Reklama

Expose Beaty Szydło: Priorytety rządu - "3 x rozwój"

Premier Beata Szydło w wygłoszonym dzisiaj expose podtrzymała obietnice złożone przez PiS w czasie kampanii wyborczej. - Program mojego rządu można streścić w jednym zdaniu: po pierwsze rozwój, po drugie rozwój, po trzecie rozwój - powiedziała Szydło.

Premier Beata Szydło podtrzymuje obietnice złożone podczas kampanii wyborczej, takie jak program "500 plus", obniżenie wieku emerytalnego, podniesienie kwoty wolnej od podatku oraz podniesienie minimalnej stawki godzinowej - wynika z wygłoszonego w środę expose.

3 x "rozwój"

- Program mojego rządu można streścić w jednym zdaniu: po pierwsze rozwój, po drugie rozwój, po trzecie rozwój - powiedziała Szydło podczas wygłaszanego w środę expose. - Musimy wyrwać się z pułapki średniego rozwoju, tzn. przyspieszyć tempo wzrostu - dodała.

Cel rządu to wzrost poziomu płac i udziału inwestycji w PKB. Premier zapowiedziała podniesienie poziomu płac w gospodarce oraz wzrost udziału inwestycji w PKB. Temu drugiemu celowi ma służyć m.in. program banku centralnego na kształt LTRO (zastrzyk finansowy dla rynku). Szydło potwierdziła również, że rząd zgłosi autopoprawkę do budżetu na 2016 r.

Reklama

- Minister finansów przygotuje projekt autopoprawki do budżetu na 2016 tak, aby zrealizować 500 zł na dziecko. Aby to osiągnąć wprowadzimy podatki sektorowe: bankowy i od supermarketów - powiedziała.

- Zwiększone zostaną przychody o 1 mld zł z dywidend. O 1-1,5 mld zł kwota deficytu. Poprawiona zostanie ściągalność VAT - dodała.

Autopoprawka, którą wcześniej zapowiedział minister finansów Paweł Szałamacha, ma pozwolić m.in. na realizację programu "500 plus", w ramach którego rodziny mają dostawać 500 zł miesięcznie na dziecko, począwszy od drugiego, a w przypadku biedniejszych rodzin od pierwszego.

Premier, podczas expose, zapowiedziała też podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8.000 zł i wprowadzenie bezpłatnych leków dla osób powyżej 75. roku życia.

Wyższe płace, niższy wiek emerytalny

Szydło zapowiedziała również podniesienie minimalnej stawki godzinowej do 12 zł, które ma być elementem działań mających na celu wzrost płac w polskiej gospodarce. Premier podczas wystąpienia w Sejmie oceniła, że w Polsce udział płac w PKB jest "wyjątkowo niski" i obok podniesienia minimalnej godzinowej stawki do 12 zł i "zniesienia umów śmieciowych" zapowiedziała "pakt o podniesieniu płac, pod patronatem państwa" między pracownikami i pracodawcami.

Inna zapowiedź nowego rządu to obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Szydło zapowiedziała debatę na temat systemu emerytalnego.

Wzrost udziału inwestycji w PKB

Premier Szydło zapowiedziała, że na rozwój przeznaczony będzie 1 bln zł.

- Chodzi o znaczne zwiększenie udziału inwestycji w PKB - powiedziała.

Środki mają pochodzić z lepszego wydawania środków z UE w ramach nowej perspektywy finansowej.

Drugim źródłem mają być środki banków i zasada podobna do LTRO (zastrzyk finansowy dla rynków).

- Wymaga to dobrej współpracy z NBP - powiedziała.

Zapowiedziała wprowadzenie pełnej amortyzacji inwestycji, a nawet jej podwojenie przy innowacyjnych projektach.

Dodała, że znaczne zasoby można uruchomić w ramach BGK i przez zmianę formuły Polskich Inwestycji Rozwojowych.

Szydło zapowiedziała wprowadzenie 15-procentowego podatku CIT dla małych firm.

- Doprowadzimy do tego, że małe firmy staną się średnimi, średnie dużymi, a duże konglomeratami - powiedziała.

Dodała, że służyć ma temu wprowadzenie podwójnego odpisu inwestycyjnego dla reinwestowanych zysków.

- Program mojego rządu można streścić w jednym zdaniu: po pierwsze rozwój, po drugie rozwój, po trzecie rozwój - powiedziała Szydło podczas wygłaszanego w środę expose.

- Musimy wyrwać się z pułapki średniego rozwoju, tzn. przyspieszyć tempo wzrostu - dodała.

Ponadto premier zapowiedziała wprowadzenie czytelnego systemu zamówień publicznych.

Możliwa budowa drugiego gazoportu, ważny też węgiel

Szydło zapowiedziała dokończenie budowy i rozbudowę gazoportu w Świnoujściu.

- Do rozważenia jest budowa drugiego gazoportu w okolicach Trójmiasta - powiedziała premier Szydło.

Podkreśliła ona rolę węgla, w tym brunatnego, w bezpieczeństwie energetycznym kraju.

Plan budowy mieszkań na wynajem

Rząd planuje program budowy mieszkań na wynajem, przeznaczony dla osób mniej zamożnych. Mieszkania mają powstawać "na działkach, które za symboliczną opłatą odstąpi państwo" lub instytucje z nim związane.

- Mieszkania, budowane z kredytów bankowych (...), będą wynajmowane - powiedziała Szydło, dodając, że w przypadku części mieszkań opłata będzie obejmowała spłatę kredytu, równoważną z wykupem mieszkania.

Komentarz Interii.pl Expose: Tylko jak to się zbilansuje? Premier Beata Szydło w części gospodarczej swojego expose wyraźnie przejęła głoszone od kilku lat postulaty wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego, który w ławach sejmowych usiadł obok niej. Czyli jednak on, a nie profesor Gliński. Można wręcz rzec, że jej wystąpienie w części gospodarczej było tożsame z nieoficjalnym expose Morawieckiego wygłoszonym niedawno na Kongresie Obywatelskim, jeszcze przed nominacją. I tak w expose usłyszeliśmy, że priorytetem jest rozwój kraju, taki, by wyrwać się z pułapki średniego dochodu. To innowacje i inwestycje mają być priorytetem, tak by główną przewagą Polski nie była tylko i wyłącznie tania siła robocza. Tak jak Morawiecki, Szydło chce stawiać na przedsiębiorczość Polaków, zapowiada ograniczanie biurokracji i ułatwienia we współpracy biznesu z nauką, a także reindustrializację kraju. Ale usłyszeliśmy też o znanych z kampanii PiS zapowiedzianych 500 zł na dziecko, obniżce CIT dla małych firm i wyższej kwocie wolnej. Pewnym finansowym symbolem kampanii zwycięskiej partii przeniesionym teraz do expose został już bilion złotych, a nawet więcej. Premier liczy, że częścią tego biliona będą miliardy z kont przedsiębiorców, odłożone i niewykorzystywane. Ale tylko podniesienie kwoty wolnej do 8 tys. zł to budżetowy ubytek miliardów złotych (Ryszard Petru mówi nawet o 75 mld zł), mniejszy CIT kolejnych kilkunastu miliardów złotych. Pięknie wyglądają pomysły przeniesienia do Polski pomysłu na pożyczki dla firm (LTRO) via NBP, czy plany podwójnej amortyzacji oraz "budzenia uśpionego kapitału" i budowy mieszkań. Pytanie czy firmy będą chciały inwestować i czy rząd zapewni takie poczucie pewności, by firmy zdecydowały się skorzystać z miliardów na kontach. Dodajmy, że z badań wynika, iż dziś pieniądze z banku dla firm są tak bardzo dostępne, jak nigdy. Jeśli do tego dodamy zapowiedź obniżki wieku emerytalnego, czyli tak naprawdę wyższe podatki płacone przez młodych ludzi w przyszłości oraz choćby bezpłatne leki od 75. roku życia, to trudno nie postawić pytania o to, jak te wszystkie zapowiedzi sfinansować albo z czego pokryć budżetowe ubytki. Bo, żeby się stabilnie rozwijać, warto mieć porządek w kasie i zdrowe finanse. A dziś, nawet podzielając pomysły na rozwój, można mieć sporo wątpliwości. Paweł Czuryło Zastępca redaktora naczelnego Interii
Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »