Reklama

EBOiR chce wesprzeć prywatyzację TK Telekom

Grupa PKP chce sprzedać swoje najcenniejsze aktywa TK Telekom oraz PKP Energetykę. Ten operator telekomunikacyjny to prawdziwa perła wraz z biegnącymi wzdłuż torów światłowodami.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju chce wziąć udział w finansowaniu transakcji zakupu papierów TK Telekom przez potencjalnych inwestorów.

"PKP otrzymała list intencyjny, w którym Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) wyraził zainteresowanie udziałem w finansowaniu transakcji zakupu udziałów TK Telekom przez potencjalnych inwestorów - wszyscy zainteresowani inwestorzy będą mieli zapewniony równy dostęp do takiego finansowania" - poinformowała we środę półka PKP.O tej możliwości zostali już poinformowani inwestorzy, którzy wyrazili zainteresowanie zakupem udziałów TK Telekom. Sprzedaż TK Telekom to kolejna prywatyzacja w Grupie PKP, w którą zaangażowany jest EBOiR. Podczas ubiegłorocznego debiutu giełdowego PKP Cargo, EBOiR objął pakiet 5,1 proc. akcji. "List intencyjny EBOiR dotyczący możliwości udziału w finansowaniu transakcji zakupu udziałów TK Telekom to realne wsparcie dla procesu prywatyzacji tej spółki" - podkreślił cytowany w komunikacie Jacek Leonkiewicz, dyrektor zarządzający ds. prywatyzacji i nadzoru właścicielskiego w PKP.

Reklama

PKP opublikowały w październiku zaproszenie do negocjacji ws. prywatyzacji TK Telekom. Inwestorzy mogą składać oferty wstępne do 26 listopada br. PKP planuje w kolejnych miesiącach rozpocząć prywatyzację kolejnych spółek, w tym m.in. PKP Energetyka. W przypadku pomyślnie przeprowadzonych procesów prywatyzacyjnych, Grupa PKP powinna spłacić 1,5 mld z wynoszącego 3,3 mld zł długu.

_ _ _ _ _

Prawdziwa perła

TK Telekom, jak można przeczytać na stronie internetowej spółki, jest nowoczesnym i dynamicznie rozwijającym się operatorem telekomunikacyjnym. Spółka powstała w 2001 roku na bazie stanowiącej część PKP Dyrekcji Teleinformatyki Kolejowej. Udziałowcami spółki są w 58,54 proc. Skarb Państwa, w 41,46 proc. PKP S.A. Wysokość kapitału zakładowego wynosi 418.852.000 zł.

Ze względu na wielkość i przepustowość sieci TK Telekom należy do grona największych operatorów sieci szkieletowych w Polsce. Sieć TK Telekom tworzy ponad 28.000 km kabli, w tym 6.000 km linii światłowodowych - w 98 proc. ułożonych w ziemi, co gwarantuje bardzo wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne i czynniki atmosferyczne. Prędkość sieci transportowej wynosi 1,7 Tbit/s.

TK Telekom posiada liczne punkty wymiany ruchu z operatorami krajowymi oraz punkty styku z sieciami największych dostawców Internetu. Dysponuje własnymi łączami międzynarodowymi na linii Warszawa - Berlin - Frankfurt n. Menem, Warszawa - Praga oraz Warszawa - Kijów.

TK Telekom świadczy usługi internetowe i telekomunikacyjne zarówno dla spółek kolejowych jak i dla klientów indywidualnych. Kompleksowe usługi łączności i transmisji danych wykorzystywane są do zarządzania, kierowania i sterowania ruchem pociągów w spółkach Grupy PKP. Ponadto TK Telekom zarządza dworcowymi zegarami, megafonami, pragotronami (tablice informacji wizualnej) i internetowym rozkładem jazdy PKP.

TK Telekom świadczy również usługi dzierżawy łączy i transmisji danych dla administracji publicznej i na potrzeby specjalne - w tym na rzecz obronności kraju. Ze względu na strukturę, którą zarządza, firma jest wpisana do rejestru przedsiębiorstw o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym.

Pod koniec 2010 roku PKP S.A. podpisały umowę z doradcą prywatyzacyjnym dla spółki TK Telekom. Będzie to konsorcjum firm Access CF, Grupa Kapitałowa Jagiełło, Wrębiak i Wspólnicy oraz Business Consulting.

Zadaniem doradcy prywatyzacyjnego będzie przygotowanie analizy obecnej sytuacji prawnej majątku spółki, oszacowanie jej wartości oraz zaproponowanie strategii prywatyzacyjnej. Jeśli PKP S.A. zdecyduje się w oparciu o uzyskane wyniki na sprzedaż firmy, to zwycięskie konsorcjum będzie doradzało również na etapie zbywania udziałów TK Telekom.

Zdaniem analityków, nasuwa się pytanie, kto kupi TK Telekom i dlaczego państwo prywatyzuje się spółkę tak strategiczną dla naszego kraju? Wcześniej PKP SA prowadziły równoległe negocjacje z trzema potencjalnymi inwestorami: konsorcjum Hawe i Polpager, GTS oraz Netią.

Wynik finansowy netto TK Telekom lepszy o 89,9%

Zysk netto TK Telekom sp. z o.o. w 2013 r. wyniósł 5,8 mln zł. Wynik ten jest 89,9% wyższy, w porównaniu z 2012 r. kiedy zysk netto wynosił 3,06 mln zł. W bieżącym roku spółka planuje 7,7 mln zł zysku netto. Nowa strategia TK Telekom pozwoliła na osiągnięcie znacząco wyższych wyników w porównaniu z ubiegłym rokiem.

TK Telekom terminowo reguluje wszystkie swoje płatności, czego potwierdzeniem jest wydany spółce przez KRD Certyfikat Rzetelności. Wprowadzone zmiany przyczyniły się do ugruntowania stabilnej kondycji finansowej spółki. Stan środków pieniężnych na koniec roku 2013 ukształtował się na poziomie 37,3 mln. zł, co stanowi aż 28,7 % majątku obrotowego spółki.

Dobrą sytuację płatniczą potwierdzają również poziomy podstawowych wskaźników płynności: Wskaźnik płynności I stopnia 0,55 Wskaźnik płynności II stopnia 1,64 Wskaźnik płynności III stopnia 1,92

Rok 2013 TK Telekom poświęciło między innymi na usprawnienie wewnętrznych procedur zarządzania, w wyniku czego odnotowano obniżenie kosztów pracy na 1 zatrudnionego, które w ujęciu rocznym ukształtowały się na poziomie 64,4 tys. zł. tj. mniej o 1,9 tys. zł niż w roku poprzednim. " TK Telekom kolejny rok zamknęła zyskiem.

Pomimo trudnej sytuacji na rynku telekomunikacyjnym i silnej erozji cenowej, wyniki finansowe spółki uległy istotnej poprawie dzięki przeprowadzonym w 2013 r. działaniom restrukturyzacyjnym. W stosunku do roku 2012 wynik finansowy netto polepszył się o 89,9% i wyniósł 5,8 mln. zł. Największy udział w przychodach TK Telekom miały usługi związane z udostępnianiem przepływności oraz usługi głosowe. Spółka odnotowała zwiększenie rentowności na wszystkich poziomach działalności - komentuje prezes zarządu TK Telekom, Michał Hamryszak

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »