Elektroniczne dowody osobiste tuż-tuż. Co się zmieni od 14 lipca?
"Państwo w telefonie" - tak minister cyfryzacji Janusz Cieszyński określił nową wersję aplikacji mObywatel 2.0, która zostanie udostępniona 14 lipca. W ramach jej funkcjonalności ruszy możliwość posługiwania się mDowodem, który będzie traktowany na równi z dowodem plastikowym. Aplikacja umożliwi wkrótce także płatności podatkowe, których operatorem będzie Bank Gospodarstwa Krajowego, wybrany nie w drodze przetargu, a odgórnie przez resort cyfryzacji.
Podczas prezentacji funkcjonalności nowej wersji aplikacji - mObywatel 2.0 minister cyfryzacji Janusz Cieszyński podkreślał, że narzędzie to jest "bramą do cyfrowego państwa". Wyjaśniał że pierwsza wersja - mObywatel 1.0 był cyfrowym portfelem dokumentów, zaś nowa - "państwem w telefonie".
- Jest to aplikacja, która będzie obsługiwała obywateli we wszystkich możliwych sytuacjach. Widzimy takie rozwiązania na całym świecie. Mamy bardzo dobre rozwiązania z tego, co robi Ukraina - wyjaśniał szef resortu. Zwrócił też uwagę że tego typu rozwiązania nie ma Estonia - kraj zaawansowany pod kątem cyfryzacji.
Z dniem 14 lipca wchodzi w życie ustawa o aplikacji mObywatel. Zgodnie z regulacją dowód tożsamości dostępny w mObywatelu zostanie zrównany z tradycyjnym dowodem osobistym, a to oznacza, że będzie można się nim posługiwać, potwierdzając swoją tożsamość we wszystkich urzędach. Resort zaznaczył, że od 14 lipca nie trzeba będzie nosić ze sobą dowodu osobistego w tradycyjnej formie. Wystarczy, że wylegitymujemy się mDowodem.
- Będziemy największym krajem UE, który będzie mieć cyfrowe ID na równi z dokumentami plastikowymi. Będzie przypominał aplikacje bankowe - mówił Cieszyński. Wyjaśnił, że mDowód - jedna z funkcjonalności mObywatela 2.0 - "będzie funkcjonował na równi z dokumentami plastikowymi, ale to jest też dokument, który będzie można w bezpieczny sposób weryfikować".
- Weryfikacja tożsamości to jest jedna z największych zmian w mObywatelu. Rezygnujemy z narzędzia mWeryfikator, ono będzie zaszyte w samej aplikacji. Do zweryfikowania czyjejś tożsamości nie będzie trzeba logować się do aplikacji. Będzie dotyczyło to logowania do wszystkich serwisów rządowych - mówił Cieszyński.
Pierwsze udostępnienie funkcjonalności w ramach mTożsamości nastąpiło w 2017 roku. Od tej pory do aplikacji dodawano kolejne usługi, m.in. eReceptę, mPrawoJazdy, certyfikat potwierdzający szczepienie przeciw COVID-19. Będzie można też dodać takie dokumenty, jak legitymacja poselska, adwokacka, emeryta lub rencisty czy dokumenty lokalne. Pierwszym miastem, które wprowadziło do aplikacji swoje usługi, była Zduńska Wola.