Fedak zaniepokojona kampanią PTE i OFE

Minister pracy i polityki społecznej zwróciła się do przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Stanisława Kluzy o nadzór i kontrolę nad kampanią informacyjną towarzystw emerytalnych. Dotyczy ona planowanych przez rząd zmian w systemie emerytalnym.

Minister pracy i polityki społecznej zwróciła się do przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Stanisława Kluzy o nadzór i kontrolę nad kampanią informacyjną towarzystw emerytalnych. Dotyczy ona planowanych przez rząd zmian w systemie emerytalnym.

"Z dużym zaniepokojeniem obserwuję prowadzoną od początku roku przez środowisko gospodarcze powszechnych towarzystw emerytalnych kampanię informacyjną w mediach oraz na stronie internetowej obronemeryture.pl w sprawie zaproponowanych przez rząd zmian w systemie Otwartych Funduszy Emerytalnych" - napisała Fedak.

Zaznaczyła, że jej obawy "budzi jakość i rzetelność przekazywanych informacji, a także sposoby, źródła i transparentność" finansowania tych reklam. Jak poinformowała, minister zwróciła się do przewodniczącego KNF "o pilne spowodowanie podjęcia działań nadzorczych i kontrolnych w tym zakresie".

Reklama

Jak poinformowano PAP w Komisji Nadzoru Finansowego, pismo od minister Fedak wpłynęło w środę. Urząd "analizuje podstawy prawne podjęcia działań proponowanych przez panią minister".

Kampania Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych (IGTE), organizowana wspólnie z Business Centre Club, została zainaugurowana w ubiegły poniedziałek. Ma - jak podkreślają jej inicjatorzy - uświadomić Polakom, że w wyniku planowanej przez rząd reformy np. pieniądze na emeryturę mogą nie być dziedziczone.

W ramach tej kampanii w telewizji, prasie i internecie ukazują się reklamy i spoty informacyjne. Na stronie internetowej www.obronemeryture.pl trwa akcja zbierania podpisów pod listem do premiera ws. zmian w systemie emerytalnym. Jak zapowiadają inicjatorzy akcji po miesiącu list zostanie wydrukowany i zawieziony do premiera.

Rzecznik Izby Gospodarczej Marek Wilhelmi powiedział PAP, że pismo od minister Fedak wpłynęło. Jednak uchylił się od odpowiedzi, czy kampania będzie prowadzona w taki sposób jak dotychczas.

Rząd, w celu ograniczenia przyrostu długu publicznego i deficytu, zamierza zmienić system emerytalny. Zamiast 7,3 proc. składki do Otwartych Funduszy Emerytalnych ma trafiać 2,3 proc. Pozostałe 5 proc. będzie księgowane na indywidualnych kontach osobistych w ZUS. Rząd nie rozstrzygnął jeszcze, czy i jak byłyby dziedziczone pieniądze z indywidualnych kont tzw. drugiego filara, zaksięgowane w ZUS.

IGTE szacuje, że jeżeli propozycje rządu wejdą w życie, to osoba, która w tym roku rozpocznie pracę i będzie pracować przez 40 lat, zarabiając średnią pensję krajową, dostanie emeryturę o 6-12 proc. niższą niż w sytuacji, gdyby został utrzymany obecny system.

Jednak firmy skupione w IGTE nie są jednomyślne co do celowości prowadzenia kampanii "obronemeryture.pl". Jak powiedział prezes PKO BP Bankowy OFE Cezary Burzyński, spośród 12 Powszechnych Towarzystw Emerytalnych zrzeszonych w IGTE kampanię poparło sześć, trzy wstrzymały się od głosu, a kolejne trzy były przeciw.

Rządowy plan obniżenia składek przekazywanych do OFE odbije się na rentowności powszechnych towarzystw emerytalnych - analizuje "Parkiet".

Zmniejszone wpłaty pogorszą sytuację finansową właścicieli funduszy emerytalnych. Najbardziej zagrożone będą małe towarzystwa. Być może zostaną wystawione na sprzedaż.

Kłopot w tym, że w zmienionych okolicznościach, trudno o chętnych. Poza tym są także komplikacje natury prawnej. Nie wiadomo więc, jak potoczą się losy mniejszych funduszy. Już teraz akwizytorzy konkurencji namawiają klientów do zmiany na większy, strasząc upadłością.Prawdopodobnie dojdzie do konsolidacji PTE. Obiektem przejęć będą oczywiście małe towarzystwa.

Nawet jedna trzecia towarzystw może mieć wkrótce kłopoty finansowe - przewidują analitycy w "Parkiecie".

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: rząd | PTE | Komisji Nadzoru Finansowego | minister pracy | Jolanta Fedak | OFE | ZUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »