Gaz: Światowy kryzys pomoże Polsce?

Niemcy, Włochy i Turcja to kolejne po Ukrainie państwa, które chcą zmniejszyć ilość gazu kupowanego od Gazpromu. Polska może na tym zyskać.

W ciągnących się od początku roku polsko-rosyjskich negocjacjach w sprawie dodatkowych dostaw gazu pomóc może nam światowy kryzys. Spowolnienie gospodarcze spowodowało, że kolejne państwa zwracają się do Rosji o zmniejszenie dostaw surowca.

W I połowie 2009 r. popyt na rosyjski gaz spadł w Europie Zachodniej o 29 proc. W sumie kraje z tej części kontynentu odebrały 46 mld m sześc. paliwa (dla porównania Polska w tym okresie kupiła od Gazpromu ok. 3 mld m sześc.).

Jak przyznaje Piotr Woźniak, były minister gospodarki, Rosjanie nie mają komu obecnie sprzedawać gazu.

- Sprzedaż Gazpromu spada. Polska chce kupić surowiec, bo nam go z kolei brakuje. Jest więc szansa, że w końcu biznes weźmie górę nad polityką i rosyjski gigant porozumie się z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem w sprawie dostaw od 2010 roku - mówi.

Jak podał wczoraj dziennik "Kommiersant", Niemcy, Włochy i Turcja, najwięksi odbiorcy rosyjskiego gazu w Europie zwrócili się do Gazpromu o zmniejszenie zakontraktowanych ilości gazu. Szacuje się, że może chodzić nawet o 2,8 mld dol. Według gazety włoski koncern ENI, turecki Botas oraz niemieckie E. ON, BASF i RWE liczą, że Gazprom potraktuje je tak samo wyrozumiale jak Ukrainę.

Rosyjski koncern zgodził się na proponowane przez premier Julię Tymoszenko rozwiązanie, aby kraj ten płacił tylko za zużyty surowiec - Ukraina miała odebrać 40 mld m sześc., ale ostatecznie kupi tylko 33 mld m sześc.

Michał Duszczyk

Chcesz mieć zawsze aktualny serwis gospodarczo-prawny? Zamów pełne wydanie Gazety Prawnej w internecie.

Czytaj również:

2,8 mld dolarów kary za nieodebrany gaz?

Ekspert: Gazowy problem wywołany sztucznie

Rosja chce kabla wzdłuż Nord Stream

Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: Włochy | Biznes | kryzys | Strefa Gazy | Niemcy | Gazy | Turcja | gaz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »