Reklama

FAO obniżyło prognozę produkcji zbóż w 2022 o 5,9 mln ton

FAO obniżyło prognozę produkcji zbóż w 2022 o 5,9 mln ton z powodu niesprzyjającej pogody - podała Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of the United Nations, FAO). Zdaniem analityków Credit Agricole, dla rynku nie bez znaczenia pozostaje kwestia dalszego konfliktu na Ukrainie i wysokich cen nawozów.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

FAO - jakie prognozy dla rynku zbóż?

"Najnowsza prognoza FAO dotycząca globalnej produkcji zbóż w 2022 roku została obniżona drugi miesiąc z rzędu, o 5,9 miliona ton do 2.768 mln ton" - napisano.

"Prognoza została obniżona ponieważ niesprzyjająca pogoda ograniczała perspektywy plonów w głównych krajach produkujących zboża" - dodano.

Indeks cen żywności na świecie we wrześniu spadł

Indeks cen żywności na świecie we wrześniu spadł do 136,3 pkt. ze 137,9 pkt. w sierpniu - wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of the United Nations, FAO).

Reklama

Jest to szósty z rzędu spadek indeksu. "Spadek indeksu we wrześniu był spowodowany gwałtownym spadkiem cen olejów roślinnych oraz umiarkowanymi spadkami cen cukru, mięsa i produktów mlecznych, które z nawiązką skompensowały odbicie subindeksu zbóż" - napisano. We wrześniu 2021 roku indeks był na poziomie 129,2 pkt.

Dalszy spadek światowych zapasów zbóż?

Zgodnie z prognozą IGC (International Grains Council) z 18.08.2022 światowa produkcja zbóż w sezonie 22/23 zmniejszy się do 2248,2 mln t wobec 2291,1 mln t w sezonie 21/22 (-1,9 proc.). Spadek zbiorów zostanie  odnotowany zarówno w przypadku pszenicy (-0,4 proc.), kukurydzy (-3,4 proc.) jak i jęczmienia (-0,4 proc.), podczas gdy zwiększy się produkcja pozostałych gatunków zbóż (+1,1 proc.).

Niższe zbiory pszenicy będą efektem ich spadku m.in. w Ukrainie (-41,2 proc.), Australii, Argentynie oraz UE, podczas gdy przeciwny wpływ będzie miało ich zwiększenie w Kanadzie (powrót do przeciętnych poziomów po ubiegłorocznej suszy), Rosji oraz USA.  Spadek produkcji kukurydzy będzie wynikać głównie z jej niższych zbiorów m.in. w Ukrainie (-34,2 proc.), UE, USA i  Indiach, podczas gdy przeciwny wpływ będzie miała jej wyższa produkcja w m.in. w Brazylii i Argentynie. 

Zgodnie z prognozą IGC światowa konsumpcja zbóż w sezonie 22/23 zmniejszy się do 2273,7 mln t wobec 2291,4 mln t w sezonie 21/22 (-0,8 proc.). Spadek spożycia prognozowany jest w przypadku kukurydzy (-1,5 proc.) i  jęczmienia (-2,5 proc.), podczas gdy jego wzrost zostanie odnotowany w przypadku pszenicy (+0,3 proc.) i pozostałych gatunków zbóż (-2,5 proc.). Spożycie zbóż ograniczane jest przez ich wysokie ceny i problemy z ich dostępnością  w niektórych regionach świata ze względu na wojnę w Ukrainie.

Z uwagi na niższą produkcję zbóż od ich spożycia, w sezonie 22/23 dojdzie do dalszego spadku światowych zapasów zbóż, które wyniosą 577,4 mln t wobec 602,9 mln t w sezonie 21/22, a współczynnik zapasy/spożycie obniży się do 25,4 proc. wobec 26,3 proc., co będzie jego najniższą wartością od sezonu 12/13. Warto jednak zauważyć, że w tym sezonie, poza poziomem zapasów istotnym czynnikiem determinującym ceny pozostaje fizyczna dostępność zbóż w handlu międzynarodowym. Mimo wznowienia ukraińskiego eksportu zbóż drogą morską, ze względu na wysokie ryzyko transportu tym kanałem, jego przepustowość pozostaje niska i nadal nie rozwiązuje on problemu wysyłki nadwyżek eksportowych zgromadzonych przez Ukrainę.

Ostatnie miesiące przyniosły spadek cen zbóż na światowym rynku zbóż. Obniżeniu cen sprzyjały zmniejszenie niepewności na rynku, odpływ kapitału spekulacyjnego, a także porozumienie w sprawie eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. Mimo odnotowanego w ostatnich miesiącach spadku, ceny zbóż na giełdzie MATIF nadal kształtują się wyraźnie powyżej poziomów sprzed wybuchu wojny w Ukrainie.

Co z cenami zbóż?

Wyraźnego spadku cen zbóż analitycy CAIB oczekują dopiero w sezonie 23/24 wraz z prawdopodobnym zwiększeniem się ich światowej podaży. W konsekwencji, uwzględniając tendencje na globalnym rynku zbóż oraz czynniki krajowe prognozujemy, że ceny pszenicy i kukurydzy w Polsce wyniosą odpowiednio ok. 170 zł/dt i 120 zł/dt na koniec 2022 r. oraz ok. 125 zł/dt i 100 zł/dt na koniec 2023 r.

Głównymi czynnikami ryzyka dla naszej prognozy są warunki agrometeorologiczne wśród głównych światowych producentów i eksporterów zbóż, ich  polityka handlowa, kryzys na rynku nawozów mineralnych, a także przebieg wojny w Ukrainie.

Zobacz również:

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »