Ekspert: Spadek budów w 2022 r. wyniesie 32 proc. w relacji rocznej

​Liczba rozpoczętych inwestycji mieszkalnych będzie niższa od ubiegłorocznej o 32 proc. - prognozuje Patryk Kozierkiewicz, ekspert Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Z danych GUS wynika, że od stycznia do listopada br. rozpoczęto o blisko 30 proc. mniej budów niż w tym samym okresie rok wcześniej.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, od stycznia do listopada br. rozpoczęto budowę 190,4 tys. mieszkań, czyli o 26,8 proc. mniej niż przed rokiem. Patrząc szczegółowiej na ten wynik, to deweloperzy rozpoczęli budowę 108,3 tys. mieszkań (o 29,5 proc. mniej rdr), a inwestorzy indywidualni 79,3 tys. (o 21,8 proc. mniej). 

- Tempo spadków, każe prognozować, że w całym 2022 roku deweloperzy rozpoczną budowę około 32-33 proc. mniej mieszkań, niż miało to miejsce rok wcześniej - skomentował dane Kozierkiewicz. Zauważył, że gdyby nie nowe inwestycje wprowadzone po to, by zdążyć przed wejściem w życie przepisów nowej ustawy deweloperskiej, tegoroczny spadek mógłby sięgnąć 40 proc. 

Reklama

Ile mieszkań oddano do użytku?

Jak podał GUS, od stycznia do listopada oddano do użytkowania 214,2 tys. mieszkań, o 1,7 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Deweloperzy przekazali do eksploatacji 129,6 tys. mieszkań - o 1,5 proc. więcej niż w 2021 r. 

Na podobnym do zeszłorocznego poziomu utrzymała się też liczba pozwoleń na budowę otrzymanych przez deweloperów. W okresie styczeń-listopad spadek otrzymanych pozwoleń wyniósł 10 proc. w ujęciu rocznym, jednak za deficyt ten odpowiada w całości sektor budownictwa indywidualnego - wskazał ekspert. Zastrzegł, że pozwolenie administracyjne jest tylko jedną ze składowych procesu inwestycyjnego, w przypadku budowy osiedli mieszkaniowych rozciągniętego na okres około 4-5 lat. 

- Oznacza to, że przygotowania do lwiej części projektów, które otrzymały dziś pozwolenia na budowę, rozpoczęły się dużo wcześniej, często przed wystąpieniem pierwszych symptomów zwiastujących dzisiejszy kryzys gospodarczy - spostrzegł Kozierkiewicz. 

Oprac. AB/PAP

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: deweloperzy | ustawa deweloperska | budownictwo mieszkaniowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »
Przejdź na