EBC podjął decyzję, na którą czekał cały świat

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian - podał bank w komunikacie.

Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi 0,25 proc. EBC obniżył stopę kredytu refinansowego o 25 pkt. bazowych w listopadzie. Stopa oprocentowania depozytów wynosi 0,0 proc. Analitycy spodziewali się, że EBC utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

- - - - -

Bank centralny Anglii (BoE) pozostawił stopy procentowe bez zmian - poinformował bank po zakończeniu posiedzenia w czwartek.

Benchmarkowa stopa procentowa repo wynosi 0,50 proc. Na tym poziomie BoE utrzymuje ją od maja 2009 r.

Analitycy oczekiwali w czwartek, że BoE pozostawi stopę repo na niezmienionym poziomie.

Reklama

Bank utrzymał także podczas swojego spotkania target zakupu aktywów na poziomie 375 mld funtów, jak spodziewali się analitycy.

- - - - -

Stopy bez zmian, emocje przed nami

Niespodzianki nie było. Europejski Bank Centralny i Bank Anglii nie zmienili stóp procentowych. Rynkowe emocje jednak dopiero przed nami. Zapewni je Mario Draghi i publikowane dziś dane makro z USA.

Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami Europejski Bank Centralny i Bank Anglii zdecydowali o utrzymaniu stóp procentowych na obecnych poziomach. Decyzje te były szeroko oczekiwane, dlatego nie mogły one sprowokować istotnej reakcji rynku walutowego. I nie sprowokowały.

Prawdziwe emocje jednak dopiero przed nami. Zapewni je konferencja prasowa po posiedzeniu ECB oraz seria danych makroekonomicznych z USA.

Wydarzeniem dzisiejszej konferencji z udziałem Mario Draghi będzie publikacja najnowszych prognoz gospodarczych ECB. Należy oczekiwać korekty w dół danych o inflacji, co zmniejszy oczekiwania na szybkie podwyżki stóp procentowych. Jako, że nie ma też powodu, żeby bank centralny wycofywał się ze swojej gołębiej retoryki, więc należy oczekiwać podtrzymania gotowości do wprowadzenia ujemnej stopy procentowej. To wszystko powoduje, że konferencja raczej stanie się pretekstem do osłabienia euro, niż jego umocnienia.

Innym ważnym wydarzeniem dzisiejszego popołudnia będzie seria publikacji danych makroekonomicznych z USA. Tym najważniejszym raportem będą zrewidowane dane nt. dynamiki amerykańskiego Produktu Krajowego Brutto (PKB) za III kwartał (prognoza: 2,9 proc.). To one zdecydują o tym, czy rynki zaczną wierzyć w to, że Fed już w grudniu może poważnie rozważać ograniczenie QE3. Tak niewątpliwie stałoby się, gdyby PKB wyraźnie przekroczył prognozy.

Dziś inwestorzy poznają też tygodniowe dane nt. liczby zasiłków dla bezrobotnych w USA (prognoza: 325 tys.) oraz październikowy raport o zamówieniach w przemyśle (prognoza: -1 proc. M/M). Wprawdzie obie te figury będą grać drugoplanowe role, ale nie można o nich zapominać.

Kurs EUR/USD po porannej nieudanej próbie oddalenia się od poziomu 1,36 dolara, pozostaje blisko tego poziomu, czekając na nowe impulsy. Te pojawią się po godzinie 14:30. To wówczas zdecyduje się w jakich nastrojach dzień będą kończyć inwestorzy. Emocje jakie będą towarzyszyć dzisiejszym publikacjom dadzą też przedsmak emocjom związanym z jutrzejszą publikacją miesięcznych danych z rynku pracy w USA. Najważniejszych danych w tym tygodniu i prawdopodobnie najważniejszych danych publikowanych w grudniu.

O godzinie 14:14 kurs EUR/USD testował poziom 1,3593 dolara.

Marcin Kiepas, Admiral Markets

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

- - - - -

Draghi: EBC zamierza utrzymywać niskie stopy proc. przez "wydłużony okres czasu"

Europejski Bank Centralny zamierza utrzymywać stopy procentowe w strefie euro na obecnych poziomach lub niższych przez "wydłużony okres czasu", aby wspierać ożywienie gospodarcze - poinformował prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi. Draghi poinformował o podniesieniu prognozy wzrostu PKB w strefie euro w 2014 r.

Rada Prezesów EBC "wciąż oczekuje, że podstawowa stopa proc. w strefie euro będzie pozostawała na obecnym lub niższym poziomie przez wydłużony okres czasu" - powiedział Mario Draghi na konferencji prasowej po zakończeniu czwartkowego posiedzenia EBC.

EBC dysponuje szerokim zakresem instrumentów, których może użyć w celu dalszego wsparcia gospodarki strefy euro.

- Jest jednak zbyt wcześnie, aby spekulować o kierunku jaki przyjmą działania - powiedział prezes EBC.

Dodał, że jeśli EBC zdecyduje się uruchomić kolejną rundę pożyczek LTRO, to po upewnieniu się, że przełożą się one na zwiększoną akcję kredytową banków.

EBC podniósł prognozę dynamiki PKB w 2014 do 1,1 proc. z 1,0 proc. wcześniej. W tym roku EBC spodziewa się spadku PKB w strefie euro o 0,4 proc.

Prognoza EBC zakłada inflację w tym roku na poziomie 1,3 proc. W 2014 r. dynamika cen ma wynieść 1,1 proc., a w 2015 r. 1,3 proc. Wcześniej EBC szacował inflację w tym roku na poziomie 1,5 proc., 1,1 proc. w 2014 r. oraz 1,3 proc. w 2015 r.

Oczekiwania inflacyjne w strefie euro, w okresie średnim do długiego, są mocno zakotwiczone na poziomach zgodnych z celem EBC, zakładającym utrzymywanie stopy blisko, ale poniżej poziomu 2 proc. - powiedział Draghi.

(PAP)

PAP
Dowiedz się więcej na temat: EBC | bank | bank centralny | świat | cały
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »