G20: Poważne ostrzeżenie dla Europy!

Otwierając w Paryżu konferencję ministrów finansów G20 (grupy 19 przodujących gospodarczo państw świata i Unii Europejskiej), prezydent Francji Nicolas Sarkozy ostrzegł kraje członkowskie przed nieuzgodnionymi działaniami na własną rękę.

Właśnie w czasach kryzysowych istnieje znaczna pokusa stawiania interesów narodowych na pierwszym planie, ale "byłby to koniec G20" - zaznaczył Sarkozy.

Tematem obrad są: skokowy wzrost cen surowców i artykułów żywnościowych, polityka walutowa oraz przejawy globalnej nierównowagi między państwami G20 - przy czym piętnuje się tu zwłaszcza wysokie nadwyżki handlowe dużych eksporterów, jak Chiny i Niemcy.

Na forum G20 pojawiają się ustawicznie propozycje kwot wywozowych dla tych krajów, co Niemcy kategorycznie odrzucają.

Handel

Wypowiadając się przed spotkaniem dla radia Deutschlandfunk, niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble odrzucił stawianie jego kraju na równi z Chinami - państwem, które według niego manipuluje kursem własnej waluty dla budowania swej pozycji na rynku międzynarodowym.

Reklama

"Niemcy uzyskały przecież swą silną pozycję na światowych rynkach nie dzięki jakimkolwiek manipulacjom walutowym, ale wyłącznie dzięki wydajności, innowacyjności niemieckich pracowników i niemieckich przedsiębiorców" - zaznaczył Schaeuble.

Ceny żywności

Grupa G20 będzie debatować o możliwych działaniach w związku z rosnącymi cenami żywności na świecie, w tym o regulowaniu instrumentów pochodnych związanych z rynkiem towarowym - oświadczył wczoraj przedstawiciel Korei Południowej.

Południowokoreański negocjator Ri Czang Jong, którego kraj gościł w listopadzie przywódców najbardziej rozwiniętych państw świata, powiedział, że grupy robocze prowadzą rozmowy na temat poprawy współpracy przy rozwiązywaniu kwestii dotyczących bezpieczeństwa żywnościowego przed zaplanowanym na ten rok szczytem G20 w Paryżu.

"Proponowane tematy dotychczas dotyczyły kwestii poprawy przejrzystości w handlu instrumentami pochodnymi związanymi z żywnością i energią, wykorzystania żywności jako biopaliwa i współpracy w kwestii restrykcji handlowych przyjętych przez niektóre kraje" - powiedział Ri.

"(Przewodnicząca obecnie G20) Francja podkreśla kwestię bezpieczeństwa żywnościowego. Jako były przewodniczący chcemy odnieść się do kwestii zmienności cen" - dodał.

Rekordowo wysokie ceny żywności zajmują coraz ważniejsze miejsce w agendzie politycznej wielu krajów. Rządzący obawiają się, że może to doprowadzić do wzrostu inflacji i protekcjonizmu oraz niepokojów społecznych i zmniejszenia popytu na rynkach kluczowych państw rozwijających się.

_ _ _ _ _

Prognozy

W lutowym raporcie firma analityczna Strategie Grains obniżyła o około 1 mln ton do 289,8 mln ton prognozę zbiorów zbóż w Unii Europejskiej w sezonie 2011/2012. "Bez większych korekt pozostawiono przewidywaną wysokość zbiorów pszenicy miękkiej. Wysokie ceny pszenicy konsumpcyjnej znajdą odzwierciedlenie w zwiększeniu areału upraw tego gatunku w Unii, spodziewane są też większe plony.

Zbiory pszenicy są prognozowane na 135,5 mln ton, tj. o 7 proc. więcej niż w ubiegłym roku" - napisano w komunikacie Zespołu Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych FAMMU/FAPA w resorcie rolnictwa.

Zbiory żyta prognozowane są na poziomie 8,2 mln ton wobec 7,8 mln ton sezon wcześniej.

Więcej ma być także jęczmienia, areał upraw tego gatunku wzrośnie o 2 proc., a produkcja o 4 proc. do 55,2 mln ton. Zbiory kukurydzy przewidywane są w wysokości 58,3 mln ton, czyli o 6 proc. więcej niż w zeszłym roku.

W marcowym raporcie Strategie Grains nie dokonała większych korekt w prognozach zbiorów zbóż w Unii Europejskiej w sezonie 2011/2012, całkowita produkcja zbożowa jest prognozowana na 289,7 mln ton wobec 289,8 mln ton w lutowym raporcie i 274 mln ton w ubiegłym sezonie.

"Zbiory pszenicy miękkiej wzrosną o ok. 7 proc. w stosunku do zeszłego sezonu do 135,2 mln ton. Więcej ma być także jęczmienia - wzrost o 4 proc. do 55 mln ton, kukurydzy - wzrost o 7 proc. do 58,7 mln ton oraz żyta - o 5 proc. Mniejsze będą natomiast zbiory pszenicy twardej (durum) - spadek o 6 proc. do 8,5 mln ton" - napisano w komunikacie Zespołu Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych FAMMU/FAPA w resorcie rolnictwa.

Pobierz za darmo: program PIT 2010

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: prezydent Francji | kraje | świata | ostrzega | G20
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »