Forbes w Warszawie

Do Polski przyjechał Steve Forbes, amerykański miliarder i wydawca międzynarodowego czasopisma "Forbes Magazine".

Do Polski przyjechał Steve Forbes, amerykański miliarder i wydawca międzynarodowego czasopisma "Forbes Magazine".

Uczestniczył on w targach finansowych "Twoje Pieniądze" organizowanych od ośmiu lat co roku w Warszawie. W swoim wystąpieniu mówił o warunkach, jakie muszą spełniać poszczególne kraje aby osiągać trwały wzrost gospodarczy. Wymienił tu przestrzeganie prawa, niskie podatki, stabilność pieniądza, promowanie przedsiębiorczości oraz likwidację barier handlowych. Spróbujmy przeanalizować w jakim stopniu Polska realizuje wymienione warunki.

Ostatnie wydarzenia w Sejmie oraz problemy związane z systemem sądownictwa w Polsce pokazują, że daleko nam jeszcze do państwa prawa. Zmiany prawne ciągle się jeszcze w Polsce dokonują. Nasze prawo jest różnie interpretowane, często celem uzyskanie doraźnych korzyści. Jeszcze sporo wody w Wiśle musi upłynąć zanim staniemy się idealnym państwem prawa.

Reklama

Kolejnym czynnikiem jest obniżka podatków, co na pewno wyszłoby Polsce na dobre. Wysoki poziom podatków oraz zawiłe prawo podatkowe dławią aktywność gospodarczą wielu podmiotów. Radykalna obniżka podatków nie jest jednak taka prosta. Wynika to ze struktury wydatków rządowych, gdzie większość jest przeznaczona na opiekę społeczną. Na razie nie ma w Polsce polityków, który odważyliby się obniżyć renty i emerytury.

Co do stabilności pieniądza, to sądzę, że Polska ten warunek spełnia. Dzieje się tak dzięki konsekwentnej polityce monetarnej prowadzonej przez Narodowy Bank Polski.

Z promowaniem przedsiębiorczości nie jest najlepiej, choć rząd podejmuje różne działania w tej sprawie. Ich skutki nie są jeszcze widoczne, ale zobaczymy co czas pokaże. Dla rozwoju przedsiębiorczości ważne są także programy związane z przekwalifikowywaniem zwalnianych pracowników.

Polska nie narzuca barier handlowych. Mamy jak najbardziej liberalne prawo handlowe. W Polsce można sprzedawać i kupować różne towary bez większych ograniczeń, nawet w porównaniu z barierami istniejącymi w innych krajach (chociażby w UE).

W dużej mierze sugestie Forbesa są już wdrożone w Polsce, lub są w trakcie. Jedynym problemem jest to, że przez ostatnie 12 lat, od momentu rozpoczęcia transformacji gospodarczej, kładziono w Polsce duży nacisk na realizację polityki państwa opiekuńczego przez kolejne rządy i to niezależnie od ich opcji politycznej. Tak jak Forbes powiedział, taka polityka może być zgubna dla Polski. Dla przykładu odwołał się do sytuacji w RFN. Jednocześnie wskazał Rosję jako kraj do naśladowania. Dobrze powiedziane panie Forbes, ale chyba ciężko będzie z realizacją tego w Polsce.

WGI Dom Maklerski SA
Dowiedz się więcej na temat: "Forbes" | Warszawa | Forbes
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »