Działki jednak bez VAT-u

Osoby fizyczne, które sprzedają działkę, a nie prowadzą działalności gospodarczej, nie powinny płacić podatku VAT - wynika z poniedziałkowego orzeczenia Naczelnego Sądu

Administracyjnego. VAT płacą tylko te osoby, które sprzedają ziemię w ramach działalności gospodarczej.

NSA orzekł, że polska ustawa o podatku VAT "w sposób wysoce niedoskonały" stosuje przepisy unijnej dyrektywy. Zgodnie z ustawą, podatnikiem VAT jest osoba samodzielnie prowadząca działalność gospodarczą. Przepisy mówią też, że z działalnością gospodarczą mamy do czynienia również wówczas, gdy dana czynność podlegająca podatkowi "została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy".

Reklama

Na podstawie tego przepisu niektóre urzędy skarbowe domagały się zapłaty podatku VAT od osób, które np. kupiły ziemię, by powiększyć gospodarstwo rolne, ale później zdecydowały się przekształcić ten grunt pod zabudowę, podzielić na działki budowlane i sprzedać. W opinii niektórych organów podatkowych, o zamiarze wykonywania sprzedaży w sposób częstotliwy świadczy podzielnie działki na części.

Sąd rozpatrywał w poniedziałek przypadek małżeństwa z woj. warmińsko-mazurskiego, które podzieliło na mniejsze części 1- hektarową działkę i sprzedało. Organy podatkowe zażądały od małżeństwa zapłaty podatku.

Sąd orzekł, że małżonkowie nie działali w charakterze podatników VAT, nie kupowali gruntu z zamiarem sprzedaży, ale tak się ukształtowała ich sytuacja. "Nie może być tak, że sama częstotliwość, czy jej brak, będzie decydować, czy ktoś jest podatnikiem, czy nie" - uzasadniali sędziowie.

Jak powiedziała PAP pełnomocnik małżeństwa, doradca podatkowy, Beata Dudek: "osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, a wyzbywają się tzw. prywatnego majątku, nie powinny płacić podatku VAT. Z kolei oznaczenie zamiaru częstotliwości - zdaniem sądu - ma zastosowanie do tych osób, które prowadzą działalność gospodarczą".

Według niej, osoby, które dotychczas zapłaciły podatek, mogą ubiegać się o zwrot nadpłaty.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: małżeństwa | VAT | Działki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »