Gaz szybko tanieje, ceny najniżej od dwóch lat. Biznes liczy na obniżki stawek

Ceny gazu systematycznie spadają, a biznes liczy na obniżki stawek - zwraca uwagę poniedziałkowa "Rzeczpospolita". W Polsce dominującym dostawcą błękitnego paliwa dla firm jest PKN Orlen (po przejęciu PGNiG).

Ceny gazu ziemnego na europejskich giełdach systematycznie spadają. Dzieje się tak m.in. na TTF, gdzie w piątek inwestorzy handlowali tym surowcem w dostawach na czerwiec nawet po mniej niż 24 euro za 1 MWh (megawatogodzina) - wylicza "Rz". Tymczasem jeszcze w grudniu kurs przekraczał 80 euro, a miesiąc temu - 40 euro.

"Podobnie dzieje się na Towarowej Giełdzie Energii. W piątek kurs błękitnego paliwa spadł w dostawach natychmiastowych do 120,83 zł. Była to najniższa cena od dwóch lat" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Dziennik zwraca uwagę, że PKN Orlen (po przejęciu PGNiG) jest dominującym dostawcą gazu dla polskiego biznesu. "W cenniku Gaz dla Biznesu podmiot ten proponował w maju stawkę netto na poziomie 301,72 zł za 1 MWh, a w czerwcu obniżył ją do 293,43 zł" - "Rzeczpospolita" zwraca uwagę, że ceny giełdowe są znacznie niższe.

Reklama

Jednak firmy nie muszą korzystać z takiej taryfy - duża grupa przedsiębiorstw rozlicza się w kontraktach terminowych (z cenami stałymi lub zmiennymi - opartymi na notowaniach TWE).

Ceny gazu. Biznes liczy na obniżki stawek

Spadające ceny gazu na giełdach podsycają oczekiwania firm na obniżki stawek przez PKN Orlen. Liczy na to przede wszystkim Grupa Azoty (największy przemysłowy odbiorca gazu w Polsce). Wysokie ceny błękitnego paliwa negatywnie wpłynęły na wyniki Azotów. Strata netto sięgnęła w I kwartale 0,5 mld zł (w analogicznym okresie ub.r. Azoty miały ponad 880 mln zł zysku). Stratę Azoty tłumaczą "zakłóceniami równowagi popytowo-podażowej" na rynku nawozów, ale także wysokimi cenami nośników energii.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ceny gazu | PKN Orlen S.A. | Grupa Azoty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »