Gdzie po staż za granicę?
Zagraniczne staże są przedmiotem pożądania wielu absolwentów. Pozwalają one bowiem doskonalić język i kwalifikacje zawodowe. Bardzo często są początkiem kariery.
Są dwie drogi wyjazdu na zagraniczny staż. Jedna z nich przewiduje, że sam zainteresowany nawiązuje kontakt z zagranicznym pracodawcą. Druga , to nabór pracowników organizowany przez partnera zagranicznego, z którym Polska ma podpisane umowy.
Międzynarodowe umowy dotyczące staży
Możliwość zatrudnienia Polaków za granicą w charakterze "stażystów" przewidują następujące umowy międzynarodowe:
- umowa z Niemcami w sprawie zatrudnienia pracowników w celu podnoszenia ich kwalifikacji,
- zawodowych i językowych (tzw. pracowników-gości) z dnia 7.06.1990r.,
- umowa z Francją w sprawie wymiany stażów zawodowych z dnia 29.09.1990r.,
- umowa z Belgią w sprawie zatrudnienia stażystów z dnia 4.10.1990r.,
- umowa ze Szwajcarią w sprawie wymiany stażów zawodowych z dnia 11.06.1993r.,
- umowa z Luksemburgiem w sprawie zatrudnienia stażystów z dnia 29.10.1996r.
- umowa z Hiszpanią w sprawie zasad i warunków wzajemnego przepływu pracowników między obu Państwami z dnia 21.05.2002 r.
Umowy z Belgią i Luksemburgiem formalnie nie weszły w życie, gdyż pomimo podpisania umów, oba państwa nie zobowiązały się do stosowania w praktyce postanowień wynikających z umów. Jednak kilkudziesięciu obywateli polskich odbyło już staże zawodowe w Belgii.
Trwają obecnie starania, by postanowienia dotyczące zatrudnienia stażystów zawierały także przygotowywane umowy z Austrią i Portugalią.
Głównym celem zatrudnienia w charakterze stażysty jest doskonalenie kwalifikacji zawodowych i językowych (Niemcy, Szwajcaria, Luksemburg), poszerzenie perspektyw zawodowych dzięki doświadczeniu zdobywanemu w pracy zarobkowej, pogłębienie znajomości kraju przyjmującego i jego języka (Francja), zapoznanie się ze stosowanymi metodami pracy w drugim państwie (Belgia). Stażyści traktowani są na równi w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych z pracownikami i obywatelami państwa przyjmującego.
Wymagania stawiane kandydatom
Osoby ubiegające się o zatrudnienie w charakterze stażystów powinny odpowiadać szczególnym kryteriom:
- być w określonym wieku (wg umów z Niemcami i Francją: 18-35 lat, w praktyce do 40 lat;wg umów z Belgią, Szwajcarią i Luksemburgiem: 18-30 lat);
- mieć odpowiednie wykształcenie (wg umowy z Niemcami zawodowe, z Francją - co najmniej świadectwo ukończenia szkoły zawodowej, z Belgią przygotowanie zawodowe potwierdzone świadectwem szkolnym lub dyplomem ukończenia studiów, ze Szwajcarią - co najmniej ukończoną szkołę zawodową, z Luksemburgiem udokumentowane wykształcenie zawodowe lub szkolenie zawodowe);
- wg umowy z Francją, poziom znajomości języka francuskiego powinien umożliwiać wykonywanie pracy.
Jak starać się o staż
Istnieją dwie możliwości wyjazdu na staże. Jedna z nich przewiduje, że sam zainteresowany nawiązuje kontakt z zagranicznym pracodawcą. Kiedy już pracodawca podpisze z nim umowę lub zapewni o przyjęciu do pracy, wówczas przyszły stażysta powinien złożyć do Wojewódzkiego Urzędu Pracy lub jego filii, podanie o pozwolenie na wyjazd do pracy. W urzędach podanie takie jest rozpatrywane pod kątem spełniania wszelkich kryteriów, najczęściej oznacza to ustalenie zgodności profesji zainteresowanego z charakterem pracy, którą mógłby wykonywać za granicą. Kiedy podanie zostanie pozytywnie zaopiniowane, przekazywane jest ono do Ministerstwa Pracy, a dokładnie do Departamentu Współpracy z Zagranicą. Tutaj zainteresowany może otrzymać pozwolenie na wyjazd do pracy.
Drugi sposób uzyskania stażu, to nabór pracowników organizowany przez partnera zagranicznego, z którym Polski rząd ma podpisane umowy. Do Wojewódzkich Urzędów Pracy wpływają oferty pracy dla Polaków, którzy chcieliby podjąć pracę w którymś z państw partnerskich. Procedura naboru jest podobna jak w pierwszym przypadku. Chodzi tu głównie o kwalifikację dokumentów zainteresowanego, według kryteriów opisanych w ofercie pracy. Po rozpatrzeniu wniosków, o ile limit miejsc na daną praktykę lub staż nie został wyczerpany - dokumenty przekazywane są właściwej instytucji drugiego państwa. O tym, kto zostanie przyjęty na staż, decydują przedstawiciele tamtejszego Urzędu Pracy lub przedstawiciele pracodawców.
Roczne limity zatrudnienia
Roczne limity zatrudnienia określone w umowach kształtują się następująco: Niemcy - 1000 osób, Francja - 1000 osób, Belgia - 250 osób, Szwajcaria - 150 osób, Luksemburg - 30 osób.