Egzekucja mandatowa zabroniona

Od kwietnia 2002 r. do listopada 2003 r. nie było obowiązku uiszczania opłat za parkowanie w warszawskiej gminie centrum. Z tego powodu postępowanie egzekucyjne prowadzone wobec kierowców za niezapłacony mandat z tego okresu powinno ulec umorzeniu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

W kwietniu 2002 r. warszawska gmina centrum podjęła uchwałę wprowadzającą regulamin funkcjonowania płatnych parkingów niestrzeżonych i wysokości opłat za parkowanie. Uchwała oparta była na rozporządzeniu ministra infrastruktury i transportu. Jeszcze w 2002 r.

Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z konstytucją rozporządzenia i wskazał, że traci ono swoją moc 30 listopada 2003 r.

Sprawą zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich i zaskarżył uchwałę gminy centrum do sądu administracyjnego. Zdaniem rzecznika, skoro uchwała została wydana na podstawie przepisów rangi niższej niż ustawa i w dodatku niekonstytucyjnych, to jest ona nieważna od momentu powstania i nie powinna wywoływać żadnych skutków prawnych dla obywateli. WSA zgodził się z tą argumentacją i orzekł nieważność uchwały.

Wyrok WSA został zaskarżony przez gminę centrum do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Podnosiła ona, że niekwestionowana jest niekonstytucyjność uchwały, jednak skoro Trybunał orzekł, iż rozporządzenie traci moc z dniem 30 września, to dopiero od tego czasu wydana na jego podstawie uchwała nie wywołuje żadnych skutków prawnych. NSA nie zgodził się z tą argumentacją i podtrzymał wyrok WSA, orzekając o jej nieważności od początku.

Sąd wskazał, że każda uchwała musi mieć umocowanie ustawowe. Ta została wydana na podstawie rozporządzenia. Z tego powodu od kwietnia 2002 r. do listopada 2003 r. nie było obowiązku uiszczania opłat za parkowanie. Orzeczenie to nie wywołuje jednak skutków prawnych dla osób, od których wyegzekwowano już mandaty.

Jest to zgodne z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z 10 grudnia 2003 r., który orzekł, że pobrane opłaty nie podlegają zwrotowi. Wyrok NSA ma znaczenie dla tych obywateli, względem których prowadzone jest postępowanie egzekucyjne o niezapłacony mandat za parkowanie, gdyż zgodnie z nim postępowanie to musi ulec umorzeniu.

I OSK 1065/05

Reklama

Arkadiusz Jaraszek

Gazeta Prawna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »