Reklama

Fitch pozbawił Wielką Brytanię najwyższej noty

Agencja ratingowa Fitch obniżyła w piątek o jeden stopień ocenę wiarygodności kredytowej Wielkiej Brytanii z powodu pogorszenia sytuacji gospodarczej i perspektywy fiskalnej tego kraju. Nota W. Brytanii spadła tym samym z poziomu AAA do AA+.

Perspektywę Wielkiej Brytanii obecnie oceniono jako "stabilną", co oznacza, że Fitch nie rozważa kolejnej modyfikacji noty.

Po ogłoszeniu obniżki oceny funt szterling stracił na wartości w stosunku do dolara.

Wielka Brytania trafiła 22 marca na listę obserwacyjną agencji (tzw. Credit Watch Negative), co oznacza "podwyższone prawdopodobieństwo obniżki ratingu".

Zagłosuj w internetowym referendum w sprawie OFE

Fitch zaznaczył wówczas w komunikacie, że powodem jego decyzji jest wyższy od zakładanego poziom długu i obniżka prognoz wzrostu gospodarki na 2013 rok. Pod koniec lutego inna agencja, Moody's, pozbawiła Wielką Brytanię potrójnego A.

Reklama

_ _ _

Pobierz: program do rozliczeń PIT

Według założeń przyjętych w budżecie na najbliższy rok obrachunkowy 2013/14 dług publiczny sięgnie 85 proc. PKB i nie zacznie się obniżać przed rokiem 2017/18. Deficyt budżetowy na koniec roku obrachunkowego 2012/13 wyniósł 7,4 proc. PKB. Od krachu na rynkach finansowych we wrześniu 2008 roku gospodarka brytyjska była dwukrotnie w recesji.

Na co do kina?

Dowiedz się więcej na temat: note | wielka | Fitch

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »