Reklama

Gaz ziemny znów drożeje

Po okresie, gdy cena gazu spadła i stabilizowała się, jest on znów coraz droższy. W czerwcu gaz ziemny w Europie podrożał o ponad 8 proc.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!

W ostatnim okresie głównym czynnikiem ryzyka dla ceny gazu jest kwestia podażowa. Po rosyjskiej agresji na Ukrainę Gazprom poinformował w czerwcu br., że w okresie styczeń-maj dostawy spadły aż o 27 proc. r/r.

Pod koniec maja skutki zaburzeń w podaży osłabły i wówczas cena gazu w Europie, notowana na giełdzie w Amsterdamie, obniżyła się poniżej poziomu 100 euro za magawatogodzinę. I był to pierwszy spadek ceny od czasu wybuchu wojny w Ukrainie.

Reklama

- Teraz ten poziom cen w Amsterdamie jest znów zagrożony - mówi w rozmowie z MarketNews24 Maciej Leściorz, ekspert CMC Markets. - Natomiast sytuacja na giełdzie w USA wygląda całkiem inaczej, tam cena gazu spada z powodu jednorazowego zdarzenia losowego.

Eksplozja w terminalu eksportowym LNG w Teksasie

"Czarny łabędź" pojawił się 8 czerwca w terminalu LNG Freeport w Teksasie, tam doszło do zapłonu chmury oparów gazu ziemnego, a następnie do pożaru ugaszony w ciągu ok. 40 minut. Prawdopodobnie wypadek był wynikiem nadciśnienia i pęknięcia odcinka linii przesyłowej LNG. Wszystkie niezbędne naprawy mają być zakończone do końca roku, wtedy też przywrócona ma być pełna eksploatacja terminalu. Planowane jest częściowe wznowienie działań terminalu w ok. 90 dni, po zapewnieniu bezpieczeństwa i pewności oraz uzyskaniu wszystkich zezwoleń prawnych.

Terminal ten był najważniejszy dla realizowania amerykańskiego eksportu gazu do Europy. Ponieważ eksport bardzo spadł, to więcej gazu pozostało na rynku w Stanach Zjednoczonych. Ceny gazu w USA spadły o 15 proc. Natomiast dla Europy była to zła wiadomość ze względu na niezaspokojony popyt i z tego powodu, że gaz z USA jest ponad dwukrotnie tańszy w zestawieniu z cenami na giełdzie w Amsterdamie.

Wróciły obawy o ceny gazu

W Europie powróciły obawy o to, jaka będzie cena gazu, zwłaszcza za kilka miesięcy, gdy będziemy przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Czy powtórzy się wówczas sytuacja sprzed roku, gdy ceny gazu gwałtownie rosły?

- Jest całkiem realne, że wtedy ceny powrócą do poziomu 120 euro - ocenia ekspert CMC Markets. - Rynek będzie podążał w tę stronę, chyba, że znów stanie się coś niespodziewanego, na przykład szybciej wznowi prace terminal spółki z Freeport.

Oceniając sytuację w czerwcu, ta wydaje się lepsza niż przed rokiem z jednego powodu: magazyny składowania gazu są wypełnione na wyższym poziomie. Sytuacja jest jednak różna w różnych krajach, poziom wypełnienia polskich magazynów można oceniać jako wysoki. Jednak jeżeli gaz zdrożeje w Amsterdamie, to skutki odczuje polska gospodarka, choć w nieco mniejszym stopniu.

- Ceny gazu będą miały wpływ na inflację, która w Polsce jest bardzo wysoka, jednak gaz nie ma aż tak dużego oddziaływania na wzrost cen jak to podaje rząd, bo istotniejszy jest wpływ światowych cen ropy naftowej - dodaje M. Leściorz z CMC Markets.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

GAZ ZIEMNY

6,47 -0,03 -0,45% akt.: 30.06.2022, 16:21
  • Max 6,60
  • Min 6,31
  • Stopa zwrotu - 1T -6,00%
  • Stopa zwrotu - 1M -26,29%
  • Stopa zwrotu - 3M 20,68%
  • Stopa zwrotu - 6M 67,19%
  • Stopa zwrotu - 1R 75,41%
  • Stopa zwrotu - 2R 279,88%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »