Fundusz Kościelny wciąż działa. Kolejny "konkret" rządu idzie do kosza?

Rządowy raport dotyczący Funduszu Kościelnego miał zostać przygotowany do końca marca, jednak jego publikacja jest opóźniona - wskazuje money.pl. To kolejna obietnica z listy "100 konkretów na 100 dni rządu", która nie została zrealizowana. Jednocześnie wśród polityków koalicji brakuje porozumienia w sprawie przyszłości publicznego dofinansowania związków wyznaniowych.

W ciągu 100 dni od przejęcia władzy w Polsce KO miała zlikwidować Fundusz Kościelny. Podobnego zdania co większościowy koalicjant była w tej sprawie również Lewica. Jednak, jak zauważa money.pl, na zapowiedziach na razie się skończyło

Przyszłość funduszu, którego środki są przekazywane na m.in. na ubezpieczenie dla duchownych, ale także na działalność charytatywną i utrzymywanie zabytków, miała zostać rozstrzygnięta do końca marca. Do tego terminu bowiem międzyresortowy zespół ds. Funduszu Kościelnego miał opublikować raport podsumowujący zasadność publicznego dofinansowania i będący jednocześnie drogowskazem dla kolejnych ruchów rządu.

Reklama

Fundusz Kościelny miał zostać zlikwidowany. Jednak kolejny "konkret" rządu nie wypalił

Jednak, choć mamy już kwiecień, tak raportu nie ma i na razie nie wiadomo, kiedy zostanie opublikowany. A jak zauważa money.pl, wśród koalicjantów brakuje pełnej zgody co do przyszłości Funduszu Kościelnego

W kontrze do zapowiedzi KO i Lewicy stoi część polityków z ugrupowania Trzeciej Drogi. W rozmowie z portalem poseł PSL Marek Sawicki wskazał, że okres wielkanocny to niefortunny okres do dyskusji na temat Funduszu. Jednocześnie w jego opinii "mamy w Polsce pilniejsze rzeczy do załatwienia". 

Jeszcze w styczniu przewodniczący PSL i obecny minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz tłumaczył, że "warto pracować nad rozwiązaniami, które będą wypełniać normy konstytucyjne wolności wyznania i relacji państwa z różnymi związkami wyznaniowymi". W tym rządowi miał pomóc wspomniany raport. 

Wydaje się więc, że ewentualna zmiana prawa w tym zakresie zacznie obowiązywać najwcześniej od przyszłego roku. To wiązałoby się z inną przedwyborczą zapowiedzią partii Donalda Tuska, która wskazywała, że po dojściu do władzy będzie chciała utrzymywać co najmniej półroczny vacatio legis, tj. okres od ogłoszenia zmian do wejścia ich w życie. 

Jednocześnie dalej obowiązujący Fundusz Kościelny, na który w 2024 roku państwo przeznaczy 257 mln zł, to kolejna z wielu obietnic przedwyborczych, których nie udało się zrealizować. Ze wspomnianej wcześniej listy "100 konkretów na 100 dni rządu" udało się wprowadzić 13 zapowiadanych zmian, z czego niektóre tylko częściowo.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »