EBC utrzymał stopy proc. bez zmian, potwierdził brak podwyżek do końca 2019 r.

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła bez zmian podstawowe stopy procentowe - podano w komunikacie po posiedzeniu banku. EBC podtrzymał też forward guidance dla stóp proc. - pozostaną one bez zmian co najmniej do końca 2019 r. Decyzja EBC o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku.

Europejski Bank Centralny rozważy czy istnieje potrzeba, by efekty oddziaływania ujemnych stóp proc. były złagodzone - powiedział na konferencji Mario Draghi, prezes EBC. Dodał, że bilans ryzyka dla perspektyw wzrostu gospodarczego w strefie euro pozostaje nadal przechylony na stronę negatywną.

- Rozważymy czy zachowanie korzystnych skutków ujemnych stóp procentowych dla gospodarki będzie wymagać złagodzenia ewentualnych skutków ubocznych dla pośrednictwa bankowego - powiedział prezes EBC.

Reklama

Draghi powiedział jednak, że podczas posiedzenia EBC nie dyskutowano nad zaletami i wadami środków, które miałyby łagodzić skutki ujemnych stóp proc.

Bankier dodał przy tym, że Europa ma "bardzo, ale to bardzo znaczącą potrzebę" konsolidacji banków.

SZCZEGÓŁY DOTYCZĄCE TLTRO NA KOLEJNYCH POSIEDZENIACH

- Szczegółowe informacje na temat warunków nowej serii ukierunkowanych dłuższych operacji refinansujących (TLTRO) zostaną przekazane na jednym z naszych najbliższych posiedzeń - powiedział Draghi podczas konferencji prasowej.

Dodał, że detale nowego programu kredytów dla banków będą zależały od sytuacji w gospodarce, tak by TLTRO odpowiadały jak najlepszej transmisji polityki monetarnej przez banki.

W BILANSIE RYZYKA PRZEWAŻAJĄ CZYNNIKI O CHARAKTERZE NEGATYWNYM

- (Bilans - PAP) ryzyka dla perspektyw wzrostu gospodarczego w strefie euro wciąż pozostaje przechylony się w kierunku przeważania czynników ryzyka o charakterze negatywnym - powiedział Draghi.

- Spowolnienie gospodarcze przedłuża się na obecny rok - wskazywał Draghi dodając, że geopolityka, wrażliwość rynków wschodzących i protekcjonizm powodują tłumienie sentymentu oraz wzrostu PKB.

Prezes EBC powiedział, że "szacowane prawdopodobieństwo wystąpienia recesji pozostaje jednak niskie".

W ocenie Draghiego "napływające dane makro były słabe, szczególnie w sektorze przemysłowym, głównie ze względu na spowolnienie popytu zewnętrznego, które spotęgowały niektóre czynniki krajowe i sektorowe". Prezes EBC dodał jednak, że "oczekuje się, iż wpływ tych niekorzystnych czynników się zmniejszy".

PRESJA INFLACYJNA NADAL PRZYTŁUMIONA

Prezes EBC powiedział, że presja inflacyjna wciąż "pozostaje przytłumiona".

- Przewiduje się, że inflacja bazowa wzrośnie w średnim okresie, wspierana przez nasze działania w zakresie polityki pieniężnej, trwającą ekspansję gospodarczą i wzrost płac - powiedział bankier.

- Nadal niezbędny jest wysoki stopień akomodacji monetarnej, aby utrzymać trwałe zbliżanie się inflacji do poziomów poniżej, ale blisko 2 proc. w średnim okresie - dodał.

Po stronie pozytywów w gospodarce strefy euro prezes EBC wymienił m.in. dalsze wzrosty zatrudnienia i płac.

Prezes EBC dodał, że bank analizuje spadek oczekiwań inflacyjnych, które idą w dół wraz z prognozami wzrostu PKB.

Jednakże Draghi zapewnił, że bank "jest w pełni zaangażowany w przywrócenie inflacji w granice celu".

- Rada Prezesów jest gotowa odpowiednio dostosować wszystkie swoje środki, aby zapewnić trwały wzrost inflacji w kierunku celu inflacyjnego - powiedział.

Prezes EBC odniósł się do gróźb prezydenta Donalda Trumpa, który na Twitterze we wtorek napisał o możliwości podniesienia ceł na produkty z UE eksportowane do USA o wartości 11 mld USD.

Według Draghiego "groźby podniesienia ceł ze strony USA podkopują ogólne zaufanie" w światowej gospodarce.

W ocenie prezesa EBC dyskusja wokół brexitu "dodaje niepewności, która wisi nad naszym kontynentem".

W kwestii sytuacji gospodarczej we Włoszech, prezes EBC stwierdził, że "priorytetem jest przywrócenie wzrostu gospodarczego i spadek bezrobocia". "Włochy wiedzą jak to zrobić" - dodał.

Po decyzji EBC i konferencji prezesa banku kurs euro spada o 0,3 proc. wobec dolara do 1,1237.

Rentowność 10-letnich niemieckich bundów spada o 3 pb do -0,04 proc. Po konferencji rosną za to akcje banków włoskich i hiszpańskich.

Rada Prezesów podtrzymała również forward guidance dla polityki reinwestycji.

"Rada Prezesów zamierza w dalszym ciągu reinwestować - w całości - spłaty kapitału z tytułu zapadających papierów wartościowych nabytych w ramach programu skupu aktywów jeszcze przez dłuższy czas po tym, jak zacznie podnosić podstawowe stopy procentowe EBC, a w każdym razie tak długo, jak długo będzie to konieczne do utrzymania korzystnych warunków płynnościowych i zdecydowanie łagodnej polityki pieniężnej" - napisano.

Na poprzednim posiedzeniu EBC ogłosił trzecią serię programu TLTRO - ukierunkowanych dłuższych operacji refinansujących. Szczegóły ws. TLTRO-III zostaną podane w późniejszym terminie. Następne posiedzenie EBC odbędzie się 6 czerwca.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2018

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »