Glapiński: Podwyżka stóp proc. w 2019 r. możliwa np. ze względu na zbyt szybki wzrost płac

W 2018 r. stopy proc. raczej zostaną na stabilnym poziomie, ale w 2019 r. może nastąpić podwyżka np. ze względu na zbyt szybki wzrost płac lub wzrost cen ropy - powiedział prezes NBP, Adam Glapiński. Wyższe stopy procentowe oznaczają droższy kredyt.

- Przewiduję, że do końca 2018 roku stopy proc. nie będą musiały być podnoszone. Jeśli w przyszłości, w przyszłym roku, będą podnoszone, to znaczy, że gospodarka będzie się dobrze rozwijać i że nastąpi pewna sytuacja - czy to wzrost płac będzie za szybki ze względu na pewne elementy czy wzrost cen nastąpi z innych powodów kosztowych, bo np. niepokojąco zaczyna rosnąć cena ropy. Tylko takie powody, ale wewnętrznych przyczyn istotnych nie ma - powiedział Glapiński.

- Oczywiście jak się okaże, że sytuacja tego wymaga, za kilka kwartałów, bo tak to planujemy, to nie będziemy się wahać zmieniać poziomu stóp - dodał.

Reklama

- - - - -

Nie podzielam obaw o słaby poziom inwestycji w Polsce - powiedział Glapiński. Dodał, że możliwe, iż przedsiębiorcy dotychczas wykorzystywali różnego rodzaju rezerwy do zwiększania produkcji bezinwestycyjnie.

- Ja i nasz bankowy zespół analiz nie podzielamy obaw o zbyt niski poziom inwestycji, zresztą w ostatnim kwartale i tak wzrosły. Rynek opływa w tani kredyt, banki mają płynność, firmy mają własne środki, tempo wzrostu jest przyzwoite, rynek się rozwija, więc jeśli inwestycji nie ma, to z prywatnych kalkulacji wynika, że można zwiększać produkcję i zwiększać podaż bezinwestycyjnie - powiedział Glapiński.

- Wykorzystujemy różnego rodzaju rezerwy, a to że w ostatnim kwartale inwestycje wzrosły wskazuje, iż przedsiębiorcy doszli do wniosku, że należy zdolności produkcyjne zwiększać. Myślę, że spowodowały to też bardzo silne wyniki eksportu, bo mimo bardzo silnego złotego mamy bardzo silny eksport - dodał.

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL

PAP
Dowiedz się więcej na temat: wzrost | podwyżka | szybki | stopy | Adam Glapiński | wzrost płac | wzrost cen | cena ropy | 2019 | prezes NBP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »