Gdzie najlepiej ukryć forsę

Polska nie wystąpi do Niemców o udostępnienie danych zdobytych przez tamtejszy wywiad na temat tajnych kont w Liechtensteinie - dowiedział się dziennikarz RMF FM w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Rozkręca się skandal finansowy w Liechtensteinie. Niemcy otwarcie zarzucają alpejskiemu księstwu, że chroni podatkowych przestępców. Liechtenstein za wszelką cenę stara się uspokoić swoich klientów bankowych po tym, jak niemiecki wywiad BND swoimi metodami kupił dane osób, podejrzanych o oszukiwanie niemieckiego fiskusa.

Finansowy fenomen Liechtensteinu polega m.in. na tzw. fundacjach. Tego typu organizacji jest w księstwie ponad 100 tysięcy, czyli prawie trzykrotnie więcej niż samych obywateli.

Mechanizm działania jest bardzo prosty. Każdy, kto ma pieniądze, może założyć sobie fundację i stać się anonimowym sponsorem. Jednak finansuje się nie tak jak w normalnych krajach szkoły i szpitale a np. żony, dzieci i dziadków. Niezależnie od sumy, jaka ląduje na koncie danej fundacji, władze Liechtensteinu pobierają rocznie jedynie 1000 franków szwajcarskich podatków. W fundacjach nikt nie pracuje, istnieją tylko na papierze.

Reklama

Władze Liechtensteinu już ustaliły, kto przekazał niemieckim służbom dane osób, ukrywających gigantyczne pieniądze na kontach w księstwie. To były pracownik banku LGT. Nazwiska mężczyzny nie ujawniono.

Z informacji udostępnionych stronie polskiej wynika, że do tej pory nie natrafiono na polskie nazwiska na listach osób, które lokowały swoje pieniądze w alpejskim raju, uciekając przez rodzimym fiskusem.

Francja, Hiszpania, Włochy, Australia i Stany Zjednoczone już sprawdzają, czy ich obywatele nie ukrywali pieniędzy na tajnych kontach w Lichtensteinie. Sprawa najpierw ujrzała światło dzienne w Niemczech. Tamtejsze władze już odzyskały część pieniędzy schowanych przed fiskusem.

RMF FM
Dowiedz się więcej na temat: dziennikarz rmf fm | kont
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »