Emerytury w Polsce będą coraz bardziej głodowe. Jesteśmy na szarym końcu rankingu

Pod względem wysokości świadczeń emerytalnych jesteśmy na szarym końcu wśród krajów OECD - wynika z opublikowanych danych. Problemem jest nie tylko ponowne obniżenie wieku emerytalnego, w tym przede wszystkim niski wiek emerytalny kobiet. Krótszy czas ich aktywności zawodowej pogłębia dysproporcje w porównaniu ze świadczeniami mężczyzn.

Jak podaje serwis 300gospodarka.pl, Polak-emeryt może liczyć, że po skończeniu 65. roku życia ZUS będzie mu wypłacać emeryturę wynoszącą równowartość niespełna jednej trzeciej ostatniej pensji. Polka-emerytka będzie otrzymywać już jedynie jedną piątą swojego ostatniego wynagrodzenia.

Głodowe emerytury w Polsce. Jesteśmy na szarym końcu

W rankingu państw OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) składającego się z 53 krajów, Polska znalazła się na szarym końcu. Na niższych pozycjach uplasowały się jedynie Litwa i Republika Południowej Afryki (RPA). 

Reklama

Wskaźnik mierzony jest na podstawie tzw. stopy zastąpienia, czyli wysokości emerytury jako procent ostatniej pensji. Z wyliczeń wynika, że Polka przeciętnie może liczyć na emeryturę w wysokości nieco ponad 22 proc. ostatniego wynagrodzenia.  

Liderami rankingu są Brazylia z wynikiem powyżej 90 proc. oraz Hiszpania i Grecja (w okolicach 80 proc.). W pierwszej dziesiątce znalazły się również inne europejskie kraje: Włochy, Luksemburg, Holandia, Austria czy Portugalia. Jeżeli spojrzymy na średnią państw OECD, która wynosi prawie 50 proc., to wyraźnie widać, w jak złej sytuacji znalazł się nasz kraj. 

Czy będą zmiany w systemie emerytalnym? Nowy rząd zapowiedział, że nie podwyższy wieku

- Prędzej czy później jakikolwiek rząd, niezależnie od tego, z której będzie strony, będzie musiał się poważnie zmierzyć z wizją wydłużenia wieku emerytalnego. Nie uciekniemy od tego, to nieuchronna konieczność - mówił w rozmowie z Interią dr hab. Krzysztof Tymicki, z Instytutu Statystyki i Demografii SGH. - Będzie potworne "ssanie" na rynku pracy, duży deficyt pracowników. Druga kwestia to jest rozważenie jakiejś sensownej polityki migracyjnej - dodawał.

Z opublikowanych danych wynika, że reforma systemu emerytalnego będzie niezbędna. Koalicyjny rząd KO, PSL, Lewicy i Polski 2050 zapowiadał, że powrotu do podwyższonego wieku emerytalnego nie będzie. Jednak czy rząd będzie w stanie dotrzymać obietnicy? 

Zgodnie z założeniami kamieni milowych Krajowego Planu Odbudowy (KPO) Polska jest zobowiązana do wydłużenia "efektywnego wieku przechodzenia na emeryturę". Można to jednak zrobić na wiele innych sposobów - np. oferując preferencje podatkowe. 

W Interii pisaliśmy o tym, że rząd zastanawia się nad stworzeniem systemu zachęt, które skłoniłyby kobiety do dłuższej pracy z własnej woli. - Nie ma żadnych planów podnoszenia wieku emerytalnego. Nie prowadzimy żadnych prac ani analiz na ten temat. Myślimy jednak nad stworzeniem systemu zachęt, które skłoniłyby kobiety do dłuższej pracy z własnej woli - mówiła niedawno Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. 

Do niskiej stopy zastąpienia, ale również tzw. emerytur groszowych, odniósł się również niedawno w rozmowie z radiem "TOK FM" wiceszef MRPiPS Sebastian Gajewski. - Mamy świadomość, że obecne instrumenty nie są doskonałe, ale zarówno ja, jak i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dostrzegamy istotny sens w ich utrzymaniu. Zdajemy sobie sprawę z niedoskonałości tych rozwiązań, ale jednocześnie dostrzegamy ich znaczenie dla wielu osób - deklarował Gajewski.

Polacy zaczną dłużej pracować? Na stole dodatki motywacyjne czy zachęty finansowe

Na stole rozwiązań leżą także dodatki motywacyjne czy zachęty finansowe za dłuższą aktywność zawodową. Rozważane są także dodatki dla pracodawców, którzy częściej oferowaliby pracę emerytom w niepełnym wymiarze. 

Związkowcy proponują również, aby składka rentowa pracującego seniora mogła zasilać jego konto emerytalne - zwiększałaby ona emerytury i tym samym motywowała do dłuższej pracy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Emerytura | wiek emerytalny | stopa zastąpienia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »