Globalne wydatki na zbrojenia rosną najszybciej od czasów zimnej wojny. Tylko w Europie o 13 proc. w 2022 roku
Wojna na Ukrainie spowodowała rekordowe globalne wydatki na cele militarnie - wynika z raportu szwedzkiego think tanku zajmującego się badaniem konfliktów i uzbrojenia, opublikowanego w poniedziałek.
Według Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI), wydatki na cele militarnie wzrosły w 2022 roku o 3,7 proc. w ujęciu realnym, osiągając rekordowy poziom w wysokości 2,24 biliona dolarów. Rosyjska wojna na Ukrainie była główną przyczyną tego wzrostu wydatków - zauważa agencja Reuters.
Konflikt między Rosją a Ukrainą spowodował, że europejskie kraje zaczęły szybko wzmacniać swoje obronne możliwości. Wydatki na cele militarnie tylko w Europie wzrosły o 13 proc. w 2022 roku, a wiele państw na kontynencie planuje dalsze zwiększenie wydatków z powodu narastających napięć.
SIPRI przewiduje, że wydatki te będą rosły także w przyszłości. Ukraina zanotowała największy roczny wzrost wydatków na cele militarnie w danych SIPRI sięgających 1949 roku - o 640 proc. Stany Zjednoczone stanowią jednego z głównych dostawców pomocy militarnej dla Ukrainy.
Także w Polsce wydatki na armię wzrosły w 2022 r. o około 11 proc.
Rosja zwiększyła wydatki na cele militarnie o 9,2 proc. w 2022 roku, jednak szacunki te są wysoce niepewne z powodu zwiększającej się nieprzejrzystości organów finansowych - wynika z raportu SIPRI. Lucie Beraud-Sudreau, dyrektor programu Military Expenditure and Arms Production w SIPRI, powiedziała, że "różnica między planami budżetowymi Rosji a rzeczywistymi wydatkami na cele militarnie w 2022 roku sugeruje, że inwazja na Ukrainę kosztowała Rosję o wiele więcej, niż się spodziewała".
Oprac. KM