Forum Wizja Rozwoju: Wiatraki na morzu to szansa dla gospodarki

Polska stoi przed ogromnym wyzwaniem, jakim jest transformacja energetyki. Proces już się rozpoczął, ale w kolejnych latach będzie musiał znacząco przyspieszyć. Jednym z jego głównych założeń jest rozwój morskiej energetyki wiatrowej. Ta kwestia będzie szeroko omawiana podczas Forum Wizja Rozwoju, które odbędzie się w dniach 24-25 sierpnia w Gdyni.

Polityka klimatyczna Unii Europejskiej nie pozostawia złudzeń - musimy przestawić się na źródła niskoemisyjne. Zmiana będzie kosztowna i długotrwała, szczególnie uwzględniając specyfikę krajowej energetyki, która dziś uzależniona jest od węgla. Już teraz konieczne jest podjęcie działań na większą skalę.

Plan budowy morskich wiatraków to jeden z elementów transformacji. To dobre rozwiązanie - tego typu instalacje, jak podkreślają eksperci, nie zaburzają krajobrazu i są dużo bardziej wydajne od wiatraków stawianych na lądzie ze względu na dużą wietrzność w warunkach morskich.

Reklama

Farmy wiatrowe na Bałtyku budować chcą PKN Orlen, PGE i Polenergia. Prace przygotowawcze prowadzone są już od dłuższego czasu. Koncesja przyznana PKN Orlen umożliwia koncernowi budowę morskiej farmy wiatrowej o mocy do 1,2 GW. PGE zadeklarowała, że do 2030 roku wybuduje dwie farmy o mocy do 2,5 GW, a po 2030 r. uruchomienie kolejną, o mocy do 0,9 GW. Z kolei Polenergia planuje budowę morskich farm wiatrowych o łącznej mocy do 3 GW.

Przemysł offshorowy to nie tylko szansa na pozyskanie taniej i czystej energii w przyszłości, ale też okazja do rozwoju gospodarczego regionów nadmorskich. Konieczne będą bowiem inwestycje w poty oraz w przemysł stoczniowy. Ale skorzystać na tym może również cały kraj, bo założeniem jest, by jak największa część łańcucha dostaw pochodziła od polskich dostawców. Wszystko to przełoży się na wzrost miejsc pracy na rynku.

Już dziś rodzime podmioty z powodzeniem dostarczają elementy morskich farm wiatrowych czy  infrastruktury pomocniczej, które wykorzystywane są przy budowie farm na całym świecie.

Eksperci podczas paneli poruszać będą między innymi kwestie klastra offshore, nabrzeża instalacyjnego w Gdyni i Gdańsku, logistyki, przemysłu okrętowego czy rozwoju rynku usług serwisowych. Sporo miejsca organizatorzy poświęcą również omówieniu zagadnienia modeli prawnych i środowiska regulacyjnego dla morskich farm wiatrowych.

wj

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »