Goldman Sachs podwyższył prognozę wzrostu gospodarczego w strefie euro do 2,6 proc.

Wzrost PKB w strefie euro w tym roku wyniesie 2,6 proc., czyli nieco więcej niż wcześniej przewidywane 2,5 proc. - poinformował we wtorek Goldman Sachs. Tempo wzrostu PKB pozostaje niższe od prognozowanego przed wojną poziomu 4,1 proc. - dodano.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy

Analitycy poinformowali, że wzrost gospodarczy w całej strefie euro utrzymuje się na wyższym poziomie, niż oczekiwano od czasu wybuchu wojny w Ukrainie. Jednocześnie spadły ceny energii, a przepływy rosyjskiego gazu do strefy euro nie pogorszyły się w porównaniu z końcem ubiegłego roku, co wskazuje na mniejsze osłabienie produkcji w branżach zależnych od gazu.Ekonomiści Goldman Sachs podnieśli prognozy wzrostu gospodarczego dla strefy euro na pierwszy kwartał do 0,3 proc. z 0,2 proc., a na drugi kwartał do 0,2 proc. z minus 0,1 proc.

Reklama

Wojna w Ukrainie determinuje prognozy wzrostu gospodarczego

"Oznacza to, że w 2022 r. roczny wzrost PKB wyniesie 2,6 proc., nieco więcej niż wcześniej przewidywane 2,5 proc., choć mniej niż oczekiwane przed wojną 4,1 proc." - przekazało biuro analiz banku.

Analitycy zwrócili uwagę, że dane dotyczące aktywności rynku spotowego w strefie euro okazały się lepsze niż oczekiwali. Zakłócenia w produkcji związane z wahaniami na rynku gazu również okazały się "mniej poważne" niż zakładano - dodali.

"Anemiczny" wzrost konsumpcji

Po stronie gospodarstw domowych analitycy spodziewają się "anemicznego wzrostu konsumpcji". W kontekście przedsiębiorstw analitycy GS stwierdzili, że wzrost inwestycji prawdopodobnie spowolni pod koniec roku w związku z dużą niepewnością i stopniowo rosnącymi realnymi stopami procentowymi. "Eksport do Rosji znacznie się zmniejszy, a niższy import energii z Rosji w ramach inicjatywy Komisji Europejskiej REPowerEU (ogłoszone 8 marca działania mające na celu zwiększenie odporności energetycznej krajów unijnych - PAP) prawdopodobnie zostanie w dużej mierze zastąpiony przez import energii z innych źródeł" - wskazali.

Możliwe wzrosty stóp w strefie euro?

"Podtrzymujemy zatem naszą niższą od konsensusu prognozę, ale obecnie widzimy większy wpływ konsumpcji, która sama odpowiada za 1,3 pkt proc. obniżenia naszej prognozy wzrostu na 2022 r. w stosunku do naszych prognoz sprzed inwazji" - napisano. Podkreślono, że "duża część tej obniżki jest spowodowana podażą".

Goldman Sachs w swojej analizie wskazał na znaczenie komentarzy urzędników Europejskiego Banku Centralnego, które "sygnalizują otwartość na lipcową podwyżkę stóp procentowych".

***


PAP
Dowiedz się więcej na temat: PKB | wzrost gospodarczy | Goldman Sachs | UE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »