Glapiński mówi o roli własnej waluty. "Nie możemy zrezygnować ze złotego"

Złoty jest jedną ze składowych polskiego sukcesu gospodarczego. Nie powinniśmy i nie możemy zrezygnować ze złotego - napisał prezes NBP Adam Glapiński w liście do uczestników wtorkowej konferencji poświęconej suwerenności monetarnej. Podkreślał też, że powszechny dostęp do gotówki jest jednym z zadań NBP, a jej rolę docenia się zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych.

"Własna waluta przynosi wiele korzyści, dzięki własnej walucie pozwalającej na suwerenną politykę monetarną Polska od lat może cieszyć się stabilnym wzrostem gospodarczym" - napisał prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński w liście do uczestników odbywającej się we wtorek w Warszawie konferencji "Forum Suwerenności Monetarnej". "Złoty jest jedną ze składowych polskiego sukcesu gospodarczego" - dodał prezes.

Glapiński nie chce zmieniać waluty

Adam Glapiński podkreślił konieczność utrzymania złotego jako waluty narodowej. - Nie powinniśmy i nie możemy zrezygnować ze złotego - stwierdził prezes NBP.

Reklama

W swoim liście prezes NBP podkreślił rolę gotówki w obrocie gospodarczym jako stabilizatora gospodarki, zwłaszcza w okresach kryzysowych. Przypomniał o tym, jak rósł popyt na gotówkę w początkowym okresie napaści Rosji na Ukrainę.

- Posiadanie własnej waluty - złotego, suwerennego w swoich decyzjach Narodowego Banku Polskiego, realizującego suwerenną politykę pieniężną, stwarza warunki do podejmowania działań, zgodnych z potrzebami polskiej gospodarki, uwzględniającej jednocześnie potrzeby społeczne. Dostrzegając równoważną rolę obu rodzajów płatności - gotówkowych i bezgotówkowych - NBP dbał będzie o zapewnienie każdemu możliwości swobodnego wyboru formy realizacji płatności, zwracając uwagę na potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa realizowanych przy ich wykorzystaniu transakcji - zadeklarował Adam Glapiński.

Glapiński jest zdania, że "własna waluta będąca atrybutem suwerenności monetarnej przynosi wiele korzyści". 

"Dzięki własnej walucie pozwalającej na prowadzenie suwerennej polityki pieniężnej dostosowanej do naszych uwarunkowań Polska od lat może cieszyć się stabilnym wzrostem gospodarczym. Można zatem postawić wniosek, że złoty to jedna ze składowych, która przyczynia się do sukcesu gospodarczego Polski" - napisał Glapiński, dodając, że "suwerenność monetarna będzie zachowana, gdy Polska będzie posiadać własną walutę"

Rola gotówki w gospodarce

Glapiński podkreślał też rolę NBP w zapewnieniu powszechnej dostępności do gotówki, zwracając uwagę na jej rolę w obrocie gospodarczym jako stabilizatora gospodarki, zwłaszcza w okresach kryzysowych. 

- Gotówka jest ważna. Ważna jest dla gospodarki, pełniąc rolę powszechnie akceptowanego środka płatniczego, wykorzystywanego głównie do regulowania płatności za towary i usługi oraz do regulowania należności i zobowiązań - pisał prezes NBP, podkreślając też, że gotówka odgrywa znaczącą rolę wśród seniorów.

"Popyt na gotówkę rośnie. Zmienia się jej przeznaczenie gdy zwiększa się niepewność w gospodarce, gdy istnieje obawa np. braku sprawności i powszechnej dostępności elektronicznych systemów płatniczych oraz możliwości realizacji bezgotówkowych płatności. Tak było w okresie kryzysu pandemicznego, tak też było po wybuchy wojny w Ukrainie. Wówczas popyt na gotówkę wzrastał gwałtownie" - dodał prezes banku centralnego. 

Poinformował, że między 24 lutego do 7 marca 2022 roku NBP "zaspokoił niespotykany popyt na pieniądz gotówkowy" - łączna wartość zamówień banków na banknoty i monety wyniosła 42 mld zł, czyli wartość zbliżona do kwoty dla I kwartału 2021 roku.

"W dniu 28 lutego 2022 roku zanotowano historyczne pobrania sięgające rekordową wartość 12,5 mld zł, tj. siedemnastokrotności średniej dziennej pobrań z 2021 roku. Kwota ta jest również dwukrotnie wyższa od wartości gotówki pobranej z NBP w początkowym okresie pandemii Covid-19, odnotowanej 13 marca 2020 i wynoszącej 6 mld zł" - wymieniał Glapiński.

Oprac. PB

Zobacz również:

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Adam Glapiński | Narodowy Bank Polski (NBP) | Gotówka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »