Górale alarmują, Polacy nie chcą rezerwować miejsc noclegowych. "Nie mają pieniędzy"
Gdzie spędzić urlop? Z uwagi na zbliżające się wielkimi krokami wakacje, wielu Polaków już teraz zadaje sobie to pytanie. Choć zapewne wiele osób wybierze się w kierunku ciepłych krajów, to nie zabraknie również tych, którzy zdecydują się na spędzenie wolnego czasu w Polsce, na Mazurach, nad morzem czy w górach. Ale właściciele górskich pensjonatów zwracają uwagę na wyjątkowo niską liczbę rezerwacji noclegów. Gorzej jest także w Czechach. Czy górale rzeczywiście mają się czego obawiać, a ten sezon może być gorszy od poprzednich?
Gdzie jechać na wakacje? Szukając miejsca na wakacyjny wypoczynek, wielu Polaków, szczególnie tych pragnących zaznać trochę aktywności fizycznej i spokoju, może brać pod uwagę spędzenie urlopu w polskich lub czeskich górach. Polsko-czeskie pogranicze oferuje atrakcje turystyczne dla osób spragnionych pięknych widoków, a także miłośników historii czy przyrody. Dziennikarze z serwisu o2.pl postanowili sprawdzić, czy możemy jeszcze liczyć na wolne miejsca w polskich i czeskich kwaterach.
Jak podkreśla serwis o2.pl, właściciele i pracownicy czeskich pensjonatów zapewniają, że Polacy są u nich częstymi gośćmi. - Wśród turystów, którzy tutaj przyjeżdżają, około 30 proc. turystów jest z Polski - stwierdził pracownik z czeskiego hotelu Grand Harrachov Pension. - W pozostałych pensjonatach, w miejscowości Rokytnice nad Jizerou i Harrachovie, Polacy stanowią 10-20 proc. odwiedzających - dodał.
Właściciel pensjonatu z miasteczka Trutnov położonego przy polsko-czeskiej granicy przekonuje jednak, że turyści są zainteresowani wynajęciem kwater tylko na początku przyszłego miesiąca, kiedy to w okolicy odbywa się festiwal muzyczny. Natomiast na późniejsze terminy rezerwacji praktycznie nie ma. To nie jedyne takie głosy z branży hotelarskiej przy granicy z Polską. - Chyba się ludzie boją wcześniej rezerwować. Nie mają pieniędzy, nie wiem, o co chodzi - stwierdził inny hotelarz, którego słowa przytacza o2.pl.
A jakie nastroje panują w pensjonatach po polskiej stronie granicy? Jak podkreślają właściciele obiektów oferujących miejsca noclegowe w polskich górach, przyjezdni lubią robić rezerwacje "na ostatnią chwilę". - Zaobserwowaliśmy to jeszcze w zeszłym roku. Ja w turystyce pracuję bardzo długo. Kiedyś było tak, że już w październiku nie uświadczyłeś wolnego miejsca na sylwestra, a w czerwcu nie uświadczyłeś wolnych miejsc na lipiec w Zakopanem, a w tej chwili tych miejsc jest "do wyboru do koloru" - powiedział jeden z nich w rozmowie z o2.pl.