Gigant motoryzacyjny w Polsce zwalnia. Kolejne setki osób stracą pracę

Gigant motoryzacyjny MA Polska zwolni 260 osób w fabrykach w Kielcach i Tychach - podała "Gazeta Wyborcza". Pracę stracą m.in. spawacze, blacharze, a także lakiernicy. Będą to największe zwolnienia w stolicy województwa świętokrzyskiego od wielu lat.

Zwolnienia w fabrykach giganta motoryzacyjnego MA Polska (dawniej Delfo) w Kielcach i Tychach, to skutek m.in. zakończenia produkcji części modeli koncernu Stellantis. Rozmowy ze związkami zawodowymi trwają, ale nadal nie osiągnięto porozumienia. 

Gigant motoryzacyjny zwalania. Pracę straci 260 osób

Zwolnienia w fabryce MA Polska w Tychach obejmą 135 z 879 osób. Z kolei w kieleckim zakładzie pracę straci 125 z 631 zatrudnionych. "To byłyby największe zwolnienia grupowe w Kielcach w ostatnich latach" - powiedziała w rozmowie z "GW" dyrektorka Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach Aleksandra Marcinkowska. 

Reklama

Zwolnieniami zostaną objęte głównie osoby pracujące na produkcji. To m.in. blacharze, zgrzewacze, spawacze, operatorzy linii automatycznych i lakierniczych, a także kontrolerzy jakości czy logistycy.

Firma od lat zaciskała pasa. Zwolnień nie udało się uniknąć

Firma w celu uniknięcia zwolnień grupowych od lat prowadziła politykę zasikania pasa. Wśród cięć, które miały przynieść spore oszczędności, znalazły się m.in. bezpłatne urlopy w piątki czy dodatkowe dni postojowe. Zmniejszono również bonusy świąteczne, zlikwidowano premie i nagrody, a także zamrożono podwyżki zaplanowane na 2025 rok. 

MA Polska to producent m.in. stalowych elementów nadwozi, a jego najważniejszym klientem jest grupa Stellantis, francusko-włosko-amerykański koncern samochodowy. 

Zamówienia ze Stellantis odpowiadały za 58 proc. sprzedaży firmy, dlatego problemy koncernu musiały odbić się na kondycji producenta. We wrześniu w Interii Biznes pisaliśmy, że fabryka Stellantis w Gliwicach jest kolejną, która wprowadza system dwuzmianowy, co doprowadziło do zwolnień 500 pracowników.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zwolnienia grupowe | fabryka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »