EBC wciąż walczy z inflacją. Podwyżki stóp mogą jeszcze potrwać

Prezes Europejskiego Banku Centralnego, Christine Lagarde, powiedziała hiszpańskiej grupie medialnej Vocento, że podstawowa inflacja w strefie euro pozostanie wysoka w najbliższej przyszłości, dlatego też coraz bardziej prawdopodobne jest podniesienie stóp procentowych przez EBC o 50 punktów bazowych jeszcze w tym miesiącu.

EBC już podwyższył stopy procentowe o 3 punkty procentowe od lipca, a na 16 marca zapowiedział kolejne podwyższenie o pół punktu procentowego, ale inwestorzy ostatnio spekulowali na temat jeszcze większej zmiany, biorąc pod uwagę słabe dane inflacyjne.

Lagarde stwierdziła, że zapowiadana podwyżka jest teraz "bardzo prawdopodobna", ale ostrzegła również, że podstawowa inflacja, która wyklucza zmienne ceny żywności i paliw, może pozostać niekomfortowo wysoka nawet wtedy, gdy ogólny wskaźnik inflacji spadnie w nadchodzących miesiącach. - Krótkoterminowo, bazowa inflacja będzie wysoka - powiedziała Lagarde.

Reklama

Cel dość odległy przed EBC

Członkowie EBC ostrzegli ostatnio, że podwyżki stóp procentowych przez EBC muszą trwać dopóty, dopóki podstawowa inflacja się odwróci i zacznie spadać w kierunku celu EBC wynoszącego 2 proc.

Bazowa inflacja wzrosła do rekordowego poziomu 5,6 proc. Członkowie EBC obawiają się, że wzrost ten jest teraz spowodowany gwałtownym wzrostem wynagrodzeń w sektorze usług, co sprawia, że trend jest bardziej trwały i trudniejszy do przełamania. - Musimy kontynuować podejmowanie wszelkich niezbędnych działań, aby przywrócić inflację do poziomu 2 proc. I tak zrobimy - stwierdziła szefowa EBC.

Dodała, że gospodarka strefy euro trzyma się lepiej niż się obawiano, a produkcja powinna przyspieszyć po bliskim zastoju w czwartym kwartale 2022 roku.

W Polsce stopy procentowe pozostają na tym samym poziomie, tj. 6,75 proc. od października 2022 r. Inflacja w styczniu - według wstępnych danych GUS - wyniosła 17,2 proc. 

W tym tygodniu zaplanowane jest posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, która zapozna się z nową projekcją inflacji i PKB. 

Opracował km

INTERIA.PL/Informacja prasowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »