Gazociąg Polska-Litwa już działa. To kolejne źródło gazu

Dziś rano zaczął działać gazociąg Polska-Litwa (GIPL), który pełną przepustowość ma osiągnąć jesienią tego roku. Dzięki temu Polska zyskała dostęp do terminala LNG w Kłajpedzie, ale także surowca transportowanego z Finlandii. To kolejny krok do uniezależnienia się od surowców energetycznych z Rosji.

Liczącym 508 km gazociągiem Polska-Litwa można przesyłać obecnie do Polski ok. 1,9 mld m sześc., a z Polski ok. 2 mld m sześc. gazu rocznie. To częściowa przepustowość gazociągu.

Pełna przepustowość ma być osiągnięta w październiku 2022 r. i wtedy z Polski na Litwę będzie mogło trafić 2,5 mld m sześc. gazu rocznie, a do Polski 2 mld m sześc.

Łączna długość interkonektora Polska-Litwa to ok. 508 km. Trasa gazociągu  po stronie polskiej (Tłocznia Hołowczyce - Granica RP) wynosi 343 km i przechodzi przez teren trzech województw mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Długość interkonektora po stronie litewskiej wynosi ok. 165 km i kończy się na tłoczni gazu Jauniunai na Litwie.

Reklama

Gazociąg Polska-Litwa ważny dla UE

- Realizacja projektu pozwoli zlikwidować tzw. "wyspy energetyczne", czyli regiony dotychczas niezintegrowane z unijnym rynkiem energetycznym, obejmujące takie kraje jak Litwa, Łotwa i Estonia, a także Finlandia.  Oprócz poprawy sytuacji tych państw w wypadku przerwy w dostawach gazu, zakończenie projektu GIPL znacząco wesprze rozwój konkurencyjnego rynku energii w regionie Morza Bałtyckiego oraz przyczyni się do procesu integracji regionalnego rynku gazu - oceniał odpowiedzialny za budowę gazociągu Gaz-System.

Gazociąg Polska-Litwa jest projektem o znaczeniu europejskim - Komisja Europejska przyznała inwestycji status "Projektu wspólnego zainteresowania" ("Project of Common Interest"). Budowa gazociągu była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach europejskiego instrumentu finansowego "Łącząc Europę" (CEF - Connecting Europe Facility) w zakresie prac projektowych i budowy gazociągu.

Polska jest też połączona interkonektorami z Niemcami i z Czechami, a w budowie jest gazociąg Polska - Słowacja o zdolności przesyłowej do Polski na poziomie ok. 5,7 mld m sześc., a z Polski ok. 4,7 mld m sześc. rocznie, ma być ukończony w listopadzie 2022 r.

Gaz z Rosji już nie płynie

Od środy, po tym jak Polska odmówiła zapłaty w rublach, dostawy gazu do Polski wstrzymał Gazprom. Polska przygotowała się jednak na taki ruch Rosjan - polskie magazyny wypełnione są w blisko 80 proc.

Polska zużywa rocznie około 20 mld m sześc. gazu. Wydobycie krajowe wynosi ok. 4 mld m sześc. rocznie. Z Rosji sprowadzanych do tej pory było ok. 9 mld m sześc. rocznie.

Po rozbudowie terminala LNG w Świnoujściu jego moce wzrosną z 6,1 mld m sześc. do 8,3 mld m sześc. rocznie. Z kolei ruszający 1 października gazociąg Baltic Pipe pozwoli Polsce importować na początku 2-3 mld m sześć. gazu, a docelowo - od 1 stycznia 2023 r. - nawet 10 mld m sześć rocznie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: LNG | gaz LNG | Kłajpeda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »