Reklama

EBC utrzymał stopy proc. bez zmian, potwierdził brak podwyżek do końca 2019 r.

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła bez zmian podstawowe stopy procentowe - podano w komunikacie po posiedzeniu banku. EBC podtrzymał też forward guidance dla stóp proc. - pozostaną one bez zmian co najmniej do końca 2019 r. Decyzja EBC o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku.

Europejski Bank Centralny rozważy czy istnieje potrzeba, by efekty oddziaływania ujemnych stóp proc. były złagodzone - powiedział na konferencji Mario Draghi, prezes EBC. Dodał, że bilans ryzyka dla perspektyw wzrostu gospodarczego w strefie euro pozostaje nadal przechylony na stronę negatywną.

- Rozważymy czy zachowanie korzystnych skutków ujemnych stóp procentowych dla gospodarki będzie wymagać złagodzenia ewentualnych skutków ubocznych dla pośrednictwa bankowego - powiedział prezes EBC.

Draghi powiedział jednak, że podczas posiedzenia EBC nie dyskutowano nad zaletami i wadami środków, które miałyby łagodzić skutki ujemnych stóp proc.

Reklama

Bankier dodał przy tym, że Europa ma "bardzo, ale to bardzo znaczącą potrzebę" konsolidacji banków.

SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE TLTRO NA KOLEJNYCH POSIEDZENIACH

- Szczegółowe informacje na temat warunków nowej serii ukierunkowanych dłuższych operacji refinansujących (TLTRO) zostaną przekazane na jednym z naszych najbliższych posiedzeń - powiedział Draghi podczas konferencji prasowej.

Dodał, że detale nowego programu kredytów dla banków będą zależały od sytuacji w gospodarce, tak by TLTRO odpowiadały jak najlepszej transmisji polityki monetarnej przez banki.

W BILANSIE RYZYKA PRZEWAŻAJĄ CZYNNIKI O CHARAKTERZE NEGATYWNYM

- (Bilans - PAP) ryzyka dla perspektyw wzrostu gospodarczego w strefie euro wciąż pozostaje przechylony się w kierunku przeważania czynników ryzyka o charakterze negatywnym - powiedział Draghi.

- Spowolnienie gospodarcze przedłuża się na obecny rok - wskazywał Draghi dodając, że geopolityka, wrażliwość rynków wschodzących i protekcjonizm powodują tłumienie sentymentu oraz wzrostu PKB.

Prezes EBC powiedział, że "szacowane prawdopodobieństwo wystąpienia recesji pozostaje jednak niskie".

W ocenie Draghiego "napływające dane makro były słabe, szczególnie w sektorze przemysłowym, głównie ze względu na spowolnienie popytu zewnętrznego, które spotęgowały niektóre czynniki krajowe i sektorowe". Prezes EBC dodał jednak, że "oczekuje się, iż wpływ tych niekorzystnych czynników się zmniejszy".

PRESJA INFLACYJNA NADAL PRZYTŁUMIONA

Prezes EBC powiedział, że presja inflacyjna wciąż "pozostaje przytłumiona".

- Przewiduje się, że inflacja bazowa wzrośnie w średnim okresie, wspierana przez nasze działania w zakresie polityki pieniężnej, trwającą ekspansję gospodarczą i wzrost płac - powiedział bankier.

- Nadal niezbędny jest wysoki stopień akomodacji monetarnej, aby utrzymać trwałe zbliżanie się inflacji do poziomów poniżej, ale blisko 2 proc. w średnim okresie - dodał.

Po stronie pozytywów w gospodarce strefy euro prezes EBC wymienił m.in. dalsze wzrosty zatrudnienia i płac.

Prezes EBC dodał, że bank analizuje spadek oczekiwań inflacyjnych, które idą w dół wraz z prognozami wzrostu PKB.

Jednakże Draghi zapewnił, że bank "jest w pełni zaangażowany w przywrócenie inflacji w granice celu".

- Rada Prezesów jest gotowa odpowiednio dostosować wszystkie swoje środki, aby zapewnić trwały wzrost inflacji w kierunku celu inflacyjnego - powiedział.

Prezes EBC odniósł się do gróźb prezydenta Donalda Trumpa, który na Twitterze we wtorek napisał o możliwości podniesienia ceł na produkty z UE eksportowane do USA o wartości 11 mld USD.

Według Draghiego "groźby podniesienia ceł ze strony USA podkopują ogólne zaufanie" w światowej gospodarce.

W ocenie prezesa EBC dyskusja wokół brexitu "dodaje niepewności, która wisi nad naszym kontynentem".

W kwestii sytuacji gospodarczej we Włoszech, prezes EBC stwierdził, że "priorytetem jest przywrócenie wzrostu gospodarczego i spadek bezrobocia". "Włochy wiedzą jak to zrobić" - dodał.

Po decyzji EBC i konferencji prezesa banku kurs euro spada o 0,3 proc. wobec dolara do 1,1237.

Rentowność 10-letnich niemieckich bundów spada o 3 pb do -0,04 proc. Po konferencji rosną za to akcje banków włoskich i hiszpańskich.

Rada Prezesów podtrzymała również forward guidance dla polityki reinwestycji.

"Rada Prezesów zamierza w dalszym ciągu reinwestować - w całości - spłaty kapitału z tytułu zapadających papierów wartościowych nabytych w ramach programu skupu aktywów jeszcze przez dłuższy czas po tym, jak zacznie podnosić podstawowe stopy procentowe EBC, a w każdym razie tak długo, jak długo będzie to konieczne do utrzymania korzystnych warunków płynnościowych i zdecydowanie łagodnej polityki pieniężnej" - napisano.

Na poprzednim posiedzeniu EBC ogłosił trzecią serię programu TLTRO - ukierunkowanych dłuższych operacji refinansujących. Szczegóły ws. TLTRO-III zostaną podane w późniejszym terminie. Następne posiedzenie EBC odbędzie się 6 czerwca.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2018

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »