Gaz-System: 80 proc. mocy przesyłowych Baltic Pipe zakontraktowane
Gaz-System ma kontrakty na 80 proc. mocy przesyłowych gazociągu Baltic Pipe, który zostanie uruchomiony w październiku - przekazał w piątek prezes krajowego operatora systemu przesyłu gazu Tomasz Stępień. Na pozostałe 20 proc. przeprowadzimy aukcje w tym roku - dodał.
Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc
Prezes Gaz-Systemu powiedział na konferencji "Perspektywy rozwoju sektora energii 2040", że spółka ma już kontrakty na 80 proc. mocy przesyłowych Baltic Pipe. Gazociąg łączący przez Danię złoża na norweskim szelfie z polskim systemem gazowym ma zostać uruchomiony w październiku br.
Stępień dodał, że kontrakt na dostawę gazu leży w gestii innych podmiotów.
Baltic Pipe ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich.
Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System. Według planów trasa przesyłu ma zacząć działać 1 października 2022 r., a pełną przepustowość osiągnąć z początkiem 2023 r.
Po uruchomieniu w październiku Baltic Pipe będzie miało przepustowość rzędu 2-3 mld m sześc. gazu rocznie. W 2023 r. gazociąg osiągnie swą maksymalną moc, czyli 10 mld m sześc. gazu rocznie.
20 maja PGNiG PGNiG poinformowało o zarezerwowaniu przez spółkę zdecydowanej większości przepustowości gazociągu Baltic Pipe. Wielkość rezerwacji została określona na podstawie potrzeb bilansowych PGNiG, związanych z decyzją o nieprzedłużaniu kontraktu jamalskiego - zaznaczono.
Wiceprezes PGNiG Robert Perkowski informował w maju br., że spółka chce w 2023 roku sprowadzić za pośrednictwem Baltic Pipe 4,5 mld metrów sześciennych gazu, a w kolejnych latach zwiększać wykorzystanie tego gazociągu w miarę potrzeb.
"Pozostałą część będziemy wystawiać na aukcjach i te aukcje rozpoczniemy w tym roku" - powiedział prezes Gaz-System.
Operator magazynów gazu w Polsce Gas Storage Poland (GSP) poinformował w czwartek na Twitterze, że magazyny błękitnego paliwa wypełnione są już w ponad 94 proc. W największym stopniu wypełniony został magazyn Wierzchowice (98 proc.)
Pojemność magazynów ogółem według danych jakie podaje Gaz-System - operator systemu przesyłu gazu, wynosi 3,18 m sześc. Krajowe zużycie gazu to 21,3 mld m sześc. z uwzględnieniem magazynów gazu.
Spółkę Gas Storage Poland utworzyło Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG). Jej podstawowym przedmiotem działalności jest wykonywanie zadań operatora systemu magazynowania. Spółka udostępnia pojemności i moce instalacji magazynowych. Obecnie GSP dysponuje 7 magazynami gazu.
Zapotrzebowanie na gaz w Polsce spada z powodu wyższych cen, w tym roku może wynieść ok. 18 mld m3 w stosunku do ok. 20 mld m3 w ubiegłym roku - poinformował prezes Gaz-System Tomasz Stępień.
"W 2021 roku mieliśmy zapotrzebowanie w wysokości ok. 20 mld m3 gazu. W tym roku będzie znacząco niższe z powodu, w mojej ocenie, wyższych cen gazu. Zapotrzebowanie spada i wyniesie pewnie ok. 18 mld m3" - powiedział prezes Stępień podczas konferencji Polskiego Towarzystwa Gospodarczego o perspektywach dla rynku energii.
Jak dodał, spada zużycie zwłaszcza wśród dużych odbiorców.
Prezes przypomniał, że Gaz-System założył przy budowaniu planów inwestycyjnych, że w ciągu 10-15 lat zapotrzebowanie na przesył gazu może wynieść nawet 35 mld m3. Zaznaczył jednak, że prognozy sporządzane były przed wybuchem wojny na Ukrainie i będą wymagały korekty.
Stępień poinformował, że krajowy system przesyłowy jest przygotowany, a przepustowość wszystkich połączeń jest średnio ponad dwukrotnie wyższa niż wysokość zapotrzebowania polskiego rynku w skali roku.
Prezes Gaz-System wskazał, że w fazie testów jest dwukierunkowy gazociąg między Polską a Słowacją, który niebawem zostanie uruchomiony komercyjnie.
"Polski rynek jest dużo większy niż słowacki, ale na Słowacji, na Węgrzech, w Austrii są duże magazyny gazu i Polska uzyskuje dostęp do tych pojemności, jeśli takie będzie zapotrzebowanie handlowe. Gazociąg, poprzez infrastrukturę operatorów na południe od Słowacji, daje też dostęp do istniejących i budowanych terminali LNG w basenie Morza Śródziemnego oraz do gazu z obszaru Morza Kaspijskiego" - powiedział dziennikarzom prezes Stępień.
Prezes pytany o ewentualne przyspieszenie budowy terminala pływającego, odpowiedział, że jest to możliwe przy odpowiednich warunkach legislacyjnych.
"W skrajnym przypadku, gdybyśmy bardzo uprościli okres pozwoleń, jesteśmy w stanie przyspieszyć nawet o dwa lata. Pytanie, czy jest potrzeba" - powiedział.