Gdzie problemy z odbiorem NTC po 20 maja?

20 maja 2013 roku sygnał telewizji analogowej z nadajników: Białogard, Bydgoszcz, Kalisz, Katowice, Konin, Kraków, Lębork, Łódź, Piła oraz Świnoujście zostanie zastąpiony przez sygnał z naziemnych multipleksów cyfrowych. Dodatkowo, zdecydowana większość stacji doświetlających, które współpracują z wyłączanymi analogowymi stacjami głównymi, będzie zastąpiona przez stacje cyfrowe emitujące programy multipleksu trzeciego (MUX 3).

V etap procesu zastępowania telewizji analogowej sygnałem z naziemnych multipleksów cyfrowych DVB-T obejmie łącznie obszar 754 gmin, należących do 13 województw: wielkopolskiego, łódzkiego, małopolskiego, śląskiego, kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, świętokrzyskiego, opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. Na tym terenie dostępne będą już tylko cyfrowe programy telewizyjne emitowane z 26 stacji głównych oraz 22 stacji doświetlających małej mocy (tzw. gapfillery).

20 maja sygnał naziemnej telewizji cyfrowej zastąpi sygnał analogowy na terenie:

Reklama
  • 137 gmin województwa wielkopolskiego;
  • 125 gmin województwa łódzkiego;
  • 121 gmin województwa małopolskiego;
  • 114 gmin województwa śląskiego;
  • 101 gmin województwa kujawsko-pomorskiego;
  • 65 gmin województwa zachodniopomorskiego;
  • 46 gmin województwa pomorskiego;
  • 13 gmin województwa świętokrzyskiego;
  • 12 gmin województwa opolskiego;
  • 8 gmin województwa dolnośląskiego;
  • 4 gmin województwa lubuskiego;
  • 4 gmin województwa mazowieckiego;
  • 4 gmin województwa warmińsko-mazurskiego.

Warunki odbioru sygnału DVB-T

Przeprowadzone przez Urząd Komunikacji Elektronicznej analizy symulacyjne poziomu natężenia sygnału DVB-T oraz pomiary w terenie potwierdziły, że na obszarze objętym V etapem cyfryzacji odbiór naziemny cyfrowych programów Telewizji Publicznej będzie dostępny dla ponad 95 proc. mieszkańców.

Jest to zgodnie z ustawą z dnia 30 czerwca 2011 r. o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej, która przewiduje, iż nadawca publiczny (Telewizja Polska SA) jest zobowiązany do zapewnienia pokrycia sygnałem programów telewizyjnych: TVP1, TVP2 oraz regionalnych programów telewizyjnych terytorium Polski, na którym zamieszkuje co najmniej 95 proc. ludności.

Problemów z odbiorem sygnału cyfrowego MUX 3 nie powinni mieć mieszkańcy województw: wielkopolskiego, łódzkiego, pomorskiego, opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i warmińsko-mazurskiego.

Dobre warunki odbioru sygnału naziemnej telewizji cyfrowej będę także na przeważającej części obszarów objętych V etapem, a należących do województw: małopolskiego, śląskiego, kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego.

Utrudnienia w odbiorze sygnału cyfrowego mogą wystąpić jedynie w niektórych miejscowościach położonych w terenach górskich oraz w miejscach, w których do tej pory odbiór sygnału analogowego był niemożliwy lub bardzo utrudniony.

W przypadku województwa kujawsko-pomorskiego utrudnienia w odbiorze MUX 3 mogą dotyczyć 55 małych miejscowości położonych w powiatach: lipnowskim oraz włocławskim. Mieszkańcy tych miejscowości mogą już dziś odbierać sygnał cyfrowy MUX 1 ze stacji Płock / Rachocin. Warunki odbioru MUX 3 w tym rejonie ulegną poprawie po 17 czerwca, kiedy uruchomiona zostanie regularna emisja sygnału MUX 3 ze stacji w Płocku.

Dla województwa małopolskiego zidentyfikowano 17 miejscowości, w których mogą wystąpić problemy z odbiorem MUX 3. Mieszkańcy tych miejscowości nie mogą korzystać z analogowego sygnału emitowanego ze stacji Kraków / Chorągwica, utrudniony jest również w tym rejonie odbiór telewizji analogowej ze stacji Katowice / Kosztowy.

Utrudnienia w odbiorze MUX 3 mogą dotyczyć miejscowości: Regulice - gmina Alwernia, Jachówka - gmina Budzów, Uniejów-Rędziny - gmina Charsznica, Karczowice - gmina Kozłów, Pazurek - gmina Olkusz, Dąbrówka - gmina Stryszów, Imbramowice - gmina Trzyciąż, Gorzeń Górny - gmina Wadowice, miejscowości z gminy Mucharz: Świnna Poręba i Mucharz, miejscowości z gminy Wolbrom: Wymysłów, Sulisławice, Brzozówka oraz Poręba Dzierżyna, a także miejscowości z gminy Zembrzyce: Marcówka, Śleszowice oraz Tarnawa Dolna. W przypadku 12 z ww. miejscowości możliwy jest odbiór sygnału MUX 1. Natomiast w przypadku pozostałych 5 miejscowości: Jachówka, Sulisławice, Brzozówka, Poręba Dzierżyna oraz Tarnawa Dolna odbiór sygnału MUX 1 jest w znacznym stopniu utrudniony.

W przypadku 2 miejscowości położonych na terenie powiatu płockiego w województwe mazowieckim, tj. Więcławice oraz Główina, mogą wystąpić utrudnienia w odbiorze sygnału MUX 3. Mieszkańcy tych miejscowości mogą już dziś korzystać z sygnału cyfrowego MUX 1 ze stacji Płock / Rachocin, z której po 17 czerwca zostanie uruchomiona emisja sygnału MUX 3, co w znacznym stopniu poprawi warunki odbioru sygnału cyfrowego.

Dla województwa śląskiego zidentyfikowano 33 miejscowości, w których mogą wystąpić problemy z odbiorem sygnału MUX 3.

Utrudnienia w odbiorze mogą dotyczyć miejscowości: Mzurów - gmina Niegowa, Pszów - powiat wodzisławski, miejscowości z gminy Kroczyce: Wygiełzów, Piaseczno, Siamoszyce, Szypowice, Biała Błotna, Podlesice, Kostkowice, Lgota Murowana, Dzibice oraz Pradła, miejscowości z gminy Pilica: Jasieniec, Maleszyna, Kolonijka, Dobra-Kolonia, Przychody, Sierbowice, Siadcza, Cisowa, Kidów, Dobra, Wierzbica, Dobraków, Szyce oraz Wirbka, miejscowości z gminy Szczekociny: Wólka Ołudzka oraz Grabiec, Zdów - gmina Włodowice oraz miejscowości z gminy Żarnowiec: Udórz, Otola, Wola Libertowska i Chlina.

W przypadku 21 z ww. miejscowości mieszkańcy nie powinni mieć problemów z odbiorem sygnału MUX 1. Natomiast w przypadku miejscowości: Mzurów, Piaseczno, Siamoszyce, Biała Błotna, Pradła, Maleszyna, Dobra, Wierzbica, Wierbka, Udórz, Wola Libertowska oraz Chlina odbiór sygnału MUX 1 jest w znacznym stopniu utrudniony.

W przypadku województwa świętokrzyskiego utrudnienia w odbiorze MUX 3 mogą wystąpić na terenie trzech małych miejscowości w powiecie jędrzejowskim - Przełaj, Mstyczów i Wywła. W każdej z tych miejscowości możliwy jest jednak odbiór MUX 1 ze stacji Kielce / Św. Krzyż.

Utrudnienia w odbiorze sygnału MUX 3 mogą dotyczyć także mieszkańców miejscowości Wicko - gmina Międzyzdroje w województwie zachodniopomorskim. Już dziś możliwy jest natomiast w tym rejonie odbiór sygnału MUX 1 ze stacji Świnoujście / ul. Chrobrego.

Zmiana kanałów MUX 1 i MUX 2

W ramach V etapu wyłączeń telewizji analogowej przewidziane są następujące zmiany:

MUX 1:

  • Kraków / Chorągwica - pozostaje kanał 25, ale zwiększona zostanie moc ERP z 29 kW do 100 kW;
  • Rabka / Luboń Wielki - zmiana kanału z 32 na 43 i zwiększenie mocy ERP ze 100 W do 10 kW;
  • Zakopane / Gubałówka - zmiana kanału z 60 na 43; moc pozostanie na poziomie ERP=20 kW;
  • Bydgoszcz / Trzeciewiec - zmiana kanału z 49 na 41; moc pozostanie na poziomie ERP=100 kW.

MUX 2:

  • Kraków / Chorągwica - zmiana kanału z 64 na 23 i zwiększenie mocy ERP z 60 kW do 100 kW;
  • Lębork / Skórowo Nowe - zmiana kanału z 45 na 35; moc pozostanie na poziomie ERP=10 kW.

Dodatkowe stacje doświetlające

Odbiór sygnału cyfrowego poza głównymi stacjami nadawczymi będą zapewniały stacje doświetlające (tzw. gapfillery), których uruchomienie realizowane jest przez operatora technicznego - EmiTel sp. z o.o. na rzecz nadawcy publicznego - Telewizji Polskiej SA w ramach środków pochodzących z rezerwy celowej Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. W celu zapewnienia jak najszerszego zasięgu odbioru programów naziemnej telewizji cyfrowej w ramach V etapu cyfryzacji zostaną uruchomione 22 stacje doświetlające.

Wykorzystywane do tej pory analogowe stacje retransmisyjne zostaną stopniowo zastąpione przez cyfrowe stacje doświetlające. Proces ten rozpocznie się 20 maja 2013 roku o godz. 1:00. W godzinach od 1:00 do 5:00 zostaną wyłączone wszystkie stacje analogowe i równocześnie włączone zostaną cyfrowe stacje główne.

Natomiast w przypadku 22 stacji doświetlających, ich włączenia będą dokonywane sukcesywnie od godz. 8:00 do godz. 16:00. Przerwa w odbiorze sygnału telewizyjnego w przypadku stacji doświetlających będzie wynosiła od 7 do 15 godzin. Czas ten znacznie skrócono w porównaniu do III etapu (19 marca br.), podczas którego przerwa wynosiła do 40 godzin.

źródło: UKE

Źródło informacji

SatKurier
Dowiedz się więcej na temat: naziemna telewizja cyfrowa | DVB-T | mux 3
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »