Fala wniosków o nowe świadczenie wspierające. "Urzędy nie wyrabiają"

Lawina wniosków o świadczenie wspierające zasypała wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności, które mają za zadanie ustalać wysokość wsparcia. Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" od nowego roku, kiedy nowy dodatek zaczął obowiązywać, zostało złożonych już tysiące wniosków. Najwięcej podań złożono w Rzeszowie - ponad 8 tys. Zespoły orzekające nie nadążają z wydawaniem decyzji, a cała procedura dodatkowo jest dość czasochłonna.

  • Świadczenie wspierające dla osób niepełnosprawnych wystartowało 1 stycznia 2024 r. Nowe świadczenie to pomoc finansowa dla niepełnosprawnych, którzy ukończyli 18 r.ż.
  • Od początku roku do zespołów mających za zadanie ustalić wysokość wsparcia wpłynęła lawina wniosków.
  • Ustalenie poziomu niepełnosprawności jest konieczne, żeby ustalić wysokość przyznawanego świadczenia.

Świadczenie wspierające to dodatkowa pomoc finansowa, która skierowana jest do osób z niepełnosprawnością, które ukończyły 18 lat oraz ich rodzin lub opiekunów. Z tego tytułu mogą oni otrzymać nawet 3,5 tys. zł dodatku.

Reklama

Tysiące wniosków o świadczenie wspierające. "Zespoły nie wyrabiają"

Od 1,8 tys. do ponad 8 tys. wniosków o określenie poziomu wsparcia, w zależności od województwa, złożyły osoby niepełnosprawne, które chcą otrzymać świadczenie wspierające - podał "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak wylicza DGP najwięcej wniosków zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności w ubiegłym miesiącu otrzymały w Rzeszowie - 8294 wnioski, Katowicach - 8134, Krakowie - 6898 oraz Warszawie - 6881. Ponad 6 tys. podań złożono także do zespołów w województwach: lubelskim, wielkopolskim i pomorskim. Najmniej pism trafiło do Białegostoku (3220) i Opola (1834).

W związku z lawinowym składaniem podań w pierwszym miesiącu nowego roku, istnieje ryzyko, że wojewódzkie zespoły nie będą rozpatrywać wniosków terminowo - zgodnie z ustawą mają na to trzy miesiące od wpływu pisma.  

W żadnym z zapytanych przez dziennik zespołów nie wydano jeszcze żadnej decyzji, a poziom ich rozpatrywania jest różny. Zespoły mają pełne ręce roboty, również dlatego, że cała procedura przyznania świadczenia nie jest prosta. 

Świadczenie wspierające działa od stycznia. Dodatkowe pieniądze dla niepełnosprawnych

Świadczenie wspierające to nowa forma wsparcia dla dorosłych osób z niepełnosprawnością, która ruszyła od 1 stycznia 2024 r. Uchwalenie dodatkowych pieniędzy wsparcia dla osób z niepełnosprawnością było odpowiedzią poprzednich władz na protest osób niepełnosprawnych i ich rodziców w Sejmie, który miał miejsce w budynku parlamentu kilka miesięcy temu.

Aby otrzymać świadczenie, należy: 

  • uzyskać decyzję od Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności (WZON) o ustaleniu poziomu potrzebnego wsparcia; 
  • po otrzymaniu decyzji, kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o przydzielenie świadczenia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).   

Od poziomu niepełnosprawności, który określi WZON, zależeć będzie wysokość wypłacanego świadczenia. Poziom dodatku będzie określany na podstawie uzyskanej punktacji. Aby otrzymać świadczenie, należy uzyskać co najmniej 70 na 100 punktów, jednak świadczenie wspierające będzie rozszerzane stopniowo. Najpierw w 2024 roku zdobędą je osoby, które uzyskały najwięcej punktów - w tym roku będzie ono przyznawane od 87 uzyskanych punktów. W 2025 r. od 78, a w 2026 od 70 pkt. Masymalna kwota dodatku sięga prawie 3,5 tys. zł.

Więcej o zasadach przyznawania świadczenia wspierającego, wymaganiach, które trzeba spełnić i dokumentach, które należy złożyć, a także wysokości wsparcia przeczytasz tutaj.

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Świadczenie wspierające | dodatek | osoby niepełnosprawne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »