Fundusz nie zawsze płaci
Na początku tego roku prezes NFZ Jacek Paszkiewicz chciał wykluczyć możliwość stosowania tzw. chemioterapii niestandardowej, czyli takiej, która nie była przewidziana w katalogu Funduszu. Po protestach onkologów i chorych wycofał się z tej decyzji.
Nowe zarządzenie dotyczące tej kwestii, które ma obowiązywać od 1 stycznia 2009 r., ma być kolejną próbą kompromisu.
W 2007 roku Fundusz wydał na chemioterapię ponad 370 mln zł (wyłączając tzw. programy lekowe, czyli terapie najczęściej bardzo drogimi lekami, do których dostęp ma starannie wyselekcjonowana grupa chorych). Jednak często standardowe schematy nie wystarczają, żeby wyleczyć chorego. Dlatego onkolodzy występują o sfinansowanie leków nieujętych w katalogu NFZ, choć chemioterapeutyki są zarejestrowane w Polsce.
Według prezesa Jacka Paszkiewicza, około 70 proc. wniosków o chemioterapię niestandardową dotyczyło leków nowych, a zatem drogich, których skuteczność nie zawsze była wyższa od dotychczas stosowanych.
W jakich przypadkach bywa stosowana chemioterapia niestandardowa? Jak brzmi nowa definicja chemioterapii niestandardowej wg NFZ ? Jakie są warunki nowej propozycji NFZ w/s stosowania chemioterapii niestandardowej ?
Urszula Lipiec - Więcej: Gazeta Prawna 30.09.2008 (191) -Biznes i zdrowie - c2