Fed podjął decyzję ws. stóp w USA. Donald Trump nie będzie zadowolony

Stopy procentowe w USA pozostają bez zmian - zdecydował w środę Fed. Ruch ten nie był zaskoczeniem - większość ekonomistów nie spodziewała się obniżek, biorąc pod uwagę wzrost oczekiwań inflacyjnych, co z kolei ma związek z polityką celną prowadzoną przed Donalda Trumpa.

Poziom stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych wynosi od grudnia ubiegłego roku wynosi 4,25-4,50 proc. mimo że w marcu inflacja spadła po raz trzeci z rzędu. Po godzinie 20:00 dolar wyceniany był na 3,76 zł.

Reklama

USD/PLN

3,7747 -0,0015 -0,04% akt.: 08.05.2025, 14:26
  • Kurs kupna 3,7744
  • Kurs sprzedaży 3,7750
  • Max 3,7894
  • Min 3,7666
  • Kurs średni 3,7747
  • Kurs odniesienia 3,7762
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

Czytaj w Interii: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych. Pierwsza taka decyzja od 2023 roku

Donald Trump domaga się obniżki stóp procentowych

Analitycy nie spodziewali się zmiany kierunku polityki monetarnej.

"Z jednej strony, polityka D. Trumpa prowadzi do znacznego wzrostu oczekiwań inflacyjnych po stronie firm i konsumentów. Z drugiej, bieżące trendy inflacyjne są korzystne (spadek inflacji CPI w marcu do 2,4 proc r/r i deflatora PCE do 2,3 proc. r/r), a schłodzeniu presji cenowej towarzyszy hamowanie gospodarki (w 1q dynamika PKB w ujęciu q/q saar była ujemna, wyraźnie spowolniły konsumpcja prywatna i publiczna). Słabość gospodarki połączona z oznakami schłodzenia rynku pracy rodzi oczekiwania, że wkrótce (wg nas już w czerwcu, wg rynkowych wycen w lipcu) Fed zdecyduje się jednak na złagodzenie polityki pieniężnej." - wskazali w komentarzu analitycy PKO BP. 

Zdaniem ekspertów ING pierwszej obniżki stóp w USA należy spodziewać się dopiero w III kwartale tego roku - do końca grudnia prognozują oni skalę obniżek na poziomie 100 pkt. bazowych. 

"Pomimo nacisków ze strony D. Trumpa i jego administracji na złagodzenie polityki pieniężnej, Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) pozostaje w trybie wait-and-see, głównie z uwagi na niepewność związaną z wpływem zmian w amerykańskiej polityce handlowej (cła) na poziom cen i koniunkturę. Wciąż korzystne dane z amerykańskiego rynku pracy nie dają podstaw do gwałtownych ruchów w kwestii stóp procentowych w USA, a spadek PKB w 1kw25 był głównie wynikiem podwyższonego importu w obawie przed wejściem w życie ceł importowych." - napisali.

Tymczasem amerykański prezydent zdaje się coraz bardziej niecierpliwić w oczekiwaniu na obniżkę stóp. W połowie kwietnia po raz kolejny wezwał szefa Rezerwy Federalnej, aby złagodził prowadzoną politykę pieniężną.

''Ceny ropy spadają, ceny artykułów spożywczych (nawet jajek!) spadają, a USA bogacą się na cłach" - napisał na portalu Truth Social Trump. 

Nie jest to pierwszy raz, gdy amerykański prezydent krytykuje Fed. Na początku kwietnia zaapelował do Powella: "Obniż stopy procentowe, Jerome, i przestań bawić się w politykę!" Szef Fed podczas popołudniowego wystąpienia odniósł się następnie do tych słów. Jego zdaniem, cięcia zwiększą ryzyko wzrostu bezrobocia, doprowadzą do wyższej inflacji i spowolnienia wzrostu gospodarczego.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Fed | stopy procentowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »