czwartkowych danych GUS, zgodnie z którymi produkcja przemysłowa w październiku wzrosła o 4,4 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 6,0 proc.:

Przyczyną spadku dynamiki produkcji przemysłowej w październiku względem września jest mniej korzystny układ dni roboczych. W październiku br. mieliśmy tyle samo dni roboczych co w październiku 2012 roku, podczas gdy we wrześniu był jeden dzień roboczy więcej rok do roku. Dzisiejsze dane potwierdzają, że aktywność gospodarcze w sektorze przemysłowym stopniowo rośnie. Jednak w listopadzie układ dni roboczych ponownie nie jest sprzyjający i za miesiąc prawdopodobnie ponownie zaobserwujemy spadek dynamiki produkcji.

W dalszym ciągu relatywnie najlepsza sytuacja występuje w sektorach eksportowych. Sugeruje to także odczyt Wskaźnika Nowych Zamówień Eksportowych PMI, który w październiku wrósł do poziomu najwyższego w historii badań, które rozpoczęto w czerwcu 1998 roku. Niemniej jednak rosnąca aktywność wśród eksporterów generuje popyt na środki produkcji i dobra pośrednie wytwarzana w kraju, a zatem nakręca koniunkturę w całym sektorze przemysłowym.

Dzisiejsze dane są neutralne w kontekście polityki monetarnej. We wczesnej fazie ożywienia gospodarczego nie występuje presja inflacyjna, dlatego też RPP nie ma potrzeby wycofywania się ze swojej zapowiedzi utrzymania stóp procentowych bez zmian do końca pierwszej połowy 2014 roku".

Główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego Tomasz Kaczor o czwartkowych danych GUS "Dane o produkcji przemysłowej są pozytywne; wskazują na utrzymywanie ożywienia. Po wyeliminowaniu czynników sezonowych produkcja w październiku była wyższa niż we wrześniu o 0,2 proc. Ożywienie w przemyśle sygnalizował wcześniej wzrost indeksu PMI. Pozytywnie też wyglądały wskaźniki u największego partnera handlowego, w Niemczech.

Także sektor budowlany powoli budzi się z letargu.

Dynamika produkcji po wyeliminowaniu wahań sezonowych wyniosła minus 6,1 proc. rok do roku. Dynamika jest najwyższa od ponad roku.

W październiku zaczęło się długo oczekiwane ożywienie aktywności inwestycyjnej - filar zdrowego wzrostu, którego jak dotąd brakowało. W kontekście polityki monetarnej wynik trudno uznać za mający istotne znaczenie. Rada Polityki Pieniężnej brała pod uwagę umiarkowane przyśpieszenie wzrostu, realizujące się już w tym roku".

Marcin Pietrzak, analityk DM TMS Brokers Sektor przemysłowy w coraz lepszej formie. Produkcja przemysłowa w październiku wzrosła wolniej niż miesiąc wcześniej. Dynamika wyniosła 4,4 proc. r/r, dokładnie tak jak oczekiwano. Dzisiejsze dane można jednak uznać za kontynuację dobrej passy sektora przemysłowego, który w drugiej połowie roku przyspieszył. Wzrost produkcji zwiększa prawdopodobieństwo lepszej dynamiki PKB w czwartym kwartale tego roku z uwagi na rosnącą kontrybucję wartości dodanej w przemyśle. Spodziewamy się wzrostu PKB w ostatnich trzech miesiącach tego roku o około 2 proc. r/r.

Inflacja producencka ukształtowała się minimalnie poniżej oczekiwań (-1,3 proc. r/r). Ceny producenckie odnotowały spadek już jedenasty miesiąc z kolei. Spodziewamy się, że zakończenie deflacji będzie możliwe dopiero w drugiej połowie przyszłego roku, jednak będzie to głównie skutkiem efektu bazy statystycznej.

Pozytywną wiadomością jest niższy spadek produkcji budowlanej. Nieodsezonowana produkcja spadła o 3,2 proc. r/r, oczekiwano -4,8 proc. r/r. To oznacza, że realizuje się nasz scenariusz mówiący o powrocie dodatniej dynamiki produkcji budowlanej na początku 2014 r. Złoty praktycznie nie zareagował na dane o produkcji. EUR/PLN po publikacji cofnął się lekko z 4,1920 poniżej 4,19.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: produkcje | GUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »