EBC ostrzega przed rosyjskimi cyberatakami

Europejski Bank Centralny ostrzega banki przed potencjalnym, finansowanym przez Rosję cyberatakiem, który może zostać przeprowadzony w miarę narastania napięć z Ukrainą.

Jak wskazują dane Check Point Research, w zeszłym roku sektor bankowy doświadczył 50 proc. wzrostu ataków, natomiast w styczniu przeciętna polska organizacja z sektora finansowego doświadczała około 960 prób cyberataków w tygodniu.

Europejski Bank Centralny (ECB), który nadzoruje największych europejskich pożyczkodawców, został poinformowany o potencjalnych cyberatakach na banki ze strony Rosji - donosi Reuters.

Sektor bankowy na celowniku Rosji

- Sektor bankowy doświadczył w zeszłym roku 53% wzrostu cyberataków w porównaniu do 2020 r. W przypadku bezpieczeństwa cybernetycznego, zapobieganie jest zawsze lepsze niż późniejsze reagowanie na atak.

Reklama

Odpowiadając na wydane przez ECB ostrzeżenie, banki i instytucje finansowe muszą zareagować już teraz - zaznacza Ian Porteous, Dyrektor Regionalny UK&I ds. Inżynierii Bezpieczeństwa w Check Point Software.

Do tej pory europejski regulator skupiał się na zwykłych oszustwach, które rozkwitły w czasie pandemii, jednak kryzys na Ukrainie skierował jego uwagę na cyberataki z Rosji. Wg jednego z rozmówców Reutersa, ECB już rozpoczął rozmowy z bankami na temat ich zabezpieczeń.

- Nie jest zaskoczeniem, że ten sektor jest atrakcyjnym celem dla cyberprzestępców. W ostatnich latach handel online gwałtownie się rozwinął, w wyniku czego wzrosła liczba osób przekazujących swoje dane firmom zewnętrznym świadczącym usługi finansowe.Pracownicy sektora bankowego pracują niemal wyłącznie z kontami, danymi osobowymi i innymi wrażliwymi danymi klientów. Mają one ogromną wartość dla przestępcy, który mógłby wykorzystać je dla okupu, do przekierowania płatności lub po prostu sprzedać je w darknecie - dodaje ekspert Check Point Software.

Jak informuje Check Point Research, sektor bankowo-finansowy doświadczył w 2021 roku wzrostu prób ataków cybernetycznych o ponad 50 proc. Jednocześnie jest to najmocniej narażony na ataki sektor gospodarki w Polsce, który w styczniu 2022 doświadczał aż 960 ataków na organizację w tygodniu. Dane te pokazują, jak istotnym elementem ich działalności są systemy bezpieczeństwa, o które niepokoi się Europejski Bank Centralny.

- Co zatem można zrobić?

Jak już wspomniałem, najlepszym rozwiązaniem jest zapobieganie. Instytucje finansowe, zamiast koncentrować się wyłącznie na strategiach naprawczych, powinny zwrócić uwagę na kompleksowe rozwiązania, które zapewniają widoczność i wgląd w czasie rzeczywistym. Zamiast posiadać kilka oddzielnych rozwiązań bezpieczeństwa, niezgrabnie połączonych, firmy powinny skupić się na bezpieczeństwie jako architekturze samej w sobie, konsolidując łatki, segmentację, audyty, kontrolę dostępu i wiele innych, w jeden ujednolicony zestaw procesów - wyjaśnia Ian Porteous.

 

 


Informacja prasowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »