Aplikacja mObywatel jak tradycyjne dokumenty. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek ustawę o aplikacji mObywatel, która zrównuje elektroniczne dokumenty zawarte w aplikacji z tradycyjnymi dowodami. Będą musiały być one respektowane przez instytucje takie jak banki i urzędy.

Aplikacja ułatwi nam kontakty z bankami i innymi instytucjami. Obowiązek respektowania dowodu osobistego w aplikacji mObywatel przez banki, urzędy i inne organy administracji wejdzie w życie 1 września 2023 r. 

Elektronicznych dokumentów nie będzie można użyć przy przekraczaniu granicy i wyrabianiu nowego dowodu osobistego.

Nowa wersja aplikacji mObywatel

Przygotowaną przez resort cyfryzacji i przedłożoną przez rząd ustawę o aplikacji mObywatel posłowie uchwalili 9 marca. Później Senat zaproponował do niej szereg poprawek, które Sejm rozpatrzył 26 maja. Posłowie przyjęli wówczas legislacyjne i redakcyjne propozycje Senatu, a także m.in. przepisy, zgodnie z którymi w mObywatelu dostępne będą legitymacje poselskie i senatorskie oraz karty rowerowe.

Reklama

W przyszłości aplikacja mObywatel będzie m.in. wysyłała powiadomienia o otrzymaniu zwrotu podatku, dofinansowaniu z gminy, czy decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Poinformuje także o zbliżającym się terminie ważności dokumentów, takich jak dowód osobisty i paszport.

Aplikacja mObywatel ma być zintegrowana z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowym Rejestrem Sądowym (KRS), Rejestrem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Rejestrem Komorników i Notariuszy.

Na początku maja zanotowano 10 mln pobrań aplikacji mObywatel. Jak informował minister cyfryzacji Janusz Cieszyński wraz z ustawą w życie wejdzie nowa wersja aplikacji - mObywatel 2.0. Stanie się to na przełomie czerwca i lipca. - Aplikacja zyska nowe funkcje, a także nowy i bardziej przyjazny wygląd - zapowiedział.

mObywatel - korzystanie z aplikacji będzie dobrowolne i bezpłatne

Korzystanie z aplikacji mObywatel, analogicznie jak to ma miejsce obecnie, będzie dobrowolne i bezpłatne. Użytkownik aplikacji będzie mógł zrezygnować z jej korzystania poprzez jej odinstalowanie lub unieważnienie certyfikatu użytkownika.

Ustawa doprecyzowała także warunki wykorzystywania i uznawania w kraju dokumentów elektronicznych obsługiwanych przez aplikację, która ma służyć jako mobilny dokument tożsamości.


Podstawowym obsługiwanym przy użyciu aplikacji będzie "dokument mObywatel" - wydawany automatycznie na pięć lat jej użytkownikowi i zawierający dane pobrane z Rejestru Dowodów Osobistych i z rejestru PESEL. Na jego podstawie będzie można stwierdzić tożsamość danej osoby.

mLigitymacja dla uczniów i studentów

Zapisy ustawy mają też upowszechnić korzystanie z mLegitymacji przez uczniów i studentów. Nowe przepisy umożliwiają jednostkom samorządu terytorialnego, organizacjom zawodowym, zrzeszeniom, związkom sportowym i innym instytucją prowadzenie ewidencji oraz uruchamianie i zarządzanie dokumentami elektronicznymi.

Jednym z celów ustawy jest też umożliwienie dokonywania płatności w aplikacji mObywatel w ramach usług świadczonych przez podmioty publiczne. Przepisy podpisane przez prezydenta mają też ułatwić poświadczanie prawa osób z niepełnosprawnościami do ulg i zniżek poprzez mobilną legitymację. Przewidują też udostępnienie mobilnej legitymacji służbowej nauczyciela, mobilnego dokumentu potwierdzającego prawo wykonywania zawodów medycznych, czy prawa jazdy.

***

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: mObywatel | dowód osobisty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »