Gaz-System podpisał umowę na dostarczenie rur
Gaz-System podpisał umowę na dostawę ponad 30 km rur do budowy gazociągu Taczalin-Radakowice-Gałów na Dolnym Śląsku - poinformowała w piątek spółka. Dzięki umowie jeszcze w tym roku ma być ukończona budowa gazociągu, a w 2011 r. ma się rozpocząć jego eksploatacja.
Umowa jest warta ponad 20 mln zł. Jak poinformował Gaz-System, dostawcą rur konsorcjum, którego liderem jest spółka Ferrum. Rury będą dostarczone w ciągu 6 miesięcy od daty podpisania umowy. W sumie cały gazociąg ma liczyć ok. 40 km.
"Budowa nowych gazociągów na Dolnym Śląsku umożliwi przesył zwiększonych ilości gazu ziemnego z kierunku Niemiec przez punkt w Lasowie pod koniec 2011 r. Dzięki temu Polska będzie mogła odbierać z kierunku zachodniego dodatkowo 0,5 mld m sześc. gazu. Obecnie przejście w Lasowie pozwala na odbiór ok. 0,9 mld m sześc. gazu rocznie" - napisała spółka w komunikacie.
Według prezesa Gaz-Systemu Jana Chadama, rozbudowa gazociągów na Dolnym Śląsku jest inwestycją umożliwiającą zwiększenie możliwości transportu gazu z kierunku Niemiec. "Ten projekt jest elementem rozwoju wewnętrznej infrastruktury przesyłowej w Polsce, a jednocześnie wpisuje się w unijną politykę tworzenia zintegrowanej sieci przesyłowej gazu ziemnego w Europie" - powiedział cytowany w komunikacie Chadam.
Rozbudowa systemu gazociągów na Dolnym Śląsku uzyskała dofinansowanie Komisji Europejskiej w wysokości 14,4 mld mln euro w ramach programu European Energy Plan for Recovery (EEPR, tzw. Recovery Plan). Program ten ma m.in. podnieść bezpieczeństwo dostaw energii dzięki tworzeniu transgranicznej infrastruktury. Pozyskane z UE środki będą przeznaczone na budowę gazociągu Taczalin-Radakowice-Gałów, a także na modernizację gazociągu Dziwiszów-Taczalin, budowę Tłoczni Gazu Jeleniów II i rozbudowę punktu w Lasowie. W sumie na Dolnym Śląsku powstanie ponad 200 km nowych gazociągów do przesyłu gazu ziemnego.
Oprócz rozbudowy połączenia w Lasowie Gaz-System buduje gazociąg do Czech, który będzie drugim połączeniem międzysystemowym Polski z systemem gazowniczym Unii Europejskiej i umożliwi przesył ok. 0,5 mld metrów sześc. gazu ziemnego rocznie. Po polskiej stronie będzie miał ok. 20 km długości. Planowana długość czeskiego odcinka gazociągu to ok. 10 km.
Spółka planuje wybudowanie do 2014 r. ponad 1000 km nowych gazociągów przesyłowych. Wszystkie strategiczne gazociągi są już w fazie realizacji. Najważniejsze z nich powstaną w północno-zachodniej i środkowej Polsce (Szczecin-Lwówek, Świnoujście-Szczecin, Szczecin-Gdańsk, Włocławek-Gdynia, Rembelszczyzna-Gustorzyn, Gustorzyn-Odolanów).